Heli Putz - czyli Heli skiing | 2002.10.04 | SKI: Czy miałeś jakieś freeridowe kontuzje? H.P.: Na razie nie - ale na wiosnę miałem problemy z nogą na ski tourach.
SKI: Powiedz, jakie są zasady rozgrywania zawodów freeridowych? H.P.: Ocenia się kilka cech zjazdu: 1. Kontrolę zjazdu 2. Linię 3. Płynność - ilość zatrzymań (im mniej tym lepiej) 4. Dynamikę, agresywność jazdy 5. Zmieszczenie się w limicie czasu. Stok do rozgrywania zawodów musi być szeroki na min. 500 metrów i dostępne są 3 miejsca startowe: niebieskie, żółte i czerwone. Zawodnik musi zadeklarować linię. Oceny dokonuje jury, które głosuje po każdym przejeździe. Sędziów jest 7. Cykl zawodów Pucharu -wiata wynosi minimum 12 edycji i jeden z sędziów musi być obecny na każdej imprezie. Zawody rozgrywane są w takich słynnych miejscowościach jak: Courchevel, Les Arcs, Tignes, Chamonix, Les 2 Alpes, Valdez (Alaska). Każdy z sędziów zapisuje ocenę, a maksymalna wynosi 10 pkt. Zdecydowanie najważniejsza jest linia. Jeśli linia ma np. tylko 1-2 pkt., to płynność nie może mieć więcej niż 5 pkt. Oprócz Pucharu Świata odbywają się także inne imprezy: np. YOZ w Vars, Masters w Sölden czy X-Games. Wszystkich imprez może być nawet 25. Zawody freeridowe to dość popularna impreza - ma swoich sponsorów i dość wysokie nagrody.
SKI: Ile średnio zawodników startuje w takich zawodach? H.P.: W Sölden mieliśmy ponad 80 chętnych, a zawody były przewidziane na 50 startujących. Ostatecznie dopuściliśmy do startu 70 osób.
SKI: Dzięki za rozmowę.
Rozmowę przeprowadzili: Jacek Trzemżalski i Maciej Trzemżalski Zdjęcia: Robert Lubycz
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Szukaj
|