Czy można jeździć na nartach po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego? | 2013.01.09 |
Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi - na ogół tak, jeśli zastosujemy odpowiedni implant! Jeszcze niedawno pytanie takie wydawałoby się absurdalne. Endoprotezy stawów biodrowych wszczepiano osobom starszym i mało aktywnym. Endoproteza miała umożliwić codzienne funkcjonowanie bez bólu. I tylko tyle! Obecnie jest inaczej.
Najczęściej endoprotezy wszczepiane są z powodu bardzo nasilonych zmian zwyrodnieniowych stawu, powodujących silny ból. Spotyka to nie tylko osoby starsze, ale często również niestety młodych ludzi po urazach, bądź wrodzonych deformacjach biodra. Endoprotezy starszych typów charakteryzowały się dużą ścieralnością powierzchni ruchomych, a więc krótką żywotnością i łatwo ulegały zwichnięciu, czyli "wyskoczeniu" główki z panewki . Dlatego pacjentom zalecano ostrożne używanie sztucznego stawu , co wykluczało aktywność sportową.
Na szczęście postęp techniczny umożliwił wprowadzenie implantów o większej trwałości, takich, które można wszczepiać młodszym pacjentom. Pozostał problem ryzyka zwichnięcia w przypadku urazu, a o wywrotkę na nartach przecież nietrudno. Ten problem rozwiązał dopiero dr Derek McMinn z Birmingham. Opracował implanty z dużą główką, które bardzo trudno zwichnąć . Tak powstał BHR (Birmingham Hip Resurfacing - patrz rycina), czyli kapoplastyka całkowita. Implanty te składają się z metalowej wkładki którą implantuje się do panewki i metalowej nakładki, którą nakłada się na głowę kości udowej jak czapkę. Implant jest bardzo stabilny, bo dużą głowę trudno jest zwichnąć, a poza tym nie odcina się głowy i szyjki, jak w tradycyjnej protezie. Tak więc biomechanika stawu nie zmienia się. Dodatkowo powierzchnie ruchome wykonane są z utwardzonej stali i dzięki temu, w przeciwieństwie do starszych protez wykonanych z polietylenu, bardzo wolno się zużywają. Te wszystkie cechy implantów BHR powodują, że po ich wszczepieniu można bezpiecznie uprawiać różne dyscypliny sportu, w tym jeździć na nartach! Są to w zasadzie jedyne implanty które na to pozwalają. Z ponad stu amatorów narciarstwa, operowanych w warszawskiej klinice ortopedycznej Carolina Medical Center w ciągu ostatnich 10 lat, nikomu po powrocie na stok nic się nie stało. I to pomimo nieuniknionych w tym sporcie urazów!
Od operacji do momentu wyjścia na stok musi upłynąć około 6 miesięcy. W tym czasie konieczna jest rehabilitacja, której celem jest wzmocnienie mięśni stabilizujących staw biodrowy i uzyskanie odpowiedniego zakresu ruchu. Odpowiednio wyszkoleni fizjoterapeuci potrafią przygotować każdego, kto chce uprawiać sport, do bezpiecznego uprawiania jego ulubionej dyscypliny, nie tylko narciarstwa.
Oczywiście, jak każda metoda operacyjna, kapoplastyka ma swoje ograniczenia i nie jest możliwa do wykonania u wszystkich chorych, przeciwwskazaniem jest osteoporoza i deformacje stawu. Niemniej w większości przypadków możliwe jest kontynuowanie przygody ze sportem mimo konieczności wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.
dr n. med. Jacek Laskowski - ortopeda, traumatolog z II stopniem specjalizacji. Z sukcesem przeprowadza operacje wszczepiania endoprotez stawu biodrowego w warszawskiej klinice ortopedycznej Carolina Medical Center.
|
Tagi: #carolina medical center #przygotowanie do sezonu
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|