Subiektywny Top10 - najlepsza jazda wieczorna w Polsce (aktualizacja) | 2017.02.12 |
| Subiektywny Top10 - najlepsza jazda wieczorna w Polsce |
|
Wieczorna jazda na nartach to pod wieloma względami polska specjalność. Niewiele jest miejsc w Europie, gdzie tyle stacji posiadałoby oświetlone stoki, nawet tych małych, i gdzie na dodatek praktycznie wszędzie stoki są otwarte tak długo. Z jednej strony to już taka tradycja, z drugiej - wynik niewielkich rozmiarów naszych ośrodków. Żeby się "najeździć" trzeba na stoku spędzić naprawdę dużo czasu. Ale wieczorna jazda jeździe nierówna… W ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy to prezentowaliśmy po raz pierwszy nasz subiektywny Top10 trochę zmieniło się w polskich stacjach - przedstawiamy więc zaktualizowane zestawienie 10 miejsc, gdzie jest zdecydowanie najciekawiej, kiedy zajdzie słońce i rozbłysną reflektory.
Oczywiście - główne założenie naszego subiektywnego Top10 pozostaje bez zmian - nie należy go traktować jako ranking, ale jak listę miejsc, w których zdaniem redakcji skionline.pl wieczorami jeździ się najfajniej. Przy czym "najfajniej" - oznacza w tym przypadku nie tylko samą trasę, jakość oświetlenia, ale w znacznej mierze (a może nawet przede wszystkim) także klimat. Nie chodzi więc tylko o to by stok jedynie oświetlić, ale by przez zupełnie inne światło i sam przebieg trasy, wydobyć z niej w nocy coś, czego w dzień nie zobaczymy.
Jazda wieczorna ma swoje zalety i wady. Do zalet, oprócz uroku jazdy w górach nocą, z pewnością należy fakt, że jest to pora, kiedy nawet w obleganych za dnia ośrodkach, jest znacznie mniej narciarzy. Wadą może być fakt, że wiele ośrodków, jest czynnych non stop, bez przerwy na ratrakowanie przed wieczorem, a co za tym idzie - często warunki na trasach są trudniejsze. Wrażenia z wieczornej jazdy są więc wypadkową atrakcyjności samej trasy i jej technicznego przygotowania. Nie jest to wcale łatwe do osiągnięcia, ale te dziesięć miejsc, o których wspominamy poniżej, spokojnie polecamy - jedźcie i spróbujcie, będziecie długo pamiętać.
Aktualne warunki narciarskie i prognoza pogody w Polsce
|
Czarna Góra Resort |
|
Sienna, Czarna Góra Resort Wieczorna jazda w Czarnej Górze to nowość tego sezonu - mamy tutaj na myśli oczywiście oświetlenie czerwonej trasy B FIS, która jest nie tylko najdłuższą - prawie 1700 metrów - ale i naszym zdaniem najciekawszą trasą w całym ośrodku. To właśnie ta nowa atrakcja Czarnej Góry natchnęła nas do zrewidowania poprzedniego "wydania" listy 10 najciekawszych miejsc z jazdą wieczorną. Trzeba przyznać, że trasa jest znakomicie oświetlona, co w połączeniu z jej świetnym wyprofilowaniem, długością i różnicą poziomów, którą pokonuje (380 metrów), daje znakomity efekt. Jeśli do tego dodamy fakt, że obecnie do góry można wjechać szybką, 6-osobową kanapą, nie mamy wątpliwości że jest to w tej chwili bodaj najciekawszy nocny zjazd w Polsce. Wada tylko jedna - w głównym sezonie warunki wieczorem na trasie potrafią być bardzo wymagające, a półgodzinne ratrakowanie to raczej zabieg wizerunkowy niż faktyczna poprawa warunków. Ale to i tak nie zmienia faktu, że ta nowa propozycja Czarnej Góry warta jest wieczornego wysiłku…
Świeradów-Zdrój, SKI & SUN Nie przez przypadek stawimy na czołowym miejscu (choć pamiętajcie - to nie ranking) nocny zjazd ze Stogu Izerskiego do Świeradowa. Może dlatego, że w nocy miejsce to wygląda duże ciekawiej niż za dnia, ale z pewnością także przez znakomite przygotowanie trasy na 4-godzinną jazdę wieczorną. Najpierw jest kilkuminutowa droga do góry, w wygodnej gondoli, prawie po ciemku. Potem - ośnieżone drzewa, delikatna poświata wokół starego schroniska, księżyc nad górami i tysiące świateł w dole. Na koniec - piękny 2,5 km zjazd, z "przerwą" na krótki odpoczynek (czyli tak naprawdę prawie płaski fragment trasy). Do tego perfekcyjne oświetlenie, a trasa - starannie ratrakowana w czasie dwugodzinnej przerwy po całym dniu jazdy w dzień. Bez wątpienia - miejsce, w którym dopiero zmrok podkreśla to, co tu naprawdę dobre. Zdecydowanie polecamy!
