WorldSkitest obchodził w tym roku dziewiąte urodziny | 2010.10.29 |
WST, czyli WorldSkitest obchodził w tym roku dziewiąte urodziny. Podobnie jak rok temu, impreza odbyła się w Karyntii, a gospodarzem była stacja narciarska Heiligenblut - Großglockner. Pieczę organizacyjną nad całym przedsięwzięciem sprawował Gerhard Brüggler. Kwietniowa pogoda sprzyjała testom, a doskonale przygotowane stoki i gościnna atmosfera miasteczka po raz kolejny pozwoliły stworzyć wydarzenie o niepowtarzalnym klimacie.
WST wymyślono między innymi po to, by ułatwić życie pasjonatom narciarstwa i pomóc we właściwym wyborze sprzętu spośród szerokiej oferty obecnej na rynku. Bo - jak mówi jeden z organizatorów WST Gerhard Brüggler - żeby naprawdę cieszyć się jazdą na nartach, trzeba posiadać właściwie dobrany sprzęt, odpowiadający indywidualnym upodobaniom i umiejętnościom. Nie zawsze, a raczej rzadko jest tak, że narta najdroższa będzie w określonym, konkretnym przypadku nartą optymalną, najlepszą. Dla koncernów narciarskich WST to z kolei ważne narzędzie marketingowe, a zarazem okazja do prezentacji najnowszych technologii, które w coraz większej mierze starają się wychodzić naprzeciw indywidualnym oczekiwaniom konsumentów.
Początki systemu, jaki dziś obowiązuje w ramach WST, sięgają roku 1996, kiedy to po raz pierwszy zastosowano do dziś obowiązujące reguły w teście przeprowadzonym dla magazynu "Wiener" z udziałem mistrza olimpijskiego Franza Klammera. Po upływie kilku lat organizatorzy postanowili nadać publikacji Skitestu szerszy, międzynarodowy zasięg. W tym czasie pojawiła się też oficjalna nazwa: "Austria Skitest". W 2006 roku Austria Skitest przemianowany został na WorldSkitest (WST). Do tego czasu WST - co zresztą dobrze odzwierciedla nazwa - zdążył stać się już przedsięwzięciem o międzynarodowym charakterze. Dzisiejsze statystyki robią duże wrażenie: wyniki WST w postaci drukowanej docierają do około 30 mln odbiorców na świecie, a co najmniej zbliżona liczba osób zapoznaje się z nimi w Internecie.
U podstaw sukcesu WST leży jego unikalna idea. Dlaczego największe koncerny narciarskie poddają ocenie swoje najnowsze technologie i bardzo liczą się wynikami testu? Odpowiedź jest prosta: rezultaty są tutaj w pełni obiektywne, a co za tym idzie - wiarygodne. Gwarantuje to pewny, niezmienny od lat system testowania. Wszystkie narty oddane do testów maskowane są specjalną czarną folią. Nikt z testujących nie wie, jaki model i jaką markę aktualnie ocenia. Sam test odbywa się zawsze na zamkniętym odcinku stoku. W punkcie zmiany sprzętu pracuje profesjonalna ekipa techniczna, odpowiedzialna m.in. za regulację wiązań przy każdej zmianie nart. Bezpośrednio po każdym przejeździe uczestnik przyznaje testowanemu modelowi swoją punktację w skali od 1 do 10 wedle następujących kryteriów: jazda długim skrętem, jazda krótkim skrętem, trzymanie krawędzi, płynność jazdy, łatwość prowadzenia. Z ostatecznej punktacji w poszczególnych kategoriach oblicza się średnią i ta właśnie uśredniona ocena jest ostatecznym wynikiem testu dla każdego modelu. Narty w ramach testu podzielone są na 9 grup w zależności od przeznaczenia.
O wartości wyników WST w dużej mierze decyduje fakt, że testowy team składa się z narciarzy o zróżnicowanym poziomie umiejętności, a co za tym idzie - często skrajnie odmiennych oczekiwaniach względem sprzętu. Dlatego w gronie testerów są zarówno dawni alpejczycy, często niegdysiejsze gwiazdy alpejskich tras, jak również ludzie z branży mody, biznesu czy usług turystycznych. Są także dziennikarze i ludzie, dla których narty to po prostu pasja. Podczas kwietniowych testów w Heiligenblut szefem ekipy testowej i "pierwszym testerem" był - już tradycyjnie - Franz Klammer. Członkowie testowego teamu pracowali ciężko (średnio każdy wykonywał po 12 zjazdów w jednej turze testowej bez przerw na odpoczynek). Organizatorzy zadbali jednak o dobre samopoczucie swych gości, zapewniając im dodatkowe atrakcje poza stokiem. I tak jednym z wydarzeń towarzyszących imprezie był w tym roku pokaz najnowszej mody sportowej WST - Fashion Show.
|
Tagi: #worldskitest
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
|