skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Wyjątkowe iluminacje na 80-lecie Gubałówki

2018.11.16
Wyjątkowe iluminacje na 80-lecie Gubałówki
Kliknij, aby powiększyć.
Wyjątkowe iluminacje na 80-lecie Gubałówki
Wznosząca się nad centrum Zakopanego Gubałówka po raz drugi przeobrazi się w magiczną Krainę Światła, pełną iluminowanych rzeźb nawiązujących do podhalańskiej przyrody i tradycji. Z okazji 80-lecia kolei na Gubałówkę, teren wokół głównej stacji rozświetli aż 250 tys. ekologicznych, ledowych żarówek, które po zmroku stworzą prawdziwie bajkową scenerię.
Od najbliższej niedzieli, 18 listopada, na Gubałówce na turystów czekają wyjątkowe rzeźby świetlne inspirowane między innymi podhalańskim folklorem. Po wyjściu z budynku górnej stacji kolei PKL "witackę" zapewnią gazda i gaździna w tradycyjnych strojach zachwycających mnóstwem szczegółów - od czerwonych korali na szyi góralki, aż po zdobne parzenice i góralską cuchę.

Tatrzańska przyroda w świetlnym wydaniu
Na Gubałówce spotkamy ulubione dekoracje z ubiegłorocznej odsłony wydarzenia, na przykład białego misia z Krupówek, ale pojawią się także zupełnie nowi bohaterowie.

- Świetlne iluminacje nadają świątecznego charakteru wielu miastom w Polsce, ale dzięki Krainie Światła na Gubałówce poczuć można nie tylko zbliżające się Boże Narodzenie, ale dodatkowo prawdziwie zakopiański klimat. Tej zimy rozbudowaliśmy wystawę o nowe atrakcje, tym razem inspirowane głównie tatrzańską przyrodą - mówi Patryk Białokozowicz z Zarządu Polskich Kolei Linowych.

Na zwiedzających czekają między innymi świetlne figury kozic, lisów, świstaków i jelenia rodzina: samiec dumnie noszący na porożu choinkowe bombki oraz ubrana w świąteczną girlandę łania z dwoma młodymi.

Ramy dla rozmieszczonych w przestrzeni rzeźb stanowią iluminowane zarysy ośnieżonych wierzchołków Tatr, a także dekoracyjne płatki śniegu zdobiące elewację budynku stacji.

80-te urodziny kolei na Gubałówkę
Tegoroczna Kraina Światła jest wyjątkowa, bo to najważniejszy i najjaśniejszy punkt obchodów 80-lecia powstania kolei PKL na Gubałówkę. Pierwszy przejazd koleją linowo - terenową odbył się tu 20 grudnia 1938 r. Wtedy to na szczyt regularnie jeździły dwa wagoniki poruszające się po jednym torze z mijanką mniej więcej w połowie drogi. Trasę długości 1338 m pokonywały w ok. pięć minut. Pomysłodawcą i inicjatorem budowy kolei był inż. Aleksander Bobkowski - ówczesny wiceminister komunikacji, który wcześniej doprowadził do otwarcia pierwszej kolei górskiej - na Kasprowy Wierch i linowo - terenowej - na Górę Parkową.

W 2001 r. Polskie Koleje Linowe przeprowadziły gruntowną modernizację kolei połączoną z całkowitą wymianą starej technologii na nowoczesną z automatycznym sterowaniem. Jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2001 r. w trasę wyruszyły nowe, komfortowe wagoniki z przeszklonym dachem. Ich zdolność przewozowa wzrosła do 2000 osób na godzinę, a podróż skrócono do trzech minut.

Kraina Światła na Gubałówce zaprasza gości codziennie od godz. 16.00, aż do końca lutego. Godziny ostatniej jazdy kolei znaleźć można na www.pkl.pl

Iluminacje zaprojektowała i wykonała firma Multidekor, znana między innymi z Królewskiego Ogrodu Światła przy pałacu w warszawskim Wilanowie.

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #polska #narty #zakopane #gubałówka #pkl #tatry

powrót

Zobacz
Kwietniowy weekend na Kasprowym Wierchu
Kwietniowy weekend na Kasprowym Wierchu
Kwietniowy weekend na Kasprowym Wierchu
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com