skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Skitouring, czyli narciarstwo w zupełnie nowej odsłonie

2022.02.18
Skitouring, czyli narciarstwo w zupełnie nowej odsłonie
Kliknij, aby powiększyć.
Skitouring, czyli narciarstwo w zupełnie nowej odsłonie
W ostatnich sezonach zimowych narciarstwo skiturowe zdobywa coraz większą popularność. Ze sportu znanego nielicznej w naszym kraju grupie zapaleńców stało się popularnym sposobem spędzenia czasu w górach. Stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznego narciarstwa zjazdowego szczególnie wtedy, kiedy ze względu na ograniczenia pandemiczne zamykane są wyciągi narciarskie. Narty skiturowe dają wolność, o której narciarze zjazdowi mogą tylko pomarzyć. W skitouringu to my decydujemy o trasie podejścia, przez co możemy zdobywać szczyty, na które nie prowadzą żadne wyciągi narciarskie. Niezwykle popularne są również całodniowe, czy nawet dłuższe tury, czyli wycieczki na nartach skiturowych, w takcie których pokonamy wiele stoków i dolin. Wszystko to w pasującym nam tempie, bo skitouring można uprawiać zarówno jako wymagającą aktywność fizyczną, która pozwoli utrzymać doskonałą kondycję, jak również w formie turystyki, podczas której ważniejsze jest to, co zobaczymy po drodze, a nie to, jak szybko zdobędziemy kolejny szczyt.

Czym różnią się narty skiturowe od nart zjazdowych?


Na pierwszy rzut oka bardzo ciężko jest odróżnić narty skiturowe od modeli zjazdowych. W ich budowie są jednak zasadnicze różnice, które sprawiają, że narty doskonale spisują się zarówno na podejściach, jak i w czasie zjazdów. Przede wszystkim narty na skitury są najczęściej znacznie lżejsze od modeli alpejskich. Podczas podchodzenia wykonujemy tysiące kroków. Jeśli nasze narty będą tylko o kilkadziesiąt gramów lżejsze, to okaże się, że wysiłek potrzebny do wejścia na szczyt będzie nieporównywalnie mniejszy. W przeciwieństwie do większości nart zjazdowych, modele skiturowe nie posiadają zamontowanej na stałe płyty do mocowania wiązań. Są one przykręcane bezpośrednio do nart. Deski skiturowe muszą być także kompatybilne z fokami. Większość producentów nart do skitouringu opracowuje własne rozwiązania, które ułatwiają ich mocowanie do nart. Najczęściej widać to po dziobach, których kształt umożliwia szybkie zapięcie mocowań od dedykowanych fok.

Skitouring, czyli narciarstwo w zupełnie nowej odsłonie
Kliknij, aby powiększyć.
Skitouring, czyli narciarstwo w zupełnie nowej odsłonie

Czy każde narty do skitouringu są takie same?


Podobnie jak w przypadku nart zjazdowych, także modele skiturowe zdecydowanie różnią się pomiędzy sobą parametrami czy przeznaczeniem. Warto zdać sobie sprawę, że również skitouring może być uprawiany na wiele różnych sposobów. Stąd też inne narty wybierze osoba startująca w zawodach skiturowych, inne ta wybierająca się na całodniową wędrówkę, a jeszcze inne osoba skupiająca się na trudnych technicznie zjazdach poza przygotowanymi stokami. Czołowe marki skiturowe, np. Dynafit posiadają szeroki wybór modeli z każdej z tych grup, dzięki czemu możemy łatwo dopasować nartę zarówno do naszych umiejętności, jak i stylu jazdy.

Wracając jednak do fizycznych parametrów nart, w przypadku skitouringu bardzo istotnym czynnikiem jest szerokość narty. Mierzona przez producentów w najwęższym miejscy narty- pod butem, ma ona kluczowe znaczenie w zależności od tego w jakim śniegu będziemy się poruszać. Na twardych, zmrożonych stokach większą kontrolę zapewniają węższe modele. Z kolei przy dużych opadach świeżego śniegu niezbędne jest odpowiednie noszenie na zjeździe. Szerokości nart wahają się najczęściej w przedziale od poniżej 70 mm (narty zawodnicze) poprzez 80-90 mm (najbardziej wszechstronne modele), do nawet powyżej 100 mm (narty na głęboki puch). Drugim istotnym parametrem jest waga nart skiturowych. Im będą lżejsze, tym szybciej i łatwiej wejdziemy na górę. Żeby połączyć odpowiednią sztywność narty z niską wagą stosuje się w nich nowoczesne materiały takie jak włókna węglowe. Stąd też najczęściej im lżejsze są narty, tym wyższa cena. Poza tymi głównymi parametrami ważne jest oczywiście taliowanie nart, materiały użyte w ich rdzeniu czy rodzaj wykończenie zewnętrznej powłoki.

Skitouring, czyli narciarstwo w zupełnie nowej odsłonie
Kliknij, aby powiększyć.
Skitouring, czyli narciarstwo w zupełnie nowej odsłonie

Jakie narty skiturowe wybrać na początek?


Gdy chcemy tylko spróbować czym są skitury, dobrą opcją są wypożyczalnie. Jeśli jeździliśmy już na nartach zjazdowych, to w 1-2 dni możemy się przekonać, czy podchodzenie i zjeżdżanie na nartach skiturowych jest dla nas. Jeśli nigdy nie mieliśmy nart na nogach, najlepszym sposobem na zaczęcie przygody ze skitouringiem będą pierwsze lekcje pod okiem instruktora czy doświadczonej osoby, która pokaże nam podstawy poruszania się na nartach skiturowych i ich obsługi. Kiedy już zdecydujemy się kupić nasze pierwsze narty, warto wybrać się do specjalistycznego sklepu. Wybór sprzętu na rynku jest bardzo duży i jeśli nie zajmujemy się tym na co dzień, złożenie optymalnego do naszych potrzeb zestawu może być nie lada wyzwaniem. Jeśli tylko wiemy, gdzie będziemy jeździć oraz czego oczekujemy do sprzętu, doświadczona osoba bez problemu znajdzie idealnie dopasowane do naszych potrzeb modele. Oczywiście same narty to tylko podstawa sprzętu skiturowego, jednak nie można zapominać o całej reszcie ekwipunku. Niezbędne będą bowiem odpowiednie foki, wiązania i buty, techniczna odzież czy też, w trudniejszym terenie, lawinowe ABC. Skitouring to fantastyczna przygoda, która potrafi wciągnąć na długie lata i sprawi, że każdej zimy będziesz wypatrywać świeżych opadów śniegu w górach.

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #skitouring #skitury #narty #skiturowe

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com