Nowy Targ, główne (a przez wieki jedyne) miasto Podhala, położony jest malowniczo u zbiegu Czarnego i Białego Dunajca, u stóp najwyższych partii Gorców. Dlatego, mimo, że przynależności miasta i jego terenów narciarskich do Podhala nikt nie kwestionuje, ze względów praktycznych znajdujące się wyciągi można śmiało nazwać gorczańskimi. Mimo, że miastu daleko do statusu miejscowości turystycznej, a tym bardziej stacji narciarskiej, znajduje się tu jedna ze stacji o najlepszej renomie w całym regionie, a pomimo faktu wyprzedzenia przez konkurencję z Białki i okolic, może nawet i o dwa kroki, to jednak nadal popularnej, nie tylko wśród miejscowych.
Mowa oczywiście o Długiej Polanie – ta nazwa obiła się na pewno o uszy, zwłaszcza wszystkim dłużej jeżdżącym na nartach. Schowana w dolinie potoku Kowaniec, ma specyficzny mikroklimat, dzięki któremu śnieg utrzymuje się tu dłużej niż na okolicznych grzbietach. W czasach, kiedy o sztucznym dośnieżaniu stoków można było tylko pomarzyć, miało to niebagatelną rolę i przyczyniło się do utrwalenia wśród narciarzy dobrego imienia ośrodka. Sama stacja ma charakter rodzinny i szkoleniowy – stok nie jest długi, ale urozmaicony, dobry zarówno do nauki i szlifowania formy, jak i do szkolenia najmłodszych zawodników, co zresztą ma tu systematycznie miejsce.
Z doliny wychodzi na górę wyciąg orczykowy o długości 450 metrów i różnicy wysokości 90 metrów, obok niego stoi krótszy wyciąg szkoleniowy. Z góry zjechać można stromiej wzdłuż wyciągu, albo nowo wyprofilowanym zjazdem, który jest tego roczną nowością. Oczywiście na miejscu znajduje się serwis, wypożyczalnia i szkoła narciarska. Bardzo ciekawą propozycją jest specjalnie przygotowywana trasa biegowa – wejście bezpłatne. Stacja niedawno zmieniła właściciela, a nowi gospodarze zapowiadają rychłe zmiany na lepsze na Długiej Polanie. Pierwsze efekty już są – wspomniany nowy zjazd z grzbietu, a także całkiem nowa, wydajna instalacja sztucznego zaśnieżania. Czekamy zatem na kolejne zmiany, które wprowadzą Długą Polanę do rzędu nie tylko lubianych, ale i nowoczesnych stacji rodzinnych pod Tatrami.
|