Polskie stacje inaugurują sezon 2013/2014 | 2013.12.16 |
| Wierchomla fot.J.Ciszak/skionline.pl |
|
W polskich górach w końcu powiało mrozem, poprószyło śniegiem i sypnęło kilkoma inwestycjami. Oficjalne rozpoczęcie polskiego sezonu narciarskiego odbyło się w weekend 7 - 8 grudnia, siódmy rok z rzędu w Małopolsce, tym razem w stacji Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla.
Kameralne, rodzinne ośrodki Choć większość położonych w tej części Karpat stacji to niewielkie, idealne na rodzinny wypoczynek ośrodki, stoki dla siebie znajdą tu również zaawansowani narciarze, którym polecamy Zakopane i szczyt Kasprowego Wierchu.
W sumie na terenie Małopolski znajduje się ponad 55 stacji, około 300 wyciągów i 250 km dobrze przygotowanych tras. Część ośrodków (m.in. Białka Tatrzańska, Jurów, Suche, Zakopane i Bukowina) dysponuje również oświetlonymi stokami, tak więc narciarski dzień nie kończy się tam wraz z zachodem słońca. W sezonie zimowym, zwłaszcza w okresie ferii, Małopolskę głównie odwiedzają narciarze i snowboardziści, zaznaczyć jednak należy, że w tym zakątku Polski turyści znajdą więcej atrakcji: spacery w przepięknej zimowej scenerii, przejazdy kuligami lub bieganie na nartach klasycznych. Co więcej, w kilku małopolskich uzdrowiskach znajdują się kompleksy termalne (np. Białka Tatrzańska i Bukowina Tatrzańska), gdzie fantastyczny relaks w basenach z ciepłą wodą znajdą mali i duzi amatorzy kąpieli.
|
Wierchomla fot.J.Ciszak/skionline.pl |
|
Wspólny skipass Chcąc ułatwić odwiedzającym region korzystanie z wyciągów rozsianych w różnych miejscowościach, małopolska branża turystyczna oferuje wspólne karnety. BeskidSki obejmuje stacje: Ryterski Raj - Rytro, Kokuszka - Piwniczna Zdrój, Azoty - Krynica Zdrój, Łysa Góra - Limanowa, Śnieżnica - Kasina Wielka, Beskid - Spytkowice i Podstolice koło Krakowa. Drugi - Tatrzański karnet obowiązuje w sześciu stacjach: Bania - Białka Tatrzańska, Jurgów Ski - Jurgów, Kotelnica Białczańska - Białka Tatrzańska, Kaniówka - Białka Tatrzańska, Czorsztyn Ski - Kluszkowce oraz Koziniec - Czarna Góra.
Małopolska inwestuje Pierwszy wyciąg krzesełkowy powstał w Małopolsce 12 lat temu - poinformował na inaugurującej sezon konferencji Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego. Na przestrzeni ostatnich 4 lat nakłady ze środków publicznych na rozwój infrastruktury narciarskiej wniosły ponad 200 milionów złotych (kwota ta nie obejmuje inwestycji prywatnych). Z roku na rok poprawia się również jakość wyciągów, zaplecze hotelowe i gastronomiczne w pobliżu stoków. O inwestycjach w Białce Tatrzańskiej już wielokrotnie pisaliśmy, warto jednak wspomnieć o oddanym niedawno do użytku 4-gwiazdkowym hotelu Bania oraz kolejnym, 4-osobowym krześle na stoku Kaniówka. W przyszłym roku gestorzy ośrodka planują postawienie kolejnych dwóch krzeseł, które zmienią Białkę Tatrzańską w najnowocześniejszą w Polsce "narciarską huśtawkę" - od Kotelnicy po Kaniówkę. Również w przyszłym roku, w stacji Rusin Ski w Bukowinie Tatrzańskiej planowana jest budowa nowej 4-osobowej kanapy.
Nowymi inwestycjami może również pochwalić się Małe Ciche, najmniejsza wieś na Podhalu. Od sezonu 2013/2014 w stacji czynne będą dwie kanapy, w tym jedna wyprzęgana o przepustowości 2,2 tys. osób na godzinę. W sumie w Małym Cichem działać będzie pięć wyciągów.
Olimpiada szansą na popularyzację i rozwój narciarstwa Kraków ma ambicje na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Do życia powołany został już komitet aplikacji, na czele którego stoi Jagna Marczułajtis, posłanka Sejmu RP. Na zadane podczas konferencji pytanie dotyczące planów rozgrywania konkurencji alpejskich podczas Olimpiady, posłanka powiedziała: - Polskie góry nie urosną i jedynym miejscem, gdzie mogą powstać trasy spełniające wymogi olimpijskie jest Jasna na Słowacji. FIS wymaga, aby między startem a metą w konkurencjach szybkościowych różnica wzniesień wynosiła min. 800 m. Na dzień dzisiejszy, na Kasprowym Wierchu mamy homologację tylko na 540 m. Szanujemy przyrodę, nie możemy więc wycinać lasu pod budowę nowej trasy. W Jasnej już teraz jest trasa z homologacją o przewyższeniu 760 m. Planowana jest natomiast modernizacja stoku, tak by w 2016 roku spełniał wymogi olimpijskie. Fakt, że nasi sąsiedzi mają trasy spełniające wymogi FIS sprawia, że Kraków w ogóle może starać się o prawa do organizacji Igrzysk. Bez takiej formy współpracy moglibyśmy na zawsze zapomnieć o Olimpiadzie.
|
Konferencja fot.J.Ciszak/skionline.pl |
|
Marczułajtis dodała także, że starania o Igrzyska mają szansę przyczynić się do rozwoju sportów zimowych w Polsce. Składając wniosek do Ministerstwa Sportu staramy się o dodatkowe środki z budżetu państwa na rozwój narodowego programu sportów zimowych. Na przyszły rok, tylko na rozwój sportów zimowych planowane jest dofinansowanie w wysokości 5 milionów złotych, podczas gdy roczny budżet Polskiego Związku Narciarskiego wynosi 10 milionów złotych. Wspomniane środki mają być przeznaczone na przygotowanie zawodników pod kątem Olimpiady.
Miejmy nadzieję, że wraz z oficjalnym rozpoczęciem sezonu, aura pozwoli na otwieranie kolejnych stacji w polskich, nie tylko małopolskich górach. Śniegu nie jest jeszcze zbyt wile, niemniej jednak niskie temperatury w nocy pozwalają na dośnieżanie stoków. Trzymamy również kciuki za Kraków i pozytywną decyzję Komitetu Olimpijskiego w sprawie organizacji Igrzysk Olimpijskich w Małopolsce w 2022. Choć konkurencje alpejskie rozgrywane byłyby na Słowacji, tak ważna impreza zimowa z pewnością pomogłaby spopularyzować sporty zimowe w Polsce.
jc/skionline.pl
|
Tagi: #polska #wierchomla #małopolska #zio kraków 2022
| powrót
Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|