Zima idzie! | 2015.10.08 |
| Prognoza pogody dla Szczyrku na poniedziałek 12 paździenika 2015 |
|
Do tej pory śnieg pokrywający coraz grubszym płaszczem góry, pokazywaliśmy tylko z tradycyjnych o tej porze miejsc - alpejskich lodowców. Jednak już na początku przyszłego tygodnia mieszkańcy miejscowości położonych w naszych górach mogą obudzić się i ujrzeć za oknem świat szczelnie przykryty cienką warstwą śniegu. Na poniedziałek prognozowane są opady śniegu nawet do kilkunastu centymetrów w ciągu doby. To nieodmiennie rodzi w sercu narciarza nadzieję na szybki początek sezonu i pytanie - jaka będzie w tym roku zima?
Trafne przewidywanie pogody to sztuka nie lada, nawet w przedziale czasu kilku dni, a co dopiero kilku tygodni czy miesięcy. Dobra prognoza warta jest naprawdę wielu pieniędzy. Jak na razie jednak jeszcze nie opracowano takiej metody, która potrafiłaby z dużym prawdopodobieństwem określić już dziś pogodę, jaka czeka nas w grudniu czy styczniu. Są jednak pewne modele, które próbują ją przy najmniej w wielkim zaokrągleniu przewidzieć.
W tym roku, mieliśmy w naszych górach rekordowo ciepłe i suche lato. Po obu stronach Tatr zanotowano rekordową frekwencję, a wielu mieszkańców nie przypomina sobie tak dobrej pogody w górach od kilkudziesięciu lat. Jednak na tej podstawie w żaden sposób nie da się przewidzieć, nawet na zasadzie porównania z podobnie gorącymi i suchymi latami ciągu ostatnich dziesięcioleci, jak będzie się kształtowa pogoda pod koniec roku.
Prognoza pogody w polskich stacjach narciarskich
W prognozach globalnych, na pierwszym miejscu wymienia się wpływ słynnego El Niño, który powoduje zazwyczaj wielkie anomalie pogodowe, nie tylko w miejscu występowania, a więc nad wschodnim Pacyfikiem. W tym roku ma być rekordowe - w różnych częściach świata spodziewane są anomalie pogodowe, które z biegiem tygodni i miesięcy mają się nasilać. Najgorzej będzie zimą, gdy El Niño osiągnie największe natężenie i będzie w największej skali wpływać na zjawiska atmosferyczne.
|
SON Hala Skrzyczeńska |
|
Niektórzy naukowcy na tej podstawie prognozują zimę długą i surową, posuwając się nawet do przewidywania "śnieżnego kataklizmu", który nawiedził wschodnie regiony USA i Kanady, paraliżując największe metropolie. Jednak do tej pory nie udało się potwierdzić jednolitego wpływu El Niño na pogodę w Europie. Jedne zjawiska powtarzały się, a inne nie. Wobec tego nie można jednoznacznie stwierdzić, że zima będzie taka lub taka. Czyli wróciliśmy do punktu wyjścia…
Zupełnie inaczej prognozuje zimę NOAA - Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna, ciesząca się wysoką renomą wśród naukowców. Według niej czeka nas przeciętna zima, która przyjdzie po długiej ciepłej jesieni. Anomalie średniej temperatury miesięcznej w miesiącach zimowych nie mają przekroczyć 2 stopni. Wbrew pozorom - to wcale nie mało bo pamiętać trzeba, że mówimy tu o średniej. Wielu meteorologów mówi wręcz wprost, że zima będzie ciepła.
Aktualne warunki narciarskie na lodowcach
Na pocieszenie pozostaje fakt, że "ciepła" oznacza zazwyczaj brak długich okresów silnych mrozów, poniżej -15 stopni Celsjusza. Z drugiej strony - wszyscy są zgodni, że zima będzie raczej bardzo wilgotna. Co to oznacza? Że w na nizinach będzie padał deszcz. A w górach? No, to się dopiero okaże. Możliwy jest jednak scenariusz, w którym będziemy mieć do czynienia z temperaturą oscylującą w miastach około zera, w górach - kilka stopni poniżej, a do tego spore opady śniegu. I o to tak w skrócie by chodziło…
Jak będzie - zobaczymy już wkrótce. Czekając już na pierwsze większe opady, zapraszamy do lektury skionline.pl. Przygotowujemy w tym roku dla Was dużo ciekawych materiałów, relacji ze stoków krajowych i zagranicznych. A prognozę pogody dla większości stacji i regionów narciarskich zawsze może znaleźć u nas - www.skionline.pl/pogoda
pk/skionline.pl
|
Tagi: #warunki narciarskie #prognoza pogody #pogoda w górach
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|