Paganella w północnych Włoszech kusi pięknem zróżnicowanego krajobrazu i świetnymi warunkami śniegowymi. W sezonie narciarskim, który trwa od początku grudnia do końca marca, okolica poddana jest specjalnemu programowi sztucznego naśnieżania i dbałości o trasy, który sprawia, że niezależnie od humorów kapryśnej aury śniegu w ilościach pozwalających na białe szaleństwo można być tu pewnym (sztuczne naśnieżanie obejmuje 98% tras). Warto zaznaczyć, że naturalne warunki klimatyczne są dla tego alpejskiego regionu również łaskawe.
Paganella należy do dużego narciarskiego obszaru Skirama Dolomiti Adamello Brenta. Ma korzystną lokalizację - zaczyna się zaledwie 18 kilometrów od wyjazdu z Autostrady A22 (wyjazd Mezzocorona/San Michele). Na wysokości od 800 do 1000 m n.p.m. leżą gościnne miejscowości: Andalo, Fai della Paganella oraz Molveno. Dwie pierwsze to strategiczne punkty ośrodka, trzecia, oddalona o kilka kilometrów na południowy zachód, wyrasta malowniczo u brzegów Molveno, największego polodowcowego jeziora alpejskiego, z którym dzieli się nazwą, a uzupełnia zaletami. Niewielki stok Montanara w Molveno pozwala na miejscu zakosztować rozkoszy jazdy, równie dobrze można traktować wioskę jako doskonałą bazę wypadową na zbocza Paganellii, a także w inne atrakcyjne turystycznie miejsca regionu.
Ponad 50 kilometrów tras, wśród których przeważają czerwone trasy dla średnio zaawansowanych, stawia Paganellę w czołówce ośrodków narciarskich, które warto rozważyć jako cel rodzinnego wyjazdu na urlop zimą. Zwłaszcza że region jest też dobrze przygotowany na pobyt dzieci i nowicjuszy w każdym wieku, na których czekają łatwe trasy zielone i niebieskie oraz przyjazny personel kilku renomowanych szkółek narciarskich (5 w Andalo, 1 w Fai della Paganella). Kto więc do tej pory nie połknął narciarskiego bakcyla, ma tu doskonałą możliwość, aby w dogodnych warunkach i pod fachową opieką dołączyć do grona amatorów desek. Miłośnicy historii sportów zimowych trafią tu na ślady bohaterów włoskiego narciarstwa z połowy XX wieku, takich jak Zeno Colò i Celina Seghi (zwłaszcza na czerwonej trasie Tre-tre). Może na to wspomnienie niektórzy poczują w trakcie zjazdów zwycięskiego ducha mistrzów...
Nowoczesna infrastruktura pozwala na swobodne przemieszczanie się między trasami i bezstresowe kursy wyciągami do punktów startowych tras. Na turystów czekają m.in. 2 ośmioosobowe gondole i 12 kanap (9 czteroosobowych i 3 dwuosobowe). Przepustowość wszystkich urządzeń szacuje się na 27 tysięcy osób na godzinę. Sprzęt można wypożyczyć na miejscu - do dyspozycji są 4 wypożyczalnie w Andalo i 1 w Fai della Paganella.
Choć oferta ośrodka skierowana jest głównie do turystów, którzy stawiają pierwsze kroki na nartach bądź doskonalą swoje umiejętności, również zaawansowani ściągają tu chętnie. Wśród licznych czerwonych tras znajdują się bowiem i takie, które spełnią wymagania wytrawnych narciarzy, a mocniejszych wrażeń dostarczają zjazdy na trudnej czarnej trasie Olimpionica 2. Paganella to zresztą dobry wybór dla amatorów wszelkich form aktywności na śniegu - dużą popularnością cieszą się tu biegi na nartach (jedna z tras, oświetlona do godz. 22.00, wiedzie wokół jeziora, druga - przez las), a także snowboard, skating, zjazdy na sankach czy beztroskie lepienie bałwanów albo walki na śnieżki. Ani rodzice, ani dzieci nie będą tu narzekać na nudę.
Największą bazę noclegową ma Andalo (ponad 4 tys. miejsc), ale z powodzeniem można znaleźć korzystne oferty w Fai della Paganella oraz w Molveno (w obu wioskach po 2,5 tys. miejsc). Zdecydowana większość to przytulne hotele o charakterze rodzinnym. W każdej z miejscowości jest dobre zaplecze Après Ski, tak gastronomiczne (puby, kafejki, restauracje, pizzerie), jak i rozrywkowe (kino, dyskoteki, koncerty na żywo, wycieczki w najciekawsze przyrodniczo miejsca masywu Brenta, wieczorne wędrówki z pochodniami itp.). Czego chcieć więcej?