skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Zaawansowane przygotowanie do nart - trening funkcjonalny

2013.01.09
Kliknij, aby powiększyć.
Przed nami wyjazd na narty. Aby w pełni korzystać z uroków białego szaleństwa musimy się do tego przygotować. Jeżeli formę będziemy budować bezpośrednio na stoku, to skończy się to zapewne zakwasami, które popsują nam przyjemność z jazdy. Również ryzyko urazów zdecydowanie wzrasta. W wielu poradnikach znajdziemy opisane ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg. Jednak silne mięśnie to nie wszystko.
Jazda na nartach charakteryzuje się dużą dynamiką ruchu i szybkimi zmianami położenia środka ciężkości.  Nasz trening powinien odzwierciedlać warunki na stoku. Wzmacniając mięśnie powinniśmy uczyć je jednocześnie szybkiej reakcji na wychylenia. Prawidłowy ruch kończyny dolnej jest warunkowany dobrą stabilizacją i równowagą centrum ciała. Trening powinien zawierać wszystkie te elementy. Zwykłe przysiady i "krzesełko" pod ścianą niestety nie wystarczą.


Idealnym rozwiązaniem jest trening funkcjonalny.  Jest on oparty na fizjologii i intuicji ruchu człowieka.  Zasadą tego treningu jest możliwość wykorzystania ćwiczonego ruchu w aktywności sportowej. Dominują w nim ćwiczenia angażujące całe łańcuchy mięśniowe, a nie izolowane grupy mięśni. Kładzie szczególny nacisk na prawidłową stabilizację stawów, poprzez koordynację napięcia mięśni głębokich i powierzchownych. Aktywizując sensomotorykę wpływa na pobudzenie nerwowo-mięśniowe. Wszystkie cechy tego treningu przekładają się na jakość i efektywność ruchu, a przyrost siły mięśniowej jest automatycznie wykorzystywany w aktywności ruchowej. Gwarancją prawidłowo wykonywanych ćwiczeń i idealnie dobranego treningu do naszych możliwości i oczekiwań jest trener personalny. Trening funkcjonalny wymaga nadzoru profesjonalisty, który musi korygować nasze błędy.

Inwestycja w trening personalny przed wyjazdem na narty zdecydowanie zwróci nam się na stoku. Nasza jazda osiągnie nową jakość dzięki poprawie koordynacji nerwowo-mięśniowej. Dowiedziono naukowo, że nawet 3 tygodniowy trening sensomotoryczny poprawia koordynację. Z pełnym przekonaniem zapraszam więc do siłowni, w których obok tradycyjnego treningu siłowego prowadzony jest trening funkcjonalny.


Jeżeli pomimo przeczytania tego tekstu decydujesz się na tradycyjne przysiady wykonywane w domu, to zmodyfikuj swoje ćwiczenia. Kup dwie poduszki sensomotoryczne w sklepie rehabilitacyjnym. Wykonuj na nich przysiady, zarówno obunóż, jak i na jednej nodze. Ćwiczenia na niestabilnym podłożu są bardziej efektywne i stymulują propioreceptywnie. Powodzenia na stoku!

Dariusz Straszewski kieruje pionem rehabilitacyjnym w Carolina Medical Center. Pracuje z czołowymi sportowcami wyczynowymi, jak i z amatorami. Carolina Medical Center oferuje indywidualny trening funkcjonalny w ramach Carolina Medical Training System.

skionline.pl
Tagi: #carolina medical center #przygotowanie do sezonu

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com