skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Lodowiec Stubai - największa w Tyrolu stacja na lodowcach

2014.10.10
Lodowiec Stubai - największa w Tyrolu stacja na lodowcach
Lodowiec Stubai - największa w Tyrolu stacja na lodowcach
W kolejnym dniu naszej podróży po Tyrolu zawitaliśmy do doliny Stubaital, której zamkniecie zajmuje największy teren narciarski położony na lodowcu w całej Austrii. W pełni sezonu zimowego działają tu 22 wyciągi (5 gondoli, 7 krzeseł i 10 orczyków) a łączna długość tras przekracza 60 km. Oczywiście nie wszystkie one biegną po lodowcach, ale i tak od połowy września długość otwartych stoków przekracza 10 km. O popularności tego ośrodka decyduje jednak nie tylko długość tras, ale także sława jednego z najlepszych miejsc na narty dla rodzin z dziećmi w Alpach.
Pierwszy raz od początku naszego wyjazdu poranek powitał nas bezchmurnym niebem. Z Neustift, które stało się na jeden dzień naszą bazą wypadową, ruszyliśmy w górę doliny, by po kilkunastu minutach dotrzeć do prawie pustego parkingu. Po dwudziestu minutach byliśmy już w gondoli Eisgrat, która w dwóch odcinkach pokonuje 4 km i 1140 metrów różnicy poziomów. Podróż trwa niestety ponad 20 minut - to jak na razie najdłuższy z dojazdów na lodowiec, jaki musieliśmy przebyć, żeby z doliny dotrzeć na tereny zajazdowe. Na szczęście kapitalna widoczność pozwoliła wykorzystać ten czas na podziwianie górnych pięter doliny i otaczających ją szczytów.

Gondola Eisgrat fot. skionline.pl
Gondola Eisgrat fot. skionline.pl

Górna stacja gondoli Eisgrat (a jednocześnie dolna kolei Schaufeljoch) to centralne miejsce terenów zjazdowych na lodowcu Eisjochferner. Znaleźć tu można dużą restaurację, sklep sportowy, wypożyczalnię, a na górze spory taras widokowy. Wychodzimy z gondoli i uderza nas mocny podmuch wiatru od strony lodowca. Skąpany w słońcu teren prezentuje się bardzo efektownie - pracuje gondola Schaufeljoch a także poprowadzony równolegle do niej orczyk Eisjoch I. Na stoku uwija się kilkunastu narciarzy. Kilkanaście minut schodzi na obowiązkowym fotografowaniu i już suniemy gondolą w górę. Im wyżej - tym bardziej da się odczuć mocne podmuchy wiatru. W końcu osiągamy górną stację pod szczytem Schaufelspitze.

Top of Tirol fot. skionline.pl
Top of Tirol fot. skionline.pl

Zostawiamy tu na moment narty i podchodzimy na taras widokowy na pobliskim wierzchołku, nazwany szumnie Top of Tirol. Czeka tu na nas niemiła niespodzianka - w przeciwieństwie do zalanego słońcem Tyrolu na północy, od południa ciągną gęste chmury, momentami całkowicie zasłaniające widok, a wiatr wydaje się coraz bardziej nabierać na sile. Ale i tak panorama z tarasu jest wspaniała - sięgając od Wildspitze i odwiedzonych przez nas w poprzednich dniach lodowców, po wapienne ściany gór Karwendell.

Wracamy do stacji i ruszamy w dół krótkim trawersem, który doprowadza na górny skraj małego lodowca Windachferner. Można stąd zjechać w dwóch kierunkach - wzdłuż orczyka Windachferner w dół lodowca, albo wrócić do grzbietu, a dalej na lodowiec Eisjochferner, którym zjeżdża się na Eisgrat. Wybieramy pierwsze rozwiązanie - stok jest tu bardzo twardy, zmrożony i przewiany, ale nie zlodzony, warunki zjazdu dość wymagające. Na dodatek cały czas mocno wieje.

Lodowiec Windachferner fot. skionline.pl
Lodowiec Windachferner fot. skionline.pl

Kolejny etap to wjazd dwuosobowym krzesłem Wildspitz na grań, na wysokość 3212 m n.p.m. - to najwyższy punkt całego ośrodka. Zjeżdżamy stąd na lodowiec Daunferner. Pracuje tu jeden z dwóch orczyków (Daunferner II), a stok jest pełen trenujących zawodników. Oczywiście szeroka część stoku jest pozostawiona dla "zwyczajnych" narciarzy. Tutaj warunki są zdecydowanie lepsze - stok jest twardy, ale dużo przyjemniejszy do jazdy niż po południowej stronie grzbietu. W dolnej części śnieg