Nielegalny wyciąg "Czarny Groń" w prokuraturze | 2010.01.02 |
Sezon narciarski zainaugurowany doniesieniem do prokuratury. Skandaliczna rozbudowa ośrodka narciarskiego "Czarny Groń" - inwestor bez wymaganych prawem decyzji administracyjnych zrealizował nowoczesną stację narciarską w miejscowości Rzyki (gmina Andrychów). Zniszczona została cenna przyroda - czytamy na stronie Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zgłosiły sprawę do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przeciwko środowisku, o którym mowa w art. 181 §1 i 3, 187 i 188 Kodeksu Karnego oraz art. 28 i 29 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.
Przy rozbudowie wyciągu narciarskiego i infrastruktury towarzyszącej (sztuczne zaśnieżanie i oświetlenia) "Czarny Groń" w miejscowości Rzyki doszło do rażących naruszeń prawa.
- Inwestor w skandaliczny sposób metodą faktów dokonanych wybudował ośrodek narciarski bez wymaganych pozwoleń - decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, pozwolenia wodnoprawnego, pozwolenia na budowę oraz zezwolenia na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji leśnej. Dziś na miejscu małego wyciągu stanęła duża stacja narciarska zupełnie nielegalnie! Praktyka stosowana przez inwestora jest niedopuszczalna i musi on odpowiedzieć za popełnione przestępstwo - mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot
Realizując inwestycję dokonano następujących zniszczeń:
- zniszczenie chronionych siedlisk buczynowych, - zniwelowano teren na kilkanaście metrów głębokości na potrzeby budowy dolnej i górnej stacji oraz pod zbiornik retencyjny na potrzeby sztucznego śnieżenia, budowa kolei krzesełkowej jest już niemal w całości zrealizowana, - na potoku (u źródła) powstał zbiornik retencyjny do sztucznego śnieżenia, - wzdłuż całego stoku usytuowano lampy oświetleniowe, - na ukończeniu jest budowa instalacji sztucznego zaśnieżania wraz infrastrukturą towarzyszącą (rury doprowadzające wodę oraz kable energetyczne). [...]
Wobec poczynań inwestora Pracownia domagać się będzie:
1. wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do inwestora, który dopuścił się naruszenia prawa i zagrożenia środowiska, 2. zapewnienia przeprowadzenia działań mających na celu ochronę środowiska przyrodniczego w rejonie zrealizowanego przedsięwzięcia, 3. zapewnienia przeprowadzenia adekwatnych do zniszczeń kompensacji przyrodniczych, 4. natychmiastowe wstrzymanie realizacji inwestycji w trybie art. 37 ustawy o ochronie przyrody oraz nakazanie przeprowadzenia odpowiedniej kompensacji przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie, 5. odmowę uzgodnienia uwarunkowań środowiskowych przez RDOŚ dla już powstałej inwestycji.
Źródło: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|