Rozpoczęły się ferie - jak uniknąć kolejek do wyciągów? | 2019.01.15 |
| Zbliżają się ferie - jak uniknąć kolejek do wyciągów? |
|
Rozpoczęły się ferie zimowe - a tym samym rozpocznie się "najazd" narciarzy na polskie ośrodki narciarskie. Nikt do końca nie wie, ilu jest narciarzy w Polsce - szacunkowe liczby podawane przez różne źródła różnią się bardzo między sobą, ale biorąc pod uwagę te bardziej wiarygodne, trzeba liczyć się z tym, że aktywnych narciarzy w Polsce jest ok. 3,5-4 mln. Z tego około 40% na swój główny urlop zimowy wybiera kurorty zagraniczne. Reszta musi się "zmieścić" w Polsce. Chyba wiadomo czym to się może skończyć…
Jednym z najbardziej nieprzyjemnych zjawisk na polskich stokach jest tłok i kolejki do wyciągów. Ile razy potrafiły one zepsuć, a przy najmniej wydatnie zmniejszyć radość, jaką powinien nam dawać wyjazd na narty. Jak ich uniknąć? Są co najmniej dwa rozwiązania. Po pierwsze - nie jechać w miejsca, gdzie właśnie wybiera się wielu narciarzy. Po drugie - nie jechać w terminie, kiedy ryzyko kolejek w danym miejscu będzie większe niż zwykle. Łatwo powiedzieć - ale skąd to wiedzieć? Na szczęście prowadzone przez nas od wielu lat obserwacje polskich stoków, pozwalają zauważyć pewne prawidłowości. Najpierw zajmijmy się terminami, potem przejdziemy do miejscówek.
Terminy ferii w poszczególnych regionach Zdecydowana większość polskich ośrodków znajduje się na terenie czerech południowych województw - małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego. Trzeba koniecznie pamiętać, że ruch na stokach powiązany jest mocno z terminami ferii w danym regionie, około 30-40% narciarzy w polskich ośrodkach mieszka w promieniu około 50-80 km od wybranej stacji narciarskiej. Czyli, wybierając się na dłuższy wyjazd w Beskid Sądecki należy unikać terminu, w którym wolne ma województwo małopolskie, a jadąc w Karkonosze - terminu ferii dolnośląskich.
Jak więc wygląda terminarz ferii w tym roku? Przedstawiamy go poniżej, podkreślając (z powodu wspomnianego powyżej) województwa "narciarskie".:
14 stycznia - 27 stycznia: • kujawsko-pomorskie • lubuskie • małopolskie • świętokrzyskie • wielkopolskie
21 stycznia - 3 lutego: • podlaskie • warmińsko-mazurskie
28 stycznia - 10 lutego • dolnośląskie • mazowieckie • opolskie • zachodniopomorskie
11 lutego - 24 lutego • lubelskie • łódzkie • podkarpackie • pomorskie • śląskie
|
Zbliżają się ferie - jak uniknąć kolejek do wyciągów? |
|
Ruch na polskich stokach wyraźnie powiązany jest również z okresami dni wolnych od pracy i nauki w szkole. Największy tłok na stokach panuje w weekendy - zazwyczaj w pogodne niedziele, w tygodniu w większości ośrodków narciarskich można liczyć na dość umiarkowany ruch na stoku. W weekendy w miejscowościach, gdzie właśnie dodatkowo trwają ferie szkolne, ruch jest szczególnie duży - wtedy nawet spokojne stacje narciarskie potrafią się porządnie "zakorkować". Lepiej poszukać wtedy ośrodka nieco dalej położonego, ale w regionie gdzie nie ma właśnie ferii. Zdecydowanie się to opłaci…
Coraz popularniejsza jest jazda wieczorna na oświetlonych stokach, w tygodniu po pracy - warunki wtedy są zazwyczaj bardzo dobre, a olejki do wyciągów minimalne. Warto wtedy wybrać stok o którym wiemy, że ma dobre oświetlenie.
Pojedź tam, gdzie nie ma kolejek Drugie rozwiązanie jest równie proste i logiczne - trzeba pojechać do miejsca, gdzie narciarzy jest zdecydowanie mniej niż w okolicy, a trasy są na tyle długie, by zachować właściwe proporcje między tymi na stoku, a tymi na wyciągu. Nie jest to wcale takie proste, ale możliwe, nawet w czasie ferii zimowych. Oczywiście w weekendy, przy pięknym słońcu i lekkim mrozie, wszędzie można spodziewać się większego ruchu, ale na pewno można znaleźć miejsca nieznane, pełne uroku, kameralnej atmosfery, a nierzadko przepięknie położone. I w dodatku nie przeciążone.
Jest kilka takich miejsc, gdzie można próbować zminimalizować ryzyko kolek (bo gwarancji nie ma nigdzie). Oto kilka miejsc, gdzie zazwyczaj jest spokojnie i raczej nie tłoczno:
Zwardoń Rachowiec - pomimo stosunkowo nowej, 4-osobowej kanapy, ruch na stoku pozostał niewielki, a ceny - bardzo przyzwoite. Na dodatek jest to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie na narty można przyjechać zarówno samochodem, jak i pociągiem.
