skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Przygotowanie do sezonu

2012.12.09
Przygotowanie do sezonu
Przygotowanie do sezonu
Sezon narciarski coraz bardziej się rozkręca. Już dziś pierwsze skręty możemy wycinać zarówno w Alpach jak i na polskim śniegu. Czy zastanawialiście się, jak się do tego przygotować? Czy można wprost zza biurka udać się na stok? Wyciągamy zakurzone narty z piwnicy, ostrzymy krawędzie, kupujemy nową kurtkę, wybieramy ulubiony kurort i w drogę. Czy to wystarczy?
Nasz organizm też wymaga odpowiedniego przygotowania, niezależnie od tego czy zamierzamy cieszyć się śniegiem na "górce szczęśliwickiej", rozległych stokach Białki Tatrzańskiej, czy lodowcach we francuskich Alpach. Specjaliści z kliniki ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center przybliżą tematykę przygotowania motorycznego do jazdy na nartach, zapobiegania urazom i kontuzjom, postępowania w przypadku ich wystąpienia oraz szeroko pojętych zachowań prozdrowotnych w sportach zimowych.

Jeśli sięgniemy pamięcią do lat poprzednich z pewnością okaże się my, ktoś z naszych znajomych lub bliskich doświadczył w przeszłości bolesnych mikrourazów mięśni (nazywanych zwykle zakwasami), doznał urazu kolana, naderwania mięśni lub innej kontuzji, która uniemożliwiła mu na jakiś czas aktywność sportową. By uniknąć jakże przykrego przedwczesnego zakończenia sezonu, a na stoku imponować dobrą kondycją, warto zadbać o odpowiedni przygotowania już dziś. Sześć do dwunastu tygodni to optymalny czas na zbudowanie przyzwoitej siły i wytrzymałości mięśni, poprawę stabilności stawów oraz koordynacji nerwowo-mięśniowej. Wobec tego, jeśli planujemy spędzić ferie zimowe na nartach lub snowboardzie, to właśnie jest najlepszy moment by rozpocząć ukierunkowane przygotowanie do sezonu.

Zbudowanie odpowiedniej kondycji, siły i elastyczności w tym okresie pozwoli na cieszenie się każdą chwilą spędzoną na śniegu. Biegi po wzniesieniach, spacery i jazda na rowerze są dobrymi, ogólnymi ćwiczeniami dla mięśni, których używa się w czasie jazdy na nartach czy snowboardzie. Powinno się jednak wykonywać specyficzne ćwiczenia rozwijające mięśnie dolnych partii naszego ciała, oraz mięśnie w okolicy brzucha i miednicy.

Zaczynamy! Ćwiczymy trzy razy w tygodniu

Ćwiczenie 1: Przysiady
Z pozycji siedzącej wychyl się do przodu wstając. Nie prostuj kolan, utrzymaj jak najniższą pozycję. Stopy powinny znajdować się równolegle, a kolana w jednej osi z biodrami i stopami. 6 serii po 15-30 sekund.



Ćwiczenie 2: Wspięcia na palce
Stojąc na jednej nodze wykonaj wspięcie na palce. Możesz stabilizować się podpierając o ścianę. Wykonaj trzy serie po 15-30 powtórzeń.



Ćwiczenie 3: Podpór przodem na dłoniach
W podporze przodem wykonaj wznosy rąk na przemian tak, aby tułów się nie poruszał. Wykonaj trzy serie po 5 - 8 wznosów na rękę.




Ćwiczenie 4: Podpór bokiem na przedramionach
W podporze bokiem unieś rękę i nogę do góry. Ciało powinno znajdować się w jednej linii. Wykonujemy trzy serie na stronę, z przytrzymaniem pozycji 10 - 20 sekund.



O właściwe przygotowanie fizyczne do sezonu powinny zadbać szczególnie osoby mało aktywne na co dzień, nie uprawiające innych dyscyplin sportu, pracujące godzinami za biurkiem oraz wszyscy, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę z nartami lub snowboardem. Kilkutygodniowe przygotowania metodą "domową" wydatnie zmniejszą ryzyko urazu podczas rekreacyjnego, mało intensywnego wysiłku na stoku. Jeśli jednak masz większe ambicje, lub czujesz, że ze swoją kondycją jesteś mocno na bakier, rozważ powierzenie swoich przygotowań specjalistom. Doświadczony trener przygotowania motorycznego dokładnie zaplanuje nasz trening, dobierze najbardziej wartościowe ćwiczenia funkcjonalne, a przede wszystkim nauczy nas prawidłowo je wykonywać. Dodatkowo może zalecić badania biomechaniczne, w celu szczegółowej analizy popełnianych przez nas błędów, odszukania najsłabszych ogniw naszego organizmu, co pozwoli jeszcze dokładniej dopasować nasz trening do aktualnych potrzeb. Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów oraz możliwości nowoczesnego sprzętu, aby zimowy wypoczynek był udany. a jazda nawet na trudnych stokach przyjemna i bezpieczna.

Niezależnie od naszego doświadczenia należy pamiętać o tym, by trening przygotowujący do sezonu narciarskiego był prowadzony ostrożnie, a jego intensywność wzrastała stopniowo. Nie można dopuścić do tego by organizm pierwszego dnia pobytu na stoku był już przemęczony i przetrenowany. W takiej sytuacji najłatwiej o urazy, a przecież właśnie tego chcemy uniknąć.

Paweł Daroszewski, Jakub Placzki
Trenerzy przygotowania motorycznego
w Carolina Medical Center

skionline.pl
Tagi: #carolina medical center #przygotowanie do sezonu

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com