Ranking skionline.pl - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce 2016 | 2016.03.11 |
| Ranking skionline.pl - najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce 2016 |
|
W końcu przyszła pora ogłosić wyniki naszego "Rankingu Polskich Ośrodków Narciarskich". Powstawał na podstawie naszych licznych wizyt w zdecydowanej większości stacji narciarskich w naszych górach, a także na podstawie ankiety, w której ośrodki zostały krytycznie ocenione przez czytelników skionline.pl. Z prawdziwą przyjemnością, drugi sezon z rzędu prezentujemy więc oficjalną listę najlepszych stacji narciarskich w Polsce.
Zima w tym roku przysporzyła nam trochę kłopotów - najpierw śniegu brakowało, wiele stacji ruszyło dopiero w połowie stycznia, a nawet kiedy już sezon rozkręcił się na dobre, warunki pogodowe nie ułatwiały nam zadania. Nawet po sporych opadach śniegu, szybko przychodziły odwilże, z ciepłym wiatrem i opadami deszczu, co szybko niszczyło pokrywę śniegową. A chcieliśmy stacje ocenić jak najbardziej obiektywnie. Dlatego w tym roku wyniki naszego testu prezentujemy nieco później niż w ubiegłym sezonie, mamy jednak świadomość sumiennie wykonanej pracy, mamy też nadzieję, że dla naszych czytelników i stacji narciarskich najważniejsze będą same wyniku rankingu, a nie czas jego publikacji…
|
Białka Tatrzańska |
|
Zanim przedstawimy wyniki, pokrótce omówimy zasady, na podstawie których ustaliliśmy pozycje poszczególnych ośrodków. W naszym rankingu uwzględniliśmy 97 ośrodków narciarskich w Karpatach i Sudetach. Wzorem ubiegłego roku, nie podjęliśmy się oceny stacji położonych na wyżynach i nizinach naszego kraju. Nadal podtrzymujemy naszą obietnicę, by zmienić to w kolejnych latach - jeśli dopisze pogoda, postaramy się dokonać takiej oceny w przyszłym roku.
Obserwując od wielu lat krajowe stacje narciarskie i zainteresowanie jakie budzą wśród narciarzy, a jednocześnie mnogość uwag, zarówno tych pochlebnych jak i krytycznych, wysuwanych w ich kierunku przez samych narciarzy, postanowiliśmy, że na ostateczny kształt rankingu musi mieć wpływ ocena nie tylko nas, jako redakcji skionline.pl, ale także jak najszerszego grona narciarzy. Dlatego pozycja każdej stacji zależy zarówno od naszej oceny, jak i wyniku głosowania naszych czytelników.
|
Zieleniec Ski Arena |
|
Jak oceniali stacje redaktorzy skionline.pl? Praktycznie wszystkie stacje zostały przez nas odwiedzone w tym sezonie, choć niektóre z nich nie pracowały lub otwarte były tylko częściowo. Znaczną cześć zebranych przez nas w czasie tych wizyt materiałów już prezentowaliśmy na łamach naszego portalu. Po każdej wizycie wypełnialiśmy także szczegółowy kwestionariusz stacji, składający się z kilkudziesięciu pytań i zagadnień. Pod uwagę braliśmy całość zagadnień związanych z funkcjonowaniem stacji narciarskich, oczywiście z punktu widzenia narciarza. Główny nacisk (a także największą wagę w punktacji) postawiliśmy na zagadnienia bezpośrednio związane z jazdą - a więc z ilością, zróżnicowaniem, szerokością, jakością i wydajnością naśnieżania, przygotowaniem czy oświetleniem tras narciarskich, a także wydajnością, nowoczesnością, ilością, wygodą i komfortem użytkowania wyciągów.
