Rezonans magnetyczny kolana - na czym polega i kiedy jest zalecany? | 2020.10.07 |
| Rezonans magnetyczny kolana - na czym polega i kiedy jest zalecany? |
|
Staw kolanowy to - zaraz po stawie skokowym - najbardziej obciążony element z całego układu ruchu. Każdego dnia jest mocno eksploatowany - zwłaszcza u osób uprawiających sport. Jego uszkodzenie objawia się bólem i trudnościami w chodzeniu. Jeśli obserwujesz takie symptomy u siebie, koniecznie zgłoś się na rezonans magnetyczny kolana.
Na czym polega rezonans magnetyczny kolana? Rezonans stawu kolanowego jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Pozwala w bardzo dokładny sposób zobrazować struktury anatomiczne, które wchodzą w skład stawu kolanowego i zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości, będące przyczyną bólu, opuchlizny czy ograniczenia ruchomości w obrębie kolana.
Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kolana Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kolana jest wspomniany ból, opuchlizna albo ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym. To badanie pozwala zdiagnozować: - wady anatomiczne w stawie kolanowym, - choroby przeciążeniowe, - choroby zwyrodnieniowe, - zmiany nowotworowe w tkankach miękkich i w kościach, - uszkodzenia więzadeł, - uszkodzenia rzepki, - uszkodzenia łąkotki, - obrzęki szpiku kostnego, - bóle kolan niemające określonego pochodzenia, - chorobę Osgood-Schlattera.
Stosuje się je również w ramach kontroli przed- i pooperacyjnej, dzięki której można zaplanować dokładny zakres operacji i sprawdzić, czy po jej przeprowadzeniu wszystko dobrze się goi.
Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kolana Choć rezonans magnetyczny kolana jest badaniem nieinwazyjnym, nie każdy powinien być mu poddawany. Głównym przeciwwskazaniem jest posiadanie w ciele metalowych obiektów, których przemieszczanie się podczas badania mogłoby uszkodzić okoliczne tkanki. Ponadto, nie powinno się go stosować u osób z: - rozrusznikiem serca, - neurostymulatorem, - pompą insulinową, - sztucznymi zastawkami, - wkładką antykoncepcyjną, - aparatem ortodontycznym, - implantami, - protezami, - śrubami, - płytkami ortopedycznymi.
Może bowiem dojść do trwałego zaburzenia tych urządzeń i elementów znajdujących się w organizmie przez pole magnetyczne. Nowoczesne obiekty medyczne tego typu są wykonane z materiałów, które nie są przeciwwskazaniem do rezonansu. Dlatego przed badaniem należy przedstawić radiologowi pełną dokumentację medyczną dotyczącą wszczepów, na podstawie której podejmie decyzję.
Jak przebiega rezonans magnetyczny kolana? Rezonans magnetyczny kolana jest najczęściej tzw. rezonansem otwartym. Aparatura musi mieć dostęp wyłącznie do ustabilizowanej (czasami za pomocą specjalnej szyny) nogi badanego, który znajduje się w pozycji leżącej.
Takie badanie trwa od ok. 20 minut do godziny. Jest bezbolesne i nie ma potrzeby, żeby pacjent się do niego rozbierał. Gdy tylko badanie dobiegnie końca, możliwe jest natychmiastowe powrócenie do codziennych zajęć. Na wyniki trzeba poczekać najczęściej od 2 do 3 dni. Możliwe jest również przeprowadzenie rezonansu magnetycznego kolana z podaniem dożylnym środka kontrastowego. Przed takim badaniem należy sprawdzić poziom kreatyniny we krwi.
Gdzie zrobić rezonans magnetyczny kolana? Rezonans magnetyczny kolana najlepiej jest wykonać w renomowanej placówce, posiadającej dostęp do nowoczesnego sprzętu, który pozwala przeprowadzić badanie jak najbardziej dokładnie. Listę warszawskich placówek, które wykonują rezonans, można bez problemu sprawdzić na www.badania.znanylekarz.pl/rezonans-magnetyczny/rezonans-magnetyczny-stawu-kolanowego/warszawa. Strona pozwala również na porównywanie cen i umówienie się na badanie.
Zdjęcie: Unsplash.com
|
Tagi: #rezonans magnetyczny #badanie #urazy kolana #kontuzja kolana #badanie
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|