|
Świeradow |
|
Szczyrk, Beskid Sport Arena Druga nowość na naszej liście to wieczorna jazda w Beskid Sport Arenie w Szczyrku. Podobnie jak w przypadku Czarnej Góry, narciarze mają tu do dyspozycji ciekawy stok perfekcyjnie oświetlony - jest to naszym zdaniem najlepiej oświetlony stok w tej części naszych gór. Wielką zaletą jazdy pod gwiazdami na Beskidzie jest dużo większa przestrzeń, jaką można mieć do dyspozycji - narciarzy jest tu wtedy zdecydowanie mniej, zwłaszcza w późniejszych godzinach. Do tego dochodzi jeszcze znakomite przygotowanie trasy (oczywiście trzeba zawsze wziąć pod uwagę pogodę i ilość narciarzy, która na Beskidzie jeździ), nowoczesna infrastruktura (poczynając od szybkiej kolei, wyciągów, a na restauracji kończąc) i gwarancja, że tutaj śniegu z pewnością nie zabraknie.
Białka Tatrzańska Układanie zestawienia, w którym można zepchnąć Białkę Tatrzańską na dalsze pozycje to zajęcie w naszych warunkach dość karkołomne. Głównie dlatego, że trudno znaleźć taką kategorię, w której nie należałaby to ścisłej czołówki. Także kiedy opisujemy walory jazdy wieczornej, Białka musi znaleźć się w ścisłym topie. Z dwóch powodów. Po pierwsze - to największy oświetlony u nas teren narciarski. Ponad 16 km tras, od szerokich "patelni" na Kotelnicy, po bardziej wysublimowane, ale nadal proste zjazdy wśród lasu na Jankulakowskim Wierchu. Drugi powód - oświetlenie stoków w Białce jest naprawdę doskonałej jakości. Trzeci argument przemawiający na korzyść Białki wieczorem ma wymowę lokalną, ale bardzo istotną - po prostu w sezonie, wieczory są czasami jedynym czasem, kiedy da się pojeździć bez stania w kolejkach do wyciągów…
|
Zieleniec |
|
Zieleniec Ski Arena Pod kilkoma względami wieczorna jazda w Zieleńcu przypomina tą w Białce. Jest szeroko, łagodnie, z doskonałym oświetleniem stoków. Ale na tym podobieństwa się kończą - takiego górskiego klimatu, jaki ma nasz kurort w Górach Orlickich, nie znajdziecie nigdzie indziej w Polsce. Po prostu tutaj wszystko kręci się wokół nart. Także wieczorami. Najlepsze miejsce - zadecydowanie stoki przy pomarańczowej kanapie Winterpolu. Dolne partie mogą się wydać komuś banalne, ale za to jazda pomiędzy bajkowo ośnieżonymi kępami świerków u góry, to przeżycie niezapomniane. Także i Nartorama znakomicie prezentuje się po zmierzchu, a zjazdy można urozmaicić sobie wpadając na małe co nieco do Masarykovej Chaty. I jeszcze jedna rzecz - warto na chwilę zatrzymać się "w cieniu drzew" - w ciszy, daleko przed nami widać tylko ciemne kontury szczytów, żadnych świateł. Po prostu - góry, narty, Zieleniec i my…
Krynica, Jaworzyna Krynicka Wieczorny zjazd ze szczytu Jaworzyny Krynickiej z pewnością należy do najpiękniejszych w naszych górach. Co prawda jeździć można tu tylko do 18-tej, ale przez większą część zimowego sezonu, ostatnia godzina pracy ośrodka przypada po zachodzie słońca, można więc nacieszyć się zupełnie innymi wrażeniami niż za dnia. Świetnie wyprofilowany zjazd, drugi pod względem długości oświetlony w Polsce, biegnie w całości lasem, wśród ośnieżonych drzew, mniej więcej w jednej trzeciej swojej długości dając wyraźnie odpocząć. Przed oczami w dole rozciąga się rozświetlona Krynica. A jeśli jeszcze uda nam się trafić na dobra pogodę, a wschodzący księżyc przyjmie kształt ogromnej pomarańczy - na pewno zapamiętamy ten wieczór na długo.
Szczyrk, Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - Golgota Golgota to miejsce, na wspomnienie którego każdemu narciarzowi serce bije trochę szybciej. No może nie każdemu, ale na pewno wszystkim, którzy bywają w Szczyrku. Od strony technicznej to bodaj najbardziej wymagająca (chociaż bez przesady) oświetlona trasa w naszych górach. A przecież nie brak jej także uroku osobistego. Oświetlenie daje rady, natomiast trochę gorzej jest z przygotowaniem stoku. Ale jeśli już trafimy na dobre warunki - jazda pierwszej klasy!
Aktualne warunki narciarskie i prognoza pogody w Polsce
Kasina Wielka, Kasina SKI Trasa spod szczytu Śnieżnicy należy do najładniejszych w tej części Beskidów. Oczywiście mowa tu o szerokim, w górnej części łagodnym, w dole nieco stromszym zjeździe nr 1, a nie slalomie pomiędzy słupami kolejki… Pod względem technicznym i widokowym nie ma sobie równych wśród oświetlonych tras pomiędzy Szczyrkiem a Krynicą. Półtora kilometra jazdy wśród ośnieżonych drzew, z widokiem na leżące w dole, święcące tysiącami lamp wioski ma swój klimat i urok. Ponieważ trasa zwrócona jest ku północnemu zachodowi, nie przywita nas wschodzący księżyc, ale za to można tu na nartach zobaczyć, jak zachodzi słońce, gaśnie poświata dnia, a potem nastaje noc - całkiem, całkiem dobra pora do jazdy. W ciągu ostatnich dwóch lat dużo mieniło się tu na plus - dwugodzinna przerwa na ratrakowanie (16.00-18.00) daje przynajmniej na kilka zjazdów dobry efekt, a nowa 6-osobowa kanapa jest na tyle szybka, że w tym samym czasie można najeździć się dwa razy więcej!
|
Wierchomla |
|
Wierchomla - Szczawnik, Dwie Doliny Najciekawszą rzeczą w tym ośrodku narciarskim jest bez wątpienia narciarskie połączenie pomiędzy Wierchomlą a Szczawnikiem, niestety od popołudnia nieczynne. Trzeba się więc zdecydować, po której stronie grzbietu Jaworzynki jeździć wieczorem. Nad Wierchomlą mamy większy wybór oświetlonych tras, malowniczą scenerie ośnieżonych drzew i jedyny w swoim rodzaju szałas "pod świerkami", jedno z najbardziej klimatycznych miejsc na wieczorny odpoczynek. My jednak polecamy jazdę nad Szczawnikiem. Dlaczego? Bo połączenie dwóch tras - 7 i 8 - daje nam najdłuższy oświetlony zjazd w naszych górach. Najpierw więc szybkim krzesełkiem z dołu, a potem orczykiem pod szczyt Jaworzynki i można zaczynać - najpierw rozgrzewka na szerokiej "patelni", a potem już ostrej w dół, wzdłuż kolei na sam dół. Ponad 3 km - wystarczający powód, by koniecznie spróbować.
Zawoja Mosorny Kilka zdań wcześniej, we fragmencie o Śnieżnicy napisaliśmy, że nie ma sobie równych pomiędzy Szczyrkiem a Krynicą. Jeżeli jednak już mielibyśmy szukać konkurencji - to na pewno należeć do niej będzie trasa spod szczytu Mosornego w Zawoi. W ferie, weekendy i święta narciarze mogą korzystać do 20-tej z prawie półtorakilometrowej trasy, z różnicą wysokości przekraczającą 300 metrów. Nie zobaczymy z niej może tylu świateł w dolinach, ale jeśli pogoda nam będzie sprzyjać, przy księżycowym świetle, potężny masyw Babiej Góry, przykryty białą czapą, na pewno zachwyci każdego.
pk/skionline.pl
|
Tagi: #polska #stacje narciarskie #zieleniec #białka tatrzańska #szczyrk
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|