Kiczera Puławy - zagubiona między szczytami Beskidu Niskiego wioska to jedno z najbardziej odludnych miejsc do uprawiania narciarstwa w naszym kraju. Dwuosobowe krzesełko i dwa orczyki obsługują ponad 5 km szerokich tras, na których znajdzie się miejsce dla każdego. Oprócz pogodnych weekendów, kiedy zjeżdżają się tu narciarze z całego niemalże Podkarpacia, jest stosunkowo pusto i spokojnie.
Poronin Suche - stacja narciarska niedaleko Zakopanego, którą cechuje kameralny klimat i świetnie przygotowane stoki idą tu w parze z wygodnym dojazdem i niewielkim ruchem.
Spytkowice - przy głównej szosie prowadzącej w stronę granicy w Chyżnem są jednym z najłatwiej dostępnych ośrodków narciarskich w Małopolsce - zaledwie godzinę jazdy od Krakowa - a przy tym zazwyczaj jest tu bardzo spokojnie.
Koninki - dawniej były jedną czołowych stacji narciarskich w regionie, później czas jakby się tutaj zatrzymał. Ale to tylko pozory - co prawda wysłużone jednoosobowe krzesełko może budzić lekko drwiące uśmieszki, ale za to trasy są tu przygotowane jak należy, a sam teren, z trasami przebiegającymi wśród gorczańskich lasów należy do najpiękniejszych w Polsce.
Niedzica - położona na uboczu głównych nurtów zimowego wypoczynku, jest idealnym miejscem by odpocząć od zgiełku miasta i dużych stacji narciarskich, podziwiając jedne z najpiękniejszych krajobrazów w polskich górach.
Litwinka Grapa - jeśli kochacie klimat szusowania na Podhalu nie jesteście skazani na kolejki do wyciągów w Białce czy Bukowinie. Naprzeciwko słynnej Kotelnicy znajdziecie jeden z najpiękniej usytuowanych terenów narciarskich na Podhalu. Znajdziecie tu świetny, widokowy zjazd, na pograniczu trasy czerwonej i niebieskiej.
Oczywiście to tylko kilka propozycji - obiecujemy, że już wkrótce zajmiemy się tym tematem na naszym portalu bardziej szczegółowo!
|
Zbliżają się ferie - jak uniknąć kolejek do wyciągów? |
|
Tłok na stokach - Czechy, Słowacja, Alpy A co z zagranicą - zapytacie? Oczywiście i tam zdarzają się kolejki, i to spore. Najczęściej w szczycie sezonu, kiedy ferie zimowe mają poszczególne państwa - widać to wyraźnie przede wszystkim we Włoszech. Oto krótka ściąga z terminami ferii w poszczególnych państwach.
Słowacja: Ferie (nazywane tu wiosennymi!) - Kraje Prešovský, Košický 18.2.2019 - 22.2.2019 - Kraje Bratislavský, Nitriansky, Trnavský 25.2.2019 - 1.3.2019 - Kraje Banskobystrický, Trenčiansky, Žilinský 4.3.2019 - 8.3.2019
Czechy: Ferie wiosenne - w Czechach system rozłożenia wolnego jest trochę bardziej złożony niż na Słowacji. Jest aż sześć tygodniowych terminów pomiędzy 4 lutym a 17 marca - przy czym podstawą podziału nie są kraje (województwa) ale raczej powiaty (okresy). Ponieważ Praga ma strukturę administracyjną w której dzielnice odpowiadają powiatom, mieszkając w różnych częściach stolicy Czech ferie przypadają na różne terminy. Generalnie - skutkuje to tym, że ruch feryjny jest dużo bardziej równomiernie rozłożony i tłok na stokach jest zdecydowanie mniejszy niż w trakcie szczytu bożonarodzeniowo - noworocznego.
Alpy: Austria - większość krajów związkowych ma ferie zimowe od 11 do 16 lutego, Wiedeń i Dolna Austria - od 4 do 9 lutego, Górna Austria i Styria - od 18 do 23 lutego
Niemcy - terminy ferii są różne w zależności od poszczególnych landów, generalnie jednak trwają około tygodnia i mieszczą się prawie wszystkie w przedziale od 2 lutego do 16 marca, przy czym ważne jest to, kiedy ferie ma Bawaria - w tym roku od 2 do 9 marca.
Włochy - ferie zimowe trwają tydzień, w większości regionów od 2 do 9 marca - w górach jest wtedy naprawdę tłoczno!
Francja - we Francji zimowa przerwa w szkole to tzw. ferie regionalne. Ich termin, w zależności od regionu, zamyka się w przedziale czasowym pomiędzy 9 lutym a 10 marca. We Francji duże znaczenie ma też termin ferii angielskich, która w całości zamykają się w terminie od 13 do 25 lutego.
pk/skionline.pl
|
Tagi: #ośrodki narciarskie #narty #ferie zimowe #wyjazdy na narty #
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|