WorldSkitest 2017 - Silvretta Montafon | 2017.10.28 |
| WorldSkitest 2017 - Silvretta Montafon |
|
Koniec sezonu, to czas kiedy jako redakcja otrzymuje prawdziwy bonus za "dobrze przepracowaną zimę". Odbywa się jeden z najbardziej opiniotwórczych testów narciarskich na świecie - WorldSkitest. Możliwość testowania najnowszych nart w doborowym towarzystwie, to naprawdę czysta przyjemność. W tym roku odbyła się już piętnasta edycja (skionline.pl było obecne na wszystkich imprezach!) tego jedynego w swoim rodzaju wydarzenia, które gromadzi na trzy dni ponad dwustu testerów, a wśród nich międzynarodowe grono dziennikarzy, sportowców - dawne i obecne gwiazdy alpejskiego Pucharu Świata, instruktorów narciarskich. Tym razem, po raz drugi w historii, testy nart odbywały się w regionie Silvretta Montafon w Vorarlbergu.
W ciągu piętnastu lat swojej historii WorldSkitest zdobył sobie uznanie zarówno wśród użytkowników nart, jak i producentów, dla których taki rodzaj "rywalizacji" jest bodaj najbardziej zaszczytny. Wyniki publikowane są w 27 krajach, docierając do ponad 30 milionów narciarzy. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Gerhard Brüggler, natomiast od strony narciarskiej najwyższą jakość testu gwarantuje swoją osobą Franz Klamer. W tym roku niestety Franz nie dotarł do nas na stok, ale to właśnie jego czujne oko pilnuje poprawności procedur testowania i publikacji wyników.
|
WorldSkitest 2017 - Silvretta Montafon |
|
Można w tym miejscu zapytać, dlaczego właściwie WorldSkitest od lat uznawany jest za jeden z najbardziej miarodajnych testów sprzętu narciarskiego na świecie? To wynika z kilku założeń, które organizatorzy postawili sobie na samym początku, i których trzymają się wiernie po dziś dzień. Dzięki tej konsekwencji, co prawda testowanie nart co roku wygląda bardzo podobnie, ale za to jego wyniki z uznaniem przyjmuje szerokie grono dziennikarzy i samych narciarzy, a z pokorą - czołowi producenci na świecie.
|
WorldSkitest 2017 - Silvretta Montafon |
|
Są trzy główne filary, na których opiera się WorldSkitest, a które powodują, że jego wyniki są miarodajne. Po pierwsze - wszystkie narty są testowane praktycznie w tym samym czasie i takich samych warunkach. Jest to możliwe dzięki znakomitej organizacji samego testu - każdy para testowanych modeli jest zdublowana, a każdy z testerów ma do "objechania" 10 modeli, przy czym pierwsza z testowanych par jest jeszcze raz sprawdzana na końcu całej kolejki, by wykluczyć przypadkowość oceny przy pierwszym zjeździe. Cała runda testowa zajmuje około 2 godzin - warunki więc można uznać za identyczne dla każdego modelu.
|
WorldSkitest 2017 - Silvretta Montafon |
|
Po drugie - ogólna ocena nart jest wynikiem testowania przez bardzo liczną i dość zróżnicowana grupę narciarzy - w teście bierze udział około 200 osób, w tym obecni i byli zawodnicy (także Ci znani z Pucharu Świata), dziennikarze zajmujący się nartami, a także młodzież testująca narty juniorskie. Z powodu dużej ilości testerów, całość podzielona jest zawsze na dwie grupy - każdy model narty jest więc testowany przez około 10-15 osób. Uśredniona ocena każdego narciarza decyduje o miejscu w rankingu. Co ważne - "głos" każdego z testujących jest tak samo ważny, niezależnie od umiejętności i poziomu narciarskiej "edukacji".
|
WorldSkitest 2017 - Silvretta Montafon |
|
I w końcu trzecia cecha WorldSkitestu - neutralność. Każdy producent w każdej kategorii zgłosił do testu jeden model. Wszystkie narty są neutralizowane przez zaklejenie całej deski z wierzchu czarną folią - teoretycznie nie wiadomo na jakiej narcie się jeździ. Oczywiście wiele modeli nart można rozpoznać po charakterystycznych szczegółach, jednak zaklejenie narty zdecydowanie koncentruje uwagę testujących na samych wrażeniach z jazdy, bez "obciążenia" wiedzą i teorią na temat poszczególnych producentów i stosowanych przez nich technologii i rozwiązań.