Pod lupę wzięliśmy tak różnorodne, ale bardzo ważne dla narciarzy zagadnienia jak dojazd, parkowanie, jakość obsługi, ceny karnetów ich wybór i możliwość zakupów online, liczbę, ilość i jakość wypożyczalni i serwisów, czy w końcu zróżnicowanie gastronomi i noclegów, zarówno w okolicy, jak i przy samych wyciągach. Dodatkowe punkty uzyskiwały poszczególne stacje za dodatkowe atrakcje, przyjazność rodzinom z dziećmi czy takie szczegóły (prozaiczne, ale jakże istotne) jak ilość, jakość i czystość toalet. Dość powiedzieć, że rzetelne wypełnienie kwestionariusza zajmowało co najmniej 20 minut - wystarczy przemnożyć przez liczbę stacji, by zobaczyć ile pracy włożyliśmy w ocenę wszystkich ośrodków…
|
Jaworzyna Krynicka fot. PK |
|
Koniecznie trzeba zaznaczyć, że zastosowaliśmy otwarty system punktacji - tak więc zmiany, jakie zachodzą w naszych ośrodkach narciarskich, będą powodowały stały wzrost liczby punktów w rankingu - każdy kolejny wyciąg, trasa, bar, restauracja czy poprawa jakości naśnieżania spowoduje automatycznie wyższą notę. Z drugiej strony - na ogólną ocenę każdej stacji pewien wpływ miały warunki w jakich ją odwiedziliśmy, stąd na pewno niektóre "parametry" oceniliśmy nieco surowiej niż w ubiegłym roku.
Natomiast ocena naszych czytelników była skonstruowana inaczej. Wszystkim, którzy nie wzięli w niej udziału przypomnimy tylko - przygotowaliśmy ankietę, w której w każdej stacji ocenie podlegała infrastruktura - wyciągi i trasy, gastronomia, dojazd i parkowanie, bezpieczeństwo, przyjazność rodzinom z dziećmi, poziom obsługi i w końcu stosunek ceny do oferowanej jakości. W sumie - osiem krótkich zagadnień, w których można przyznać od 1 do 5 punktów. Następnie wyliczaliśmy średnie oceny stacji, których średnia ważona dała nam na koniec końcową ocenę czytelników skionline.pl. Jeżeli końcowa liczba punktów jest identyczna w przypadku kilku stacji, o pozycji decyduje większa ilość punktów przyznana przez redakcje skionline.pl, jeśli ilość punktów i w tym przypadku była taka sama - decyduje ilość głosów czytelników. Miejsc ex aequo nie ma.
|
Czorsztyn-Ski Kluszkowce fot. PK |
|
Następnie nasze wyniki mnożyliśmy przez współczynnik wyliczony na podstawie oceny - wynikiem jest końcowa ocena stacji, decydująca o pozycji w rankingu. Być może wielu czytelnikom taka procedura wydaje się dość skomplikowana, ale dzięki niej uzyskaliśmy (w naszym mniemaniu) duży stopień obiektywności i miarodajności naszego rankingu. Dość powiedzieć w tym miejscu, że dzięki wprowadzeniu oceny czytelników, w naszym zestawieniu zrobiło się naprawdę ciekawie…
Zanim przedstawimy wyniki - ostatnia uwaga. Zdecydowaliśmy się, by ranking podzielić na dwie kategorie. W pierwszej znalazły się duże stacje, w drugiej - średnie i małe ośrodki. Za graniczną wielkość przyjęliśmy łączną długość tras zjazdowych równą 6 km. Powyżej tej liczby ośrodek został zaliczony jako duży. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wartość ta jest dość arbitralna, sami też długo zastanawialiśmy się (często w dość burzliwych dyskusjach), gdzie postawić granicę - 6 km wydaje nam się wartością najlepiej pasująca do krajowych warunków. Być może w przyszłości zdecydujemy się na wprowadzenie dodatkowej kategorii stacji średnich - zależy nam, by ranking jak najbardziej odpowiadał rzeczywistości, więc nie wykluczamy takiego rozwiązania.
|
Cieńków w Wiśle |
|
Przejdźmy więc do prezentacji wyników w pierwszej kategorii - dużych ośrodków narciarskich:
Ranking dużych ośrodków narciarskich
|
Ranking dużych ośrodków narciarskich 15/16 |
|
Ranking dużych ośrodków narciarskich
Komentując krótko - na tej liście jakichś wielkich sensacji nie ma, choć w porównaniu z ubiegłym rokiem są pewne roszady. Wygrywa Białka Tatrzańska, tuż za nią Zieleniec (różnica naprawdę minimalna - tylko 4 punkty!), na trzecie miejsce wskakuje Jaworzyna Krynicka - darmowe parkingi i nowy snowpark od razu dały ten awans. Tuz za podium plasują się Czarna Góra i Dwie Doliny. W drugiej części stawki wyraźnie "do góry" przesunął się SON w Szczyrk - nie możemy się doczekać jak będzie wyglądać pozycja tej stacji w momencie, kiedy Słowacy zaczną coś budować. Niskie miejsce Skrzycznego to jednak głównie wynik słabej oceny użytkowników. Podobnie jak w ubiegłym roku - ostatnie miejsce zajmuje w tej kategorii Kasprowy.
|
Złoty Groń |
|
Czas na prezentację wyników w kategorii średnich i małych stacji. Prezentujemy listę 30 najlepszych stacji w tej kategorii. Pozostałe stacje, których nie znajdziecie na poniższej liście zostały przez nas ocenione i uwzględnione w rankingu, jednak liczba głosów (obowiązkowa składowa końcowej oceny) była zbyt niska, by być miarodajna. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłym sezonie zostały ujęte w zestawieniu i "namieszały" w rankingu… A oto zestawienie:
Ranking średnich i małych ośrodków narciarskich
|
Ranking średnich i małych ośrodków narciarskich |
|
Ranking średnich i małych ośrodków narciarskich - tabela 30 najlepszych stacji narciarskich
Tutaj jak widać większa różnorodność i mniejsze różnice punktowe. Wygrywają Kluszkowce, za nimi plasuje się Zakopane Harenda i Wisłą Cienków. W czołówce także Poronin Suche, obie stacje Tylicz (Tylicz Ski i Master-Ski) oraz Złoty Groń z Istebnej. O takim anie innym kształcie rankingu zaważyły przede wszystkim oceny użytkowników. Przypomnieć w tym miejscu jeszcze trzeba, że każdy czytelnik mógł ocenić każdą stację, ale tylko jeden raz.
|
Tylicz Master-Ski |
|
Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną rzecz, która wymaga osobnego omówienia. Otóż widać wyraźnie, że są stacje, które mimo podobnego lub słabszego potencjału od konkurencji - są dużo bardziej lubiane. Praktycznie cała czołówka rankingu średnich i małych stacji ma bardzo wysokie oceny. Podobnie jak w ubiegłym roku - wygrywa w tej kategorii Tylicz Master-Ski. Natomiast wśród dużych stacji bez konkurencyjny jest Zieleniec - zabrakło kilku punktów, by zdetronizować samą Biakę! Oj, w przyszłym sezonie może być ciekawie. Bardzo poprawiły się tez oceny Jaworzyny Krynickiej, która znalazła się zasłużenie na podium. Jak widać - warto dbać o narciarzy!
Jesteśmy przekonani, że dzięki formule naszego rankingu, udało się nam wspólnie z czytelnikami skionline.pl stworzyć wiarygodny i jedyny w swoim rodzaju ranking. Nie tylko porządkuje obraz rynku naszych stacji, a także pozycjonuje rangę i popularność poszczególnych ośrodków na naszej scenie narciarskiej, ale także w wielu przypadkach być może będzie pomocny przy wyborze dobrego miejsca na wyjazd, dla wszystkich, których nie bawi ciągłe jeżdżenie w jednym miejscu, a którzy często stają przed trudnym wyborem - "gdzie pojechać?". Jeżeli tak będzie - nasze skromne zadanie uznamy za wykonane do końca!
pk/skionline.pl
|
Tagi: #polska #ranking stacji narciarskich #najlepszy osrodek narciarski
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|