skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Questing - nowa forma turystyki?

2013.06.07
Questing, określany w Polsce mianem turystyki z zagadkami, zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Doceniają ją miłośnicy pieszych wędrówek i fani ciekawostek historycznych. Tajemnica jego sukcesu tkwi w poznawaniu przez doświadczanie i niesamowitych emocjach, jakich dostarcza.
Szlaki z zagadkami, popularnie nazywane questami, stanowią doskonałe uzupełnienie standardowych tras turystycznych. Pozwalają połączyć odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego z elementami gier terenowych i podchodów harcerskich. Są zjawiskiem wieloaspektowym, którego nie należy ujmować jedynie w formę nowego produktu turystycznego. W czym więc tkwi tajemnica ich popularności?

Narodziny w USA
Każda miejscowość, region czy miasteczko ma w sobie coś wyjątkowego, co wyróżnia je spośród innych miast. Może to być tajemnicza legenda, zapomniane miejsce, niespotykane widoki czy przesympatyczni ludzie. Wszystkie te elementy tworzą tożsamość miejsca, którego dotyczą. Dzięki questingowi w niestandardowy sposób możemy nie tylko utożsamić się z miejscem, ale też łatwo zapamiętać informacje z nim związane.

Questing pozwala łączyć pokolenia. Gra jest na tyle uniwersalna, że mogą w niej uczestniczyć wszyscy członkowie rodziny. Zabawa pozwala poznać nowych ludzi, z którymi wspólnie rozwiązuje się zagadki. Dzieci biorące udział w zabawie bardzo często odkrywają na nowo swoją najbliższą okolicę i dowiadują się jak wiele tajemnic kryją ich małe ojczyzny. A jaka jest historia questingu?

Questing narodził się w Stanach Zjednoczonych w stanie Vermont. Tam po raz pierwszy przygotowano projekt Valley Quest, obejmujący swoim zasięgiem około 50 miasteczek w dolinie. Na ich terenie stworzono około 200 nieoznakowanych ścieżek nazywanych questami. Uczestnicy zabawy podążali wyznaczoną trasą, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w specjalnej ulotce z mapą. Nagrodą dla najwytrwalszych była skrzynia ze "skarbem" - ręcznie rzeźbioną pieczęcią.
Program szybko zdobył popularność wśród mieszkańców regionu i turystów, a Valley Quest stało się w tamtym czasie światowym zagłębiem questingowym, dzięki czemu dolinę odwiedziły miliony gości.

Pieszo lub rowerem
Idea takiej formy zwiedzania bardzo szybko zdobyła popularność również w Polsce. W ciągu dwóch lat na terenie kraju powstało ponad 300 questów, podzielonych na trzy kategorie: kulturowe, historyczne i przyrodnicze. Turystykę z zagadkami można uprawiać praktycznie wszędzie. Do wyboru mamy trasy przyrodnicze ("Od krzywego prosto do krzywego" w okolicach Jeziora Wigry"), historyczne ("Legendy Rzecha" w Rzeszowie czy "Królewski Poznań" w Poznaniu) czy edukacyjne.
Dzięki questingowi turyści mogą zapoznać się z biografiami znanych osób i przekonać się jak wyglądało życie w dawnych czasach ("Opowieści o chlebie i młynie" w Tokarni).

Osoby preferujące aktywniejszą formę wypoczynku mogą skorzystać z questingowych tras rowerowych. Przykładem może być szlak w Morawskich Wrotach w woj. śląskim. Uczestnicy zabawy podczas zwiedzania mogą poznawać Meandry Odry.

Zwiedzanie w formie questingu jest również możliwe w Karkonoszach. W Szklarskiej Porębie powstała pierwsza gra terenowa w regionie, która w 2010 roku została uznana za najlepszy produkt turystyczny powiatu jeleniogórskiego.

Magiczny Szklak Ducha Gór to trasa turystyczna, zabawa, historia i przyroda w jednym. Ścieżka otacza Szklarską Porębę i prowadzi przez najciekawsze atrakcje, a w 13 jego punktach znajdują się głazy z płaskorzeźbami autorstwa Macieja Wokana. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy kupić w biurze Informacji Turystycznej "Księgę Skarbów", w której znajduje się przewodnik z ciekawymi opisami oraz notes i ołówek do zbierania hologramów znajdujących się na kamieniach. Po wykonaniu zadania należy udać się do Informacji Turystycznej, aby otrzymać certyfikat i nagrodę. Magicznym Szlakiem Ducha Gór wędrują całe rodziny, odkrywając niezwykłe miejsca Szklarskiej Poręby.

W Karkonoszach można znaleźć także inne trasy z zagadkami. Kowary, wspólnie z Karpaczem i czeskimi Jilemnicami przygotowały grę terenową pt. "Zielone Karkonosze". Zabawa przeznaczona jest dla dużych i małych gości regionu. Wystarczy zgłosić się do informacji turystycznej po specjalną planszę do gry i odwiedzić wszystkie zaznaczone na niej punkty. Następnie odwzorowuje się odciski piktogramów umieszczonych w pobliżu atrakcji i wraca do punktu IT po odbiór nagrody. Za odrysowanie wszystkich piktogramów umieszczonych w miastach partnerskich przewidziana jest nagroda specjalna.

Questy mogą być ciekawą propozycją na zwiedzanie ciekawych miejsc. Dzięki nim poznawanie historii, legend i zjawisk przyrodniczych, stanie się niezapomnianą przygodą. Czas spędzony wspólnie z rodziną będzie doskonałą zabawą. To wszystko sprawia, że questing jest tak wyjątkowy i zdobywa sobie coraz więcej zagorzałych fanów.

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com