skionline.pl stacje Polska Tatry i Podhale wyślij link znajomemu dodaj opinię

Gubałówka
Zakopane

Gubałówka fot. P. Klimek
Kliknij, aby powiększyć.
Gubałówka fot. P. Klimek
Gubałówka była przez wiele lat drugim najpopularniejszym terenem narciarskim po Kasprowym Wierchu w okolicach Zakopanego, a jednocześnie jednym z najpopularniejszych celów turystycznych wycieczek w Polsce. Tutaj także, podobnie jak na Kalatówkach rodziło się polskie narciarstwo – w 1907 roku poprowadzono tu jeden z pierwszych kursów narciarskich w naszym kraju.

Z powodu bliskości centrum Zakopanego i niewątpliwych zalet narciarskich góry – mimo południowej ekspozycji, naturalny śnieg trzyma się tu całkiem dobrze – w 1938 roku postanowiono wybudować kolej linowo-terenową. Jej budowa w czasie pięciu miesięcy (od rozpoczęcia prac do pierwszego turystycznego kursu) była bez wątpienia w ówczesnym świecie prawdziwym rekordem. Kolej budowano z pośpiechem, by zdążyć na rozegrane również na stokach Gubałówki mistrzostwa świata FIS w marcu 1939 roku.

Kolej wybudowana w 1938 przez firmę van Roll miała około 1300 metrów długość i niespełna 300 metrów różnicy wysokości. W 2001 kolej została całkowicie przebudowana – stare wagoniki zostały użyte do budowy kolei na górze Żar w Beskidzie Małym, natomiast na stokach Gubałówki postawiono najnowocześniejszą w Polsce kolej linowo-terenową firmy Doppelmayr. Jest to kolej z dwoma wagonami, na jednym torze, z mijanką pośrodku trasy o długości 1298 m, różnica wysokości wynosi dokładnie 299 m. Nowoczesne wagony z przeszklonym dachem umożliwiają oglądanie panoramy Tatr podczas przejazdu.

Z górnej stacji Gubałówki roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na polskie Tatry. Tutaj też rozpoczynały się trasy zjazdowe – jedna prowadząca przez charakterystyczny mostek nad koleją i dalej polanę Gładkie, druga – prowadząca przez polanę Choćkowskie. Niestety – obie trasy są dziś zamknięte z powodu sporów własnościowych, a w poprzek jednej z tras posadzono nawet rząd młodych drzewek. Na wiosnę 2014 roku pojawiły się informacje przedstawiające plany rozbudowy stacji na Gubałówce i uruchomienia tras zjazdowych w kierunku Zakopanego, ale jak na razie nic w tej materii się nie zmieniło.

Natomiast czynny jest każdej zimy wyciąg na polanie Gubałówka, w pobliżu górnej stacji kolei – jest tu krótka, 300-metrowa trasa i snowpark. Oprócz tego w pobliżu szczytu, w zimie odwiedzanego obecnie głównie dla widoku, znajduje się kilak restauracji i barów.
czytaj więcej
Informacje o ośrodku
wyciągi dywanowe wyciągi orczykowe wyciągi krzesełkowe koleje gondolowe koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
1 1 tak
Ilość tras zjazdowych:1 szt.
Długość tras zjazdowych:0.3 km
- trasy łatwe0.3 km
Wysokość: 820 - 1123 m n.p.m.
Sezon narciarski od grudnia do marca
Wyciągi czynne od 09:15 do 18:00
Mapa tras narciarskich
Mapa tras narciarskich ośrodka Zakopane Gubałówka
Dla narciarzy
narciarstwo tourowe:dostępnesnowpark:dostępne
oświetlony stok:dostępnebramki automatyczne:dostępne
Po nartach - apres ski
rakiety śnieżne:dostępnespacery zimowe:dostępne
karczmy i restauracje:dostępnebary i chaty narciarskie:dostępne
Hotele w ośrodku narciarskim Gubałówka
Booking.com
Kontakt
Ośrodek:Kolej Linowo - Terenowa Gubałówka Polskie Koleje Linowe S.A.
Adres:ul. Na Gubałówkę 34-500 Zakopane
Telefon:+48 18 201 48 30
WWW:www.pkl.pl/gubalowka/home
Zakopane Gubałówka
Zobacz
Ośrodki Polskich Kolei Linowych czekają na narciarzy. Trwa naśnieżanie tras
W ośrodkach Grupy PKL trwa przygotowanie do sezonu zimowego i naśnieżanie tras
Wyjątkowe iluminacje na 80-lecie Gubałówki
PKL Gubałówka  - Nocna Jazda
Polskie Koleje Linowe rozpoczęły konsultacje ws. rozwoju Gubałówki
Czy Zakopane to nadal Zimowa Stolica Polski? Mini-Przewodnik narciarza po Zakopanem

zobacz więcej

Booking.com