skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Ötzi, najstarszy 20-latek na świecie!

2011.02.28
Rekonstrukcja Kennis © Südtiroler Archäologiemuseum fot. Ochsenreiter
Kliknij, aby powiększyć.
Rekonstrukcja Kennis © Südtiroler Archäologiemuseum fot. Ochsenreiter
Rok 2011 w Południowym Tyrolu będzie rokiem Ötzi’ego - Człowieka Lodu. Odnaleziony dwadzieścia lat temu na lodowcu po włoskiej stronie doliny Ötztal, do dziś stanowi ewenement i sensację na skalę światową. Region świętuje 20. urodziny swojej największej "gwiazdy" jubileuszową wystawą Ötzi 20 oraz limitowaną serią wina Pinot Ötzi.
W 1991 roku ludzie z całego świata z zafascynowaniem śledzili wydarzenia związane z odnalezieniem doskonale zachowanego ciała człowieka, które - wraz z ubraniem i zaopatrzeniem - pozostało nietknięte od epoki miedzi, czyli ok. 5,300 lat! Ötzi zjednoczył wokół siebie międzynarodową grupę naukowców, odwiedziły go prawie 3 miliony osób ze wszystkich kontynentów, wzbudził nowe, zarówno naukowe jak i filozoficzne nadzieje. Przeanalizowany od stóp do głów, Ötzi jest traktowany przez mieszkańców Południowego Tyrolu jak tajemniczy sąsiad - teoretycznie pochodzi z okolicy, jednak budzi niepokój.

Życie. Nauka. Fikcja. Rzeczywistość | Ötzi 20

Rekonstrukcja Kennis © Südtiroler Archäologiemuseum fot. Ochsenreiter
Kliknij, aby powiększyć.
Rekonstrukcja Kennis © Südtiroler Archäologiemuseum fot. Ochsenreiter
19 września 2011 roku, Człowiek Lodu skończy 20 lat. Z tej okazji, Muzeum Archeologii w Bolzano, w Południowym Tyrolu, organizuje wystawę "Ötzi 20", która będzie trwała od 1 marca 2011r. do 15 stycznia 2012r. Głównym celem wydarzenia jest przedstawienie najnowszych odkryć naukowych dokonanych dzięki Ötzi, jednak wystawa nie będzie poświęcona wyłącznie nauce. Na każdym z czterech pięter muzeum (łącznie 1,200m2) temat będzie ukazany w innym kontekście: życia, nauki, fikcji oraz rzeczywistości, a całość ma przedstawić pełne spektrum odkrycia.
"Chcemy pokazać Ötzi’ego w szerszym, nie tylko naukowym, świetle. Jak dzisiaj postrzegamy Człowieka Lodu? Jaką rolę w tworzeniu jego wizerunku odegrały media? Jakie są najdziwniejsze spekulacje dotyczące jego pochodzenia i życia? Nasza wystawa odpowiada na wszystkie powyższe pytania. Niespotykana dotąd forma wystawy jest przeciwieństwem tego, co do tej pory można było zobaczyć w muzeum" - mówi Angelika Fleckinger, dyrektor Muzeum Archeologii w Bolzano.

Wystawa jubileuszowa będzie wyraźnie różnić się od dotychczasowej ekspozycji. Sposób przedstawienia historii Ötzi’ego, będzie interesująca zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych zwiedzających. Interaktywne stanowiska, wiele filmów, wywiadów, gadżetów i ciekawych pamiątek to tylko część atrakcji prezentowanych przez muzeum. Gwoździem programu ma być nowa rekonstrukcja Człowieka Lodu, bazująca na trój-wymiarowych zdjęciach anatomicznych szkieletu, wykonana przez dwóch cenionych ekspertów z Holandii: Alfonsa i Adrie Kennis. Efektem tych badań i działań, będzie między innymi nowa twarzy Ötzi’ego. Ponadto podczas wystawy będzie można zobaczyć instalację brytyjskiej artystki Marilène Oliver z 2007 r., która w niezwykły sposób bawi się wielowarstwowością mumii za pomocą akrylowych płyt. Dopełnieniem całości będzie seria zdjęć inspirowanych bohaterem wystawy, wykonana przez Brigitte Niedermair, fotograficzkę z Południowego Tyrolu.

Najświeższe informacje na temat postępów w przygotowaniach do wystawy oraz innych wydarzeń związanych z rokiem Ötzi, znajdują się na stronie www.oetzi20.it



Projekt "Pinot Ötzi"

Nawiązując do bohatera roku 2011, właściciele dwóch południowotyrolskich winnic: "Falkenstein" i "Unterortl", zdecydowali się na niezwykłe posunięcie. Postanowili połączyć cześć swoich zbiorów szczepu Blauburgunder z 2006r. i stworzyć wyjątkowe cuvee, a następnie poddać je niecodziennemu eksperymentowi. Wino przez dwa lata leżakowało w 3 beczkach na różnych wysokościach: w Zamku Juval (900 m. n.p.m.), w zajeździe Oberraindlhof (1500 m. n.p.m.) i w najwyżej położonym alpejskim hotelu Grawand na lodowcu Senales ( 3212 m. n.p.m.). Powstało 725 l. wina, które zostało zabutelkowane, a następnie ocenione przez profesjonalne jury podczas 8. Konkursu Blauburgunder.
Eksperyment zakończył się sukcesem, a wina zachwyciły degustatorów.

Nieskazitelna woda z lodowca

Miejsce znalezienia Ötzi - lodowiec w Schnalstal - jest słynny również z innego powodu. Woda, wydobywana ze źródła położonego na wysokości 2.843 m. n.p.m., jest znana na świecie dzięki zawartym w niej dobroczynnym minerałom. Paul Grüner, gospodarz z Południowego Tyrolu, zafascynowany wyjątkowo bujną przyrodą w okolicach lodowca oraz krystalicznie czystą wodą, wpadł na pomysł wykorzystania niesamowitych właściwości górskiej wody w kosmetykach. Tak powstała linia pielęgnacyjna Glacisse, zawierająca "Mica Glacial", czyli ekstrakt z minerałów znajdujących się pod zlodowaciałą skorupą, kosmetyki o niepowtarzalnych właściwościach nawilżających i ujędrniających. Być może to właśnie te cudowne właściwości minerałów z lodowca pozwoliły ciału Ötz’iego przetrwać w tak świetnym stanie prawie 5300 lat?

Więcej o Południowym Tyrolu

skionline.pl

powrót

Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com