Nartą po mapie: Beskid Sądecki - Ryterski Raj | 2012.01.18 |
| fot. Ryterski Raj |
|
W połowie stycznia, celem znalezienia śniegu, udaliśmy się w Beskid Sądecki. Tym razem pod lupę wzięliśmy trzy ośrodki narciarskie: Ryterski Raj, Jaworzynę Krynicką i Dwie Doliny.
Podróż z Krakowa przez Myślenice, Mszanę Dolną i Limanową minęła sprawnie i po około dwóch godzinach dotarliśmy do Rytra - malowniczego miasteczka położonego w dolinie Popradu. Znaleźliśmy tu ciszę i spokój, ale śnieżnych zasp - niestety nie.
W bliskim sąsiedztwie stoku mieści się 3-gwiazdkowy hotel Perła Południa, który jako baza noclegowa dla rodzin z dziećmi sprawdzi się doskonale. Dolna stacja wyciągu znajduje się tuż obok - wystarczy przejść przez hotelowy ogród, w którym latem można korzystać z basenu, boiska i kortów tenisowych.
Mimo trudnych warunków pogodowych i dodatnich temperatur, pracownikom ośrodka udało się - przy wydajnej pomocy armatek - przygotować część stoku. Czekała na nas naśnieżona i wyrównana niebieska trasa nr 3 przy wyciągu orczykowym oraz szeroka polana o długości 60 m obsługiwana przez wyciąg szkoleniowy "żółwik".
W Ryterskim Raju trasy ratrakowane są także w godzinach popołudniowych, więc dobrze oświetlony stok był równie dobrze wyrównany. Trasa o długości 250 m przeznaczona dla początkujących, którzy opanowali już podstawowe skręty, zadowoli także średnio zaawansowanych narciarzy. Niestety, ku naszemu wielkiemu rozczarowaniu, zamknięta była główna trasa nr 2 o długości 700 m obsługiwana przez 4-osobową kolej krzesełkową firmy Doppelmayr.
Na trudnej trasie, biegnącej ze szczytu Jastrzębskiej Góry (675 m n.p.m.) brakowało jeszcze sporo śniegu, ale przedstawiciele ośrodka zapewniali, że dołożą wszelkich starań, by na weekend uruchomić kolej krzesełkową. Szkoda, że nie mieliśmy okazji przetestować trasy, bo prezentuje się niezwykle atrakcyjnie - bardzo stroma na górze i dole, łagodniejsza na środkowym odcinku (trasa posiada homologację FIS). Dookoła wspomnianej wytyczona została trasa niebieska nr 1 o długości 1200 m, która jest doskonałą alternatywą dla mniej wprawnych narciarzy. Zgodnie z obietnicami gestorów ośrodka, w weekend 14. stycznia ruszyła kolej krzesełkowa i otwarto trasę nr 1. Czerwono - czarna trasa nr 2 została udostępniona narciarzom w środę, 18. stycznia.
|
fot. Ryterski Raj |
| Ze stoku rozpościera się przepiękny widok na okoliczne góry oraz na położone w dolinie hotele - Perłę Południa oraz Gościniec Ryterski, a także uroczą, otwartą w sezonie 2011/12 Oberżę pod Aniołami. Oberża mieści się tuż przy oślej łączce, gdzie dzieci wspólnie z jelonkiem Rogasiem uczą się kodeksu narciarza i ćwiczą pierwsze skręty w Rogasiowym Przedszkolu. Rodzice, delektując się domowym, grzanym winem serwowanym w słoneczne dni na tarasie oberży, mogą obserwować trenujące pod okiem instruktora maluchy. Szkółka narciarska RyterSki mieści się tuż przy stoku, podobnie jak serwis narciarski oraz wypożyczalnia.
W ośrodku Ryterski Raj oświetlone są wszystkie trasy, więc zapaleni narciarze mogą szusować nawet do godz. 21.00. Zmęczonym i zmarzniętym polecamy wizytę w mieszczącej się na terenie hotelu Perła Południa karczmie Nad Potokiem. Przed karczmą można rozgrzać się przy ognisku, a w środku spróbować lokalnych specjałów. Szczególnie polecam gorącego oscypka z żurawiną oraz aromatyczną pieczeń.
Ryterski Raj przyjął nas ciepło i sielsko. Stacja jest bardzo przytulna i przyjazna rodzinom, ponieważ wszystko, czego potrzebujemy znajduje się w zasięgu ręki: bezpłatny, monitorowany parking, zakwaterowanie tuż przy stoku, cztery zróżnicowane trasy i trzy karczmy: dwie położone w dolinie oraz Rogasiowa Chatka na szczycie Jastrzębskiej Góry, z której roztacza się widok na Ryterski Raj. Raj dla rodzin i osób, które poszukują spokojnego i kameralnego ośrodka narciarskiego.
am / skionline.pl
|
Tagi: #polska #warunki narciarskie #rytro #ryterski raj
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|