skionline.plstacje przeczytaj Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Na narty z paszportem czy bez?

2004.04.28
(skionline.pl) Po 1 maja 2004 będziemy mogli swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej. Według zapewnień MSWiA granice naszego kraju oraz krajów UE powinniśmy przekroczyć za okazaniem paszportu lub dowodu osobistego. Ale czy na pewno tak będzie. "Po 1 maja lepiej wziąć paszport, jeśli ktoś chce przekraczać granice między starymi i nowymi państwami Unii. Zamieszanie jest nieuniknione" - oświadczył Petro Petrucci, rzecznik Komisji Europejskiej ds. wewnętrznych.
Problem w tym, że na niektóre przejścia graniczne nie trafią wzory wszystkich dokumentów tożsamości obowiązujących w 25 państwach UE. Gdy więc np. Portugalczyk trafi z dowodem osobistym na Maltę, może mieć równie wielkie problemy jak powiedzmy Belg na Łotwie.
Co więcej teoretycznie bez paszportu będziemy mogli wyjechać także na narty do Szwajcarii, a także odwiedzić Norwegię, Islandię i Liechtenstein. Dlaczego teoretycznie bo jak się można spodziewać na granicach możemy zostać poproszeni o paszport i nasze tłumaczenia, że jesteśmy już członkami UE mogą nie wiele pomóc.

Oto, co możemy przeczytać na ten temat na stronie MSWiA
Od dnia 1 maja 2004 r., tj. w dniu wejścia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej na granicach zewnętrznych Polski (z Ukrainą, Białorusią i Federacją Rosyjską) kontrola graniczna wobec obywateli państw niebędących członkami Unii Europejskiej (cudzoziemców) będzie w dalszym ciągu dokonywana bez istotnych zmian. Zmienią się natomiast zasady przeprowadzania odpraw granicznych wobec obywateli państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) oraz Szwajcarii. W polskich przejściach granicznych na granicy zewnętrznej UE wydzielone zostaną specjalne pasy odpraw przeznaczone wyłącznie dla podróżnych z państw UE.

Na granicach wewnętrznych (ze Słowacją, Czechami, Litwą i Republiką Federalną Niemiec) od 1 maja 2004 r. kontrola graniczna wobec obywateli państw Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ruchu osobowym z reguły polegać będzie na kontroli wzrokowej wolno przejeżdżających samochodów, bez ich zatrzymywania. Służby graniczne będą jednak uprawnione do przeprowadzania wyrywkowych dokładniejszych kontroli podróżnych, poza pasami ruchu.

Przekraczanie granicy państwowej do państw UE będzie w dalszym ciągu dozwolone tylko w przejściach granicznych (drogowych, lotniczych, morskich itp.). W kwestii dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy będą obowiązywać następujące zasady:

• Dokumentami uprawniającymi obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) lub Szwajcarii do przekroczenia granic pomiędzy tymi państwami będą ważny paszport lub inne dokumenty podróży (np. książeczka żeglarska, licencja pilota) lub dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo (dowód osobisty). Dzieci wpisane do paszportów swoich rodziców lub prawnych opiekunów mogą przekraczać granicę tylko z osobami, do których paszportu lub dowodu osobistego zostały wpisane.

• Obywatele RP zamieszkali na pobyt stały w gminach leżących w pasie małego ruchu granicznego z Republiką Słowacką, Republiką Czeską i Republiką Federalną Niemiec będą w dalszym ciągu mogli przekraczać granicę państwową na podstawie dowodu osobistego. Osoby z poza strefy nadgranicznej będą mogli przekraczać granicę państwową w przejściach małego ruchu granicznego, jeżeli uzyskają poświadczenie tymczasowego zameldowania z właściwego urzędu gminy lub miasta leżącego w pasie małego ruchu granicznego.

• Przekraczanie granicy przez obywateli państw nie będącymi członkami UE odbywać się będzie na podstawie ważnego paszportu i wizy, jeżeli jest wymagana. Zgodnie z obowiązującym prawem - tak jak dotychczas - cudzoziemcy będący obywatelami dwóch lub więcej państw podczas wjazdu do Polski będą traktowani w Polsce jako obywatele tego państwa, którego paszport stanowił podstawę wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

skionline.pl

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com