Polskie karnety sezonowe - warto kupić? | 2016.12.09 |
| Polskie karnety sezonowe - warto kupić? |
|
Pytanie postawione wydaje się być retoryczne - każdy narciarz, który w sezonie spędza co najmniej siedem dni na nartach wie, że zakup takiego karnetu to bardzo duże odciążenie budżetu, a także spore ułatwienie logistyczne - kiedy inni stoją w kolejce do kasy, posiadacze karnetów sezonowych są już na stoku. Jednak okazuje się, że kupienie takiego karnetu w Polsce nie jest wcale łatwym zadaniem. Przeanalizowaliśmy większość polskich stacji narciarskich pod kątem cen i możliwości, które dają karnety sezonowe - wnioskami dzielimy się z naszymi czytelnikami.
Po pierwsze powiedzmy sobie na początek - co to jest karnet sezonowy? Naszym zdaniem to karnet, po kupieniu którego można w danej stacji narciarskiej lub w regionie objętym jednym skipassem jeździć całą zimę (a czasami nawet trochę dłużej) bez żadnych dodatkowych ograniczeń. Taką definicję karnetu sezonowego spełniają tylko trzy polskie skipassy. Przeanalizujemy je w pierwszej kolejności.
Na początek Karnet 365 dni, który obejmuje trzy małopolskie stacje - Czarny Groń, KasinaSki (czyli Śnieżnica) i Słotwiny Arena (dawne Azoty). W sumie nabywca tego karnetu może korzystać z czterech kolei linowych (z tego trzy to nowoczesne 6-osobowe kanapy z osłonami) i 5 orczyków, a łączna długość tras narciarskich wynosi niecałe 12 km (przy wszystkich trasach otwartych). Wartością dodaną w przypadku tego karnetu jest fakt, że jest on ważny przez 365 dni od pierwszego użycia, a więc można z niego korzystać w ciągu całego sezonu i części następnego (to zależy kiedy sezon na nartach zaczniemy i jakie są warunki pogodowe).
|
Karnet 365 dni |
|
To jedyna taka propozycja na polskim rynku, a i w zagranicznych ośrodkach nie spotyka się często podobnych rozwiązań. Jeśli natomiast chodzi o ceny - do 24 grudnia 2016 roku Karnet 365 dni można nabyć w niższych cenach - 699 PLN za normalny karnet (zamiast regularnej ceny 789 PLN) i 594 PLN za karnet ulgowy (zamiast 669 PLN), który przysługuje osobom urodzonym po 31.11.2004 roku. Istnieje także możliwość zakupienia karnetu w promocyjnej cenie w recepcji Hotelu & SPA Czarny Groń.
Drugim miejscem, gdzie można pojeździć na karnecie sezonowym, jest Szczyrk. Wspólny skipass obejmuje tu trasy na Skrzycznem (COS) i tereny Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Narciarze mają do dyspozycji dwa krzesła (ale tylko jedno nowoczesne) a także 15 orczyków, a łączna długość dostępnych tras wynosi 34 km. To dużo więcej niż w przypadku Karty 365 dni, ale też i cena jest o wiele wyższa - karnet dla osoby dorosłej kosztuje 1190 PLN, natomiast ulgowy - 830 PLN. Na większości tras dostępnych na tym karnecie nie można też jeździć wieczorami, co wydatnie ogranicza czas korzystania. W tym przypadku karnet działa przez jeden sezon - jeśli więc kupimy go w połowie sezonu - będzie nam krócej służył - tej wady poprzedni karnet nie ma.
Trzecie miejsce z klasycznym karnetem sezonowym to stacja KiczeraSki w Beskidzie Niskim. Tam za możliwość nieograniczonej jazdy przez cały sezon musimy zapłacić 1185 PLN (ulgowy 989 PLN). Daje nam on możliwość korzystania z 5 km tras, jednej kolei linowej i trzech orczyków. Ta stosunkowo wysoka cena wydaje się być w tym przypadku podyktowana samą filozofią karnetu sezonowego - najczęściej korzystają z niego osoby mieszkające stosunkowo blisko stacji narciarskiej. W tym przypadku jest to akurat najlepsza staja "obsługująca" cały region Podkarpacia.
Pewnym substytutem karnetu sezonowego w polskich warunkach są karnety, dające możliwość korzystania z ograniczonej ilości dni. Tutaj wybór jest już nieco większy, a zróżnicowanie - zarówno pod względem cen, jak i możliwości danego karnetu - zdecydowanie większe. Najważniejsze parametry większości karnetów tego typu w Polsce zebraliśmy w tabeli (ilość dni oznacza ilość dowolnych dni w sezonie; w przypadku wyciągów dane pokazują liczbę kolei linowych/orczyków):
karnet ilość dni cena cena za 1 dzień wyciągi trasy GóralSkipass 15 dni 850/790 PLN 56/52 PLN 5/4 7,5 km TatrySki 14 dni 826/700 PLN 59/50 PLN 18/38 45 km KiczeraSki 14 dni 750/590 PLN 54/42 PLN 1/3 4,5 km BeskidCard 10 dni 552/467 PLN 55/47 PLN 10/20 30 km Soszów 10 dni 600 PLN 60 PLN 1/3 5,5 km WiślańskiSkipass 7 dni 560/430 PLN 80/61 PLN 6/12 25 km Zieleniec 6 dni 490/430 PLN 81/71 PLN 5/20 22 km Czarna Góra 6 dni 495/425 PLN 82/70 PLN 3/10 10 km
Wyróżniają się tutaj możliwości karnetu TatrtSki - obecnie największego w Polsce, a także BeskidCard i Zieleńca. Natomiast ceną przyciągają karnety TatrySki i Bekid Card oraz stacja KiczeraSki z Beskidu Niskiego.
Podsumowując, oczywiście jak najbardziej przychylamy się do opinii, że karnety sezonowe to dobry pomysł. Najciekawsza wydaje nam się oferta Karnetu 365 dni - zarówno pod względem ceny, jak i stosunku ceny do otrzymywanej jakości, a osobom o zacięciu sportowym polecamy zdecydowanie Szczyrk. Natomiast w przypadku karnetów "quasi-sezonowych", zdecydowanie najbardziej podoba nam się oferta regionu TatrySki i Beskid Card, a także Zieleńca.
|
Tagi: #ośrodki narciarskie #nerty #ceny skipassów #karnety narciarskie #polska
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|