|
WorldSkitest 2017 - Silvretta Montafon |
|
Sam test to trzy dni intensywnej pracy, zarówno dla testujących, jak i dla organizatorów. Dziesięciu wiodących producentów nart na świecie dostarcza na testy po kilka "topowych" swoich nart, należących do kilku kategorii. W tym roku narty zgrupowane były w sześciu kategoriach: - Ladies High Performance - narty dla dobrze jeżdżących pań, zazwyczaj z górnej półki cenowej każdego producenta - Ladies Allround - narty dla pań z szerokiej grupy sprzętu umożliwiającego bezpieczną jazdę nie wymagającą dużego wysiłku - Men High Performance - analogiczne jak u pań - Men Allround - chętnie kupowane przez narciarzy na całym świecie, pozwalające cieszyć się w stu procentach z jazdy - Race GS - narty gigantowe dla wszystkich kochających prędkość na stoku - All Mountain - jeden z najchętniej wybieranych rodzajów sprzętu, doskonale spisujący się w bardzo zróżnicowanych warunkach - na trasach i poza nimi, w miękkim śniegu i na oblodzonych stokach
|
WorldSkitest 2017 - Silvretta Montafon |
|
Oprócz tych sześciu kategorii istnieje jeszcze dodatkowa kategoria OpenSpace, w której zgromadzone są wyszukane modele, często innowacyjne i wdrażające nowe technologie, narty, które w założeniu mają wyznaczać nowe horyzonty i kształtować trendy rozwoju współczesnego narciarstwa. W tej kategorii narty nie są oklejone - można więc dokładnie przypatrzeć się poszczególnym modelom, o których nie tak dawno można było poczytać w informacjach prasowych. Dodatkowo odbywa się też ocena wyglądu wszystkich modeli (w innym miejscu, a narty oczywiście nie są już wtedy zaklejone…), które rywalizują w kategorii SnowStyle o tytuł najładniejszej narty roku.
Każdy testujący jest "przyporządkowany" do jednej z kategorii nart, testując wszystkie modele po jednym zjeździe. Każda para nart posiada swój własny numer, który jest jedynym identyfikatorem - po zjeździe wypełnia się dla każdego modelu specjalny formularz, oceniając w skali od 1 do 10 pięć podstawowych parametrów narty: - długi skręt - krótki skręt - trzymanie krawędzi - łatwość i stabilność prowadzenia - ogólny wysiłek potrzebny do efektywnej jady Na każdym formularzu testujący musi się podpisać - jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, że obliczone na końcu wyniki biorą się rzeczywiście z opinii konkretnych osób. Na życzenie producenta nart organizatorzy mogą przedstawić pełną dokumentację z wszystkimi ocenami jakie otrzymała konkretna narta od konkretnych narciarzy.
Taka formuła sprawdzania właściwości nart oczywiście ma swoje minusy - każda narta ma tylko jedną szansę, a więc stosunkowo krótki czas, na zaprezentowanie swoich walorów, a często też jej testowanie nie odbywa się w optymalnych warunkach. Ważne jednak jest, że warunki są prawie takie same dla każdej narty, a jazda na kolejno zmieniających się modelach nart daje niesamowitą możliwość poczucia, jak bardzo różnią się czasami od siebie modele, które wydają się podobne pod względem parametrów technicznych. Kto tego nie spróbował, może nie być przekonany, ale może spokojnie uwierzyć nam na słowo - to naprawdę dobrze działa!
Testowanie to dość intensywna praca, a każdy dzień rozpoczynał się bardzo wcześnie - już o siódmej rano ruszaliśmy do góry gondolą Valisera, tak by jak najszybciej dostać się na trasę nr 34, która na czas trwania testu była udostępniona testującym "na wyłączność". O samym regionie Silvretta Montafon z pewnością będzie jeszcze kiedyś okazja napisać - to jeden z największych i najładniejszych regionów w zachodniej części Austrii - 140 km tras, 37 wyciągów i niesamowicie widowiskowe położenie na wprost głównej grani masywu Silvretta, słynącego z malowniczości. Zajęcie jednej z tras na dwa dni w niczym nie utrudniało funkcjonowania całego terenu - mimo początku kwietnia czynnych było cały czas ponad 90 km tras!
|
Region Silvretta Montafon |
|
WorldSkitest to także niesamowita możliwość poznania prawdziwych gwiazd narciarstwa zjazdowego, rozmowy z nimi oraz wspólnej jazdy. W tym roku mieliśmy okazję pojeździć razem z takimi sławami jak Fritz Strobl (złoty medalista olimpijski i dwukrotny medalista mistrzostw świata), Michael von Grüningen (brązowy medalista olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata i zdobywca Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji Pucharu Świata w gigancie), Manfred Pranger (mistrz świata w slalomie z 2009 roku) czy Mario Matt (czterokrotny medalista mistrzostw świata - w tym dwa razy złoty - i mistrz olimpijski z Soczi w slalomie).
Oczywiście cała impreza to nie tylko testowanie nart - mieliśmy także okazję zobaczyć pokaz mody narciarskiej - WorldSkitest Fashion, a także możliwość prowadzenia ciekawych rozmów z dziennikarzami z innych państw. Teraz pozostało już tylko czekać na ogłoszenie wyników testu, które nastąpi zapewne w okolicach października. Oczywiście - skionline.pl nie kończy jeszcze sezonu, cały czas zapraszamy na nasz portal po dużą dawkę aktualnych informacji ze świata stacji i sprzętu narciarskiego!
pk/skionline.pl
|
Tagi: #testy nart #worldskitest #montafon #austria #sprzęt narciarski #franz klammer
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
|