W Czechach powstanie największy ośrodek narciarski w naszej części Europy | 2015.12.10 |
| W Czechach powstanie największy ośrodek narciarski w naszej części Europy |
|
Kilkadziesiąt wyciągów, w tym liczne nowoczesne kanapy i gondola, ponad 70 km tras narciarskich, pięć połączonych wspólnym skipassem miejscowości - tak za kilka lat ma wyglądać SkiResort Černá hora - Pec, już obecnie największy ośrodek narciarski u naszych południowych sąsiadów. Biorąc pod uwagę inwestycje poczynione w tym sezonie - trudno w obietnice gospodarzy nie uwierzyć…
O nowych kolejach stawianych w SkiResort pisaliśmy już na łamach naszego portalu w tym sezonie dość często. Przypomnijmy w skrócie: najszybsza w Czechach 6-osobowa wyprzęgana kolej Hoffamnky Express, 4-osobowe wyprzęgane krzesło Zahradky Express, kilka kilometrów nowych tras, nowoczesne instalacje naśnieżające, nowe parkingi, zwiększenie ilości kursujących skibusów pomiędzy poszczególnymi miejscowościami - w sumie ponad 250 mln zainwestowanych koron (po więcej szczegółów odsyłamy do naszych poprzednich publikacji). Okazuje się jednak, że to dopiero początek wielkiej rozbudowy!
W ubiegły weekend miało miejsce uroczyste otwarcie sezonu w SkiResort. Przy tej okazji zaprezentowano oficjalnie już koncepcję rozwoju stacji narciarskiej. Mamy niezwykłą przyjemność przedstawić ją (jako pierwsi w Polsce) czytelnikom skionline.pl. Warto się jej dobrze przyjrzeć, bowiem na naszych oczach rodzi się stacja narciarska, której "parametry" postawią ją na pierwszym miejscu wśród ośrodków narciarskich w Europie Środkowej (obecnie SkiResort sytuuje się na miejscu trzecim - po ukraińskim Bukovelu i słowackiej Jasnej).
|
W Czechach powstanie największy ośrodek narciarski w naszej części Europy |
|
- Głównym celem koncepcji jest połączenie trzech naszych największych terenów - Černá hora, Pec pod Snežkou, Černý Důl - trasami zjazdowymi, łącznikami i kolejami, w ten sposób, by narciarze mogli swobodnie poruszać się w obu kierunkach pomiędzy nimi - mówi Petr Hynek, dyrektor SkiResort. - Taki ośrodek byłby już wtedy porównywalny ze średniej wielkości stacjami alpejskimi. Jesteśmy przygotowani na to by w ciągu najbliższych ośmiu lat, wydać na inwestycje narciarskie nawet miliard koron. Oczywiście wszystko to z poszanowaniem zasad ochrony przyrody - dodaje Hynek.
Przedstawiciele firmy Mega Plus, do której należy Černá hora, a która jest wiodącą spółką wśród firm tworzących SkiResort, oceniają, że do tej pory, w ciągu 20 lat zarządzania terenami narciarskimi wydali na szeroko rozumianą infrastrukturę już ponad 1,5 miliarda koron, a kolejne inwestycje mają być konsekwentnym dążeniem do zbudowania nowoczesnej, spełniającej oczekiwania współczesnego narciarza, stacji narciarskiej.
By uzyskać możliwość połączenia pomiędzy wspomnianymi trzema terenami konieczne będzie postawienie pięciu kolei linowych - kanapa Hoffmanky Express otwarta w tym sezonie jest właśnie częścią tego połączenia. Inne postawione zostaną na Javorze w Pecu, na stokach Černej hory i w Černým Důle. Wytyczonych zostanie kilka nowych stoków typowo zjazdowych, ale znaczna część połączeń będzie się odbywać istniejącymi już drogami leśnymi i stokowymi, które będą odpowiednio przystosowane i utrzymywane za pomocą ratraków. Częściowo w podobny sposób, jak to ma miejsce na istniejącym już odcinku trasy pomiędzy Černou horą a Pecem.
|
W Czechach powstanie największy ośrodek narciarski w naszej części Europy |
|
Tylko w ten sposób da się pogodzić rozbudowę ośrodka narciarskiego z wymogami ochrony przyrody. Większość terenów należących do SkiResort leży bowiem na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jednak dotychczasowe inwestycje w ośrodku, pokazują, że władze parku i stacji potrafiły znaleźć kompromis, pozwalają więc mieć nadzieję, że także i kolejne plany zostaną zrealizowane. Jednym z elementów tego kompromisowego podejścia do problemu jest uczestnictwo przedstawicieli SkiResort, wraz z lokalnymi gminami w pracach nad nowym planem ochrony przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego.
Aby lepiej zrozumieć koncepcję rozwoju SkiResort, a także jego potencjał, zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.
Tak znaczna rozbudowa stacji narciarskiej z pewnością przyczyni się do wzrostu jej popularności. Już dzisiaj jest on jednym z najpopularniejszych w Czechach, w pogodne zimowe dni przebywa w nim około 13 tysięcy narciarzy dziennie. W większości są to Czesi i Polacy, w drugiej kolejności - Niemcy i Holendrzy. Obecnie na jednym Skopasie przejechać można tu 41 km, a łączna przepustowość urządzeń wynosi 38 tys. osób na godzinę.
Z polskiego punktu widzenia warto sobie jeszcze zdać sprawę z jednej. Ośrodki SkiResortu leżą tuż za polską granicą, około 135 km od Wrocławia. Jeśli w nowej rzeczywistości politycznej nie załamie się program budowy dróg ekspresowych i autostrad, w 2020 roku droga ekspresowa S3 będzie się kończyć w Bolkowie - 50 km od Jańskich Łaźni (odcinek Bolków-Lubawka-Jaromierz będzie budowany najszybciej po 2021 roku, a jego realizacja zapewne potrwa długo, bo do wykonania będzie kilka tuneli, więc nie ma na niego co szybko liczyć). A Bolków za pośrednictwem dróg ekspresowych i autostrad będzie miał połączenia z wszystkimi praktycznie miastami wojewódzkimi w Polsce. Z Wrocławia pod wyciągi na Černej horze będzie się jechać mniej niż półtorej godziny, z Katowic - trzy godziny, z Poznania - 3,5 godziny a z Warszawy - 4,5 godziny. Czyżby więc SkiResort stał się już za kilka nie tylko największym, ale i najłatwiej dostępnym ośrodkiem narciarskim dla Polaków? Pożyjemy - zobaczymy…
pk/skionline.pl
|
Tagi: #czechy #narty w czechach #pec pod sniezka #cerna hora
| powrót
Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|