PKL sprzedane | 2013.05.24 |
| fot. PKL |
|
Klamka zapadła, wczoraj wieczorem ostatecznie sfinalizowano budzącą wiele kontrowersji prywatyzację Polskich Kolei Linowych. Nowym właścicielem została spółka Polskie Koleje Górskie, powołana przez samorządy Miasta Zakopane i Gmin: Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. W finansowanie przedsięwzięcia wartego 215 mln złotych zaangażowany jest fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners (wcześniej inwestujący m.in. w sieć sklepów Żabka i Freshmarket, telewizję kablową Aster).
Na przetarg wpłynęło 12 ofert, z czego 5 przeszło do dalszego etapu. Zainteresowani kupnem PKL to dość interesujące zestawienie, wśród którego znaleźli się: Centrum Targowe "Ptak", Investor Private Equity Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz przedsiębiorca Tomasz Żarnecki.
Co ciekawe, słowackie konsorcjum Tatry Mountain Resorts zostało odrzucone już na wstępnym etapie przetargu. Pomimo dużego doświadczenia w tej branży (TMR modernizował kilka stacji zimowych na Słowacji), deklaracji inwestycji i ścisłej współpracy ze wszystkimi gminami, na terenie których znajdują się aktywa PKL, nie udało się przeciwstawić poglądom, według których "nie ważne jak, ale ważne, że nasi".
Może i dobrze, że wygranymi przetargu zostali lokalni przedstawiciele, którym powinno zależeć na rozwoju i sukcesie oraz zadowoleniu coraz bardziej wymagających klientów. Wiadomo, że takie rozwiązania sprawdzają się za granicą, ale czy w Polsce? Samorząd będzie mieć znaczący wpływ na profil oferty turystycznej regionu. Natomiast wyjątkowy charakter naszych rodzimych górali, budzi w sceptykach nutkę niepewności, czy aby na pewno uda im się zachować pozbawiony emocji profesjonalizm. PKP SA w swoim komunikacie poinformowało, że struktura spółki PKG umożliwia wejście do jej akcjonariatu mieszkańców Podhala w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego. Nie wspomina natomiast nic o mieszkańcach innych gmin, na terenie których znajdują się elementy należące do majątku PKL. Czy oni również będą mieć taką możliwość? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że do grona akcjonariuszu oficjalnie zaproszono samorząd Województwa Małopolskiego.
Pytanie, jakie miejsce w planach PKG zajmą należące dotąd do PKL instalacje narciarskie w innych regionach Polski. Czy spółce uda się kompetentnie podejść do zarządzania całością zakupionego majątku i stworzyć szerszy horyzont, obejmujący swoim zasięgiem więcej niż tylko lokalne "podwórko"? Na odpowiedzi przyjdzie niestety poczekać. W między czasie pozostaje trzymać kciuki za powodzenie całego przedsięwzięcia.
Podyskutuj o tym na forum
mk / skionline.pl
|
Tagi: #polska #kasprowy #pkl
| powrót
Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|