skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Warunki narciarskie na Podkarpaciu

2015.01.04
fot. Anna Lewiak
fot. Anna Lewiak
Południowo wschodni zakątek Polski był przez ostatnie dni bodaj jedynym skrawkiem naszych gór, których nie nawiedziła odwilż. Mimo, że temperatura od sylwestrowego poranka, kiedy to w Bieszczadach słupek rtęci pokazał 25 poniżej zera, systematycznie rosła, a dzisiaj (3 stycznia) na Pogórze zawitała chwilowa odwilż, w większości górskich stacji narciarskich cały czas trzymał mróz. Dlatego możliwości jazdy, mimo niezbyt grubej warstwy naturalnego śniegu, są tu całkiem niezłe. Zapraszamy na krótki przegląd warunków narciarskich w ośrodkach wschodniej części Beskidu Niskiego, Bieszczad i Pogórza Przemyskiego.
Nasz przegląd rozpoczniemy od ośrodka Kiczera Ski - największej stacji narciarskiej Beskidu Niskiego, położonej niedaleko doliny Wisłoka, w Puławach Górnych. Kilka mroźnych dni pozwoliło po Świetach ponownie otworzyć główną trasę, biegnąca wzdłuż dwuosobowego krzesła. Od tego czasu, dzięki sztucznemu dośnieżaniu pokrywa śniegowa stale rosła - obecnie przekracza już 30 cm. W górnej części śnieg jest suchy i przewiany, odsłaniając momentami bardzo twarde podłoże (warto mieć dobrze naostrzone narty), dolna, łagodniejsza część stoku przygotowana jest bardzo dobrze.

Oprócz krzesła działa także równoległy do niej orczyk, a także orczyk i trasa szkoleniowa dla początkujących. Natomiast snowpark, trasa "leśna" i łatwy, niebieski zjazd ze szczytu, czekają cały czas na opad naturalny, który pozwoliłby przygotować w należyty sposób trasy. Od 3 stycznia przez sezon zimowy (aż do odwołania) w weekendy (sobota-niedziela) będzie kursował specjalny skibus z Rzeszowa do Puław. W cenie 60 PLN zawarty jest koszt dojazdu i powrotu do Rzeszowa, a także 5-godzinny karnet na wszystkie trasy w ośrodku. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie ośrodka www.kiczeraski.pl.

fot. Anna Lewiak
fot. Anna Lewiak

Niewiele można się dowiedzieć ze strony internetowej o działalności innej stacji położonej w okolicy - Chyrowa-Ski. Gospodarze terenu zapewniają jednak, że to tylko przejściowe problemy techniczne. Natomiast stok jest czynny - działają oba wyciągi orczykowe (krótki i długi), a do jazdy udostępniona jest mniej więcej połowa szerokości całego stoku (czyli miejscami ponad 70 metrów). Warunki są bardzo dobre, choć momentami przeszkadzać może częsty tutaj wiatr z poludnia. Na stoku zalega ponad 20 cm dobrze ubitego śniegu - dzięki ujemnym temperaturom, śnieg jest suchy i przewiany, nawet po południu nie tworzą się uciążliwe muldy i odsypy. Aktualne informacje (tymczasowo) można sprawdzić na fanpage’u ośrodka na FB.

W Beskidzie Niskim można jeszcze pojeździć także w Świątkowej Wielkiej - działa wyciąg Mareszka (codziennie od 9.00 do 20.00), stoki są twarde i dobrze przygotowane, grubość pokrywy śniegowej na trasie przekracza 25 cm. Natomiast nie działa wciąż wyciąg w Karlikowie.

Dobre warunki narciarskie - twardy, wyratrakowany stok i ponad 30 cm śniegu czekają natomiast na narciarzy w stacji Lesko-Ski, położonej kilka kilometrów na południe od miasteczka, w miejscowości Weremień. Działają tu dwa wyciągi talerzykowe i prowadząca wzdłuż po obu ich stronach trasa, idealna dla początkujących narciarzy.

fot. Anna Lewiak
fot. Anna Lewiak

Wszyscy, którzy chcą pojeździć w prawdziwie górskiej scenerii wyższych partii Bieszczad, powinni udać się do Kalnicy, położonej pomiędzy Cisną a Wetliną. Działa tu wyciąg orczykowy, warunki są naprawdę bardzo dobre - na stoku pokrywa śniegowa przekracza 30 cm, otwarta jest trasa wzdłuż wyciągu i jej łatwiejszy wariant, prowadzący szerokimi łukiem przez las. Trzeba jednak przygotować się na niskie temperatury - jest to bowiem od kilku dni "najzimniejsze" miejsce na narciarskiej mapie Polski. W Sylwestra temperatura spadła tu do -25 stopni Celsjusza, a nawet dziś, kiedy w wielu miejscach Beskidów było dość ciepło, tutaj nadal trzymał mróz - 7 stopni poniżej zera.

W największej stacji narciarskiej w Bieszczadach - w Ustrzykach Dolnych można pojeździć zarówno na Gromadzyniu, jak i na Laworcie. Na Gromadzyniu otwarta jest jedna trasa, prowadząca ze szczytu po lewej stronie (patrząc z dołu) podwójnego orczyka. Warunki są dość dobre, śnieg twardy przykryty lekka warstwą przewianego puchu. W stromszych miejscach trasy "wychodzi" twardsze podłoże - warto mieć dobrze naostrzone krawędzie. W ciągu dnia tworzą się niewielkie muldy i odsypy, nie utrudniające jednak jazdy. Kolejki do orczyków nie przekraczają 5 minut oczekiwania.

Lawrota - najładniejszy bodaj stok na Podkarpaciu, wymagała sporego dośnieżenia i otwarta została dopiero w Nowy Rok. Warunki tu panujące są zbliżone do Gromadzynia - nie należy zbytnio ufać cienkie warstwie puchu, tylko przygotować się na szybką jazdę po twardym śniegu. Miejsce przy obecnych warunkach raczej odradzamy początkującym narciarzom.

Z Bieszczad przenosimy się na Pogórze Przemyskie. Można tu pojeździć w Arłamowie - najbardziej odludnym ośrodku narciarskim w Polsce! Działa tu na razie jeden wyciąg orczykowy, drugi zostanie otwarty w niedzielę, 4 stycznia. Warunki na trasach są znakomite - grubość pokrywy na trasach przekracza 50 cm, stoki są twarde i dobrze przygotowane, nawet po południu nie tworzą się muldy ani odsypy. Droga do ośrodka (zarówno od strony Przemyśla jak i Ustrzyk Dolnych), mimo, że częściowo pokryta jest śniegiem nie jest śliska, zapewniając spokojny dojazd. Jedyny mankament - płatne parkowanie (5 PLN).

Zamknięte na razie są trasy w Przemyślu, gdzie musiano poradzić sobie z awarią instalacji naśnieżającej. Jednak niska temperatura pozwoliła na dokończenie dośnieżania i otwarcie trasy wzdłuż kolei w niedzielę (4 stycznia) po godz. 13-tej. Pojeździć można też w Gogołowie na Pogórzu Strzyżowskim, gdzie działają dwa orczyki, a na trasie leży od 15 do 25 cm śniegu.

skionline.pl
Tagi: #polska #podkarpacie #kiczera ski #arłamów #przemyśl #gromadzyć #laworta

powrót

Zobacz
Wieczorne narty w Lesko-Ski
Wieczorne narty w Lesko-Ski
Wieczorne narty w Lesko-Ski
Przemyśl - przygotowania do sezonu narciarskiego
Przemyśl - przygotowania do sezonu narciarskiego
Przemyśl - przygotowania do sezonu narciarskiego
Arłamów - warunki narciarskie 2014.12.31
Arłamów - warunki narciarskie 2014.12.31
Arłamów - warunki narciarskie 2014.12.31
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com