Przełomowa zima w Szczyrku - nowe koleje, atrakcje, skibusy | 2018.11.23 |
| Przełomowa zima w Szczyrku - nowe koleje, atrakcje, skibusy |
|
Pod takim hasłem w czwartek, 22 listopada 2018 roku, odbyła się w Szczyrku konferencja prasowa, na której przedstawiciele trzech największych ośrodków narciarskich, a także samorządu miasta Szczyrk, pokazali przygotowania do nadchodzącego sezonu. Oprócz inwestycji, o których już pisaliśmy na naszym portalu, zaprezentowano oficjalnie kilka nowości, które mogą ucieszyć narciarzy już tej zimy. Co więcej - konferencja spójnie przedstawiająca osiągnięcia i działania wszystkich najważniejszych "graczy" na narciarskim podwórku pokazała też, że w Szczyrku w końcu wszyscy zaczęli grać do jednej bramki!
Warto przeczytać: Zobacz także: O tym, że w Szczyrku dużo się dzieje, pisaliśmy już kilka razy w ostatnim miesiącu. Oprócz dużych inwestycji, takich jak budowa nowej kolei na Zbójnicką Kopę, modernizacji instalacji naśnieżającej i montażu nowych lanc i armat, czy też o nowych systemach wspomagających pracę kolei przy silnych wiatrach wspominaliśmy w artykule poświęconym całości działań przed sezonem w Szczyrk Mountain Resort. Informowaliśmy także o największym magazynie śniegu, jaki dzięki użyciu technologii AWS od firmy SuperSnow, który powstał w Beskid Sport Arena. Jak, że na stokach pracują już armatki, a zima zbliża się wielkimi krokami, pora usystematyzować spis nowości, jakie w tym roku zastaną narciarze w Szczyrku. A jest ich niemało!
Pierwsza - najważniejsza informacja dla narciarzy - tak jak i w poprzednich latach, w trzech największych ośrodkach narciarskich w Szczyrku - Szczyrk Mountain Resort, Centralnym Ośrodku Sportu (Skrzyczne) i w Beskid Sport Arena - narciarze będą mogli jeździć na jednym, wspólnym karnecie. W tym roku czeka jednak ich mała niespodzianka - w COS i BSA obowiązywać będzie także nowy, 4 godzinny karnet.
W sumie te trzy ośrodki narciarskie stanowią największy potencjał narciarski w kraju. Tworzy go 10-osbowa kolej gondolowa, 4 kanapy 6-osobowe, 2 kanapy 4-osobowe i kilkanaście orczyków i taśm - o łącznej przepustowości 22 tys. osób na godzinę. Łączna długość tras w Szczyrku przekracza 40 km, z czego 8 km jest oświetlonych, a zdecydowana większość naśnieżanych. Dzięki współpracy ośrodków, a także miasta Szczyrk udało się zorganizować liczne imprezy sportowe i turystyczne, zarówno w zimie jak i w lecie, a także zając się wspólną promocją całego miasta, a nie poszczególnych ośrodków. Widoczną różnicę w ilości jakości materiałów informacyjnych i promocyjnych zauważy każdy, kto przyjedzie do miasta.
|
Beskid Sport Arena |
|
Samo miasto celuje, by stać się najlepszym kurortem zimowym Polski - prawdziwą narciarską stolica kraju - co zaplanowano do 2025 roku. Stolicą, która wyróżnia się nie tylko ilością i wielkością, ale przede wszystkim jakością - zarówno samej infrastruktury narciarskiej, jak i poziomu obsług, różnorodnością bazy hotelowej i gastronomicznej, a także stać przyjaznym miejscem każdemu typowi narciarza - zarówno tym o zacięciu sportowym, jak i rodzinom z dziećmi. Inwestycje, które zmieniają Szczyrk od kilku lat są więc tylko "wierzchołkiem góry lodowej" pracy, która jest wykonywana w tym celu.
Także w tym roku nie zabrakło konkretnych działań, mających poprawić jakość oferowaną przez Szczyrk. W poszczególnych ośrodkach wygląda to następująco:
Szczyrk Mountain Resort: - nowa 6-osobowa kolej krzesełkowa na Zbójnicka Kopę, najdłuższa i najwyżej położona w tym terenie - nowa trasa ze Zbójnickiej Kopy do Hali Skrzyczenskiej, modernizacja trasy z Małego Skrzycznego i nowa trasa w kierunku zjazdu Ondraszek w COS-ie - dwa nowe orczyki - modernizacja instalacji naśnieżajacej (nowe kompresory, lance i armatki) - nowe ratraki z systemem Leica monitorującym rzeczywista grubość pokrywy śniegowej na trasach - wdrożenie całego szeregu działań przeciwwiatrowych - system CPS pozwalający na sprawniejsze działanie kolei przy wietrze, osłony przeciwwiatrowe na trasach i stacjach kolei - budowa strefy Maxiland w Czyrnej - 2 tasmy, 2 orczyki, tor saneczkowy - nowy sklep i wypożyczalnia, a także nowy Ski Serwis - nowe punkty gastronomiczne - przy kolei gondolowe, na Hali Skrzyczeńskiej, w Czyrnej i na Hali Solisko
Centralny Ośrodek Sportu: - wspomniany nowy karnet 4-godzinny - połączenie nową trasą ze Szczyrk Mountain Resort - budowa nowej instalacji zaśnieżającej w rejonie Kanionu
Beskid Sport Arena: - oficjalne zakończenie I etapu budowy stacji narciarskiej - budowa największego w Polsce magazynu śniegu w technologii AWS - nowa Szkoła Narciarska BSA oferująca najwyższy poziom szkolenia z wideoanalizą, zajęciami na tyczkach i jadą na świeżym sztruksie (8-9 rano) - Restauracja u Ignacego - nowe regionalne dania, w większości pochodzące z własnych produktów
|
Przełomowa zima w Szczyrku - nowe koleje, atrakcje, skibusy |
|
Podobnie jak w ubiegłym roku - od 1 grudnia do 31 marca kursować będą darmowe skibusy na trzech liniach - Skocznia-Beskid Sport Arena; Skalite-Kolej na Skrzyczne-Szczyrk Mountain Resort; Solisko-Biały Krzyż. Nowością komunikacyjną będzie połączenie autobusowe Katowic ze Szczyrkiem, realizowane przez firmę Eurozebra sp. z o.o. Autobusy będą kursować od 15 grudnia - z Katowic przez Tychy do Szczyrku. Ceny blietów z Tychów: 26,00 zł, z Katowic 28,00 zł. Autobusy będą wyjeżdżać z Katowic o godz. 7.10 i 8.50, powrót ze Szczyrku Solisko - o godzinach 16.05 i 16.10. Dokładne informacje i rozkład jazdy można znaleźć na stronie www.zebrabus.pl, gdzie można też kupić bilety online.
Jak widać - Szczyrk zmienia się dynamicznie. Z naszej strony - mimo, że bywamy tutaj często, także i poza zimą - nie możemy się już doczekać, kiedy w końcu będziemy mogli to wszystko wypróbować "na żywo"!
pk/skionline.pl
|
Tagi: #ośrodki narciarskie #polska #szczyrk #narty #beskid sport arena #skrzyczne #szczyrkowski ośrodek narciarsk
| powrót
Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|