Skipassy świata - gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej | 2008.02.07 |
Już po raz siódmy z rzędu niezależna pracownia badawcza ze Szkocji - Snow24 plc, opublikowała raport na temat skipassów w ośrodkach narciarskich na całym świecie (The World Lift Ticket Price Report). Autorzy opracowania porównali ceny obowiązujące w szczycie sezonu w przeszło 550 stacjach narciarskich w 40 krajach (w tym m.in. i w Polsce). Wyniki tych analiz okazują się niezmiernie ciekawe.
Podobnie jak to było w poprzednich latach, listę najdroższych kurortów narciarskich na świecie otwierają ośrodki amerykańskie. To właśnie w Stanach karnety narciarskie kosztują najwięcej, przy czym najdroższym skipassem świata (porównywane były ceny w szczycie sezonu) jest karnet narciarski ośrodka Vail w Górach Skalistych w stanie Colorado - za możliwość szusowania przez sześć dni na stokach tego największego ośrodka USA zapłacić trzeba w szczycie sezonu $552. Najtaniej - jak się okazuje - pojeździć można na nartach w Argentynie (w ośrodku Parque Caviahue 6-dniowy skipass kosztuje jedynie $28.70). Oczywiście infrastruktura obu ośrodków jest nieporównywalna - Vail dysponuje 6-krotnie większą przepustowością i posiada 25 nowoczesnych, szybkobieżnych wyciągów krzesełkowych, podczas gdy stacja w Argentynie - tylko jeden i to dużo mniej nowoczesny.
Na skutek spadku wartości dolara amerykańskiego po raz pierwszy do grupy najdroższych stacji narciarskich świata dołączyły niektóre ośrodki kanadyjskie (ogółem w raporcie uwzględniono 50 stacji z Kanady). W pierwszej dziesiątce najkosztowniejszych karnetów znalazł się Ski Big 3 Pass, obowiązujący na terenach ośrodków Sunshine, Lake Louise i Mount Norquay, a także skipassy z Fernie i Whistler.
Jak mówi Patrick Thorne - jeden z autorów raportu - mimo, że w porównaniu z cenami obowiązującymi gdzie indziej ośrodki amerykańskie i kanadyjskie są zdecydowanie najdroższe, to w rzeczywistości mało który odwiedzający je narciarz płaci na miejscu za karnet tak wyśrubowane ceny. Możliwość skonfigurowania opcji jest bowiem tak duża, że atrakcyjny skipass można nabyć już po dużo niższej cenie. I tak na przykład dzienny karnet narciarski w ubiegłym sezonie w Vail kosztować miał wedle cenników $92, a w rzeczywistości narciarze płacili średnio niemal o połowę mniej - $47.
Jeśli wziąć pod uwagę dłuższy okres czasu, widać wyraźnie zmieniające się trendy cenowe. Najdroższe niegdyś stacje narciarskie (mówimy o okresie sprzed 15-20 lat) znajdowały się w krajach takich jak Niemcy czy Japonia. Teraz obowiązują tam bardzo przystępne ceny. Parę lat temu współzawodnika do tytułu najdroższego alpejskiego kraju Europy doczekała się również Szwajcaria. Obecnie na Starym Kontynencie najwięcej zapłacić trzeba ($377) wcale nie w Szwajcarii, a we Francji - za skipass obejmujący tereny narciarskie wokół Chamonix (dwanaście ośrodków, przeszło 800 km tras).
Co ciekawe, jeśli porównać ceny ośrodków europejskich, traktując każdy indywidualnie, okazuje się, że najdrożej jest w Hiszpanii, a konkretnie w najbardziej na południe wysuniętym kurorcie narciarskim Europy - Sierra Nevada. Tu 6-dniowy karnet narciarski kosztuje $320. Za wysokie ceny w tym hiszpańskim ośrodku (który swego czasu był gospodarzem alpejskich mistrzostw świata), a także i w innych stacjach narciarskich Hiszpanii częściowo odpowiedzialna jest postępująca inflacja.
W grupie ośrodków o najniższych cenach (poniżej $150 za karnet 6-dniowy) znalazły się stacje irańskie i leżące na Półwyspie Bałkańskim ośrodki w rejonie Kosowa, w Macedonii i sąsiedztwie olimpijskiego miasta z 1984 roku - Sarajewa.
Raport szkockich badaczy uwzględnia również takie zagadnienia jak np. zniżki dla dzieci. Pod tym względem najwięcej pochwał zebrały ośrodki kanadyjskie. Tutaj właśnie najmłodsi (a raczej ich rodzice) liczyć mogą na największe zniżki przy zakupie karnetu.
World Lift Ticket Price Report zawiera dane dotyczące ośrodków narciarskich w następujących krajach: Andora, Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Bośnia, Bułgaria, Kanada, Chile, Chorwacja, Czechy, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Islandia, Indie, Iran, Izrael, Włochy, Japonia, Republika Kosowa, Liechtenstein, Macedonia, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szkocja, Serbia, Słowenia, Słowacja, Słowenia, Afryka Południowa, Południowa Korea, Hiszpania, Szwajcaria, Turcja, USA.
To bardzo obszerne opracowanie zawiera m.in. takie informacje jak: - ceny uszeregowane według wysokości - można dowiedzieć się, który ośrodek jest najdroższy w konkretnym państwie, na danym kontynencie, na danej półkuli - tendencje cenowe - które lokalizacje zaczynają proponować narciarzom bardziej przyjazne ceny, a które drożeją - ceny skipassów w regionach (nie tylko w ośrodkach) narciarskich - przepustowość ośrodków
Tegoroczny raport został dodatkowo wzbogacony o informacje na temat oferowanych zniżek, dokładne opisy karnetów i możliwość ich zamawiania on-line (dotyczy ośrodków w Europie i Ameryce Płn.). W tabelach porównawczych uwzględniono również hale narciarskie.
skionline.pl
| powrót
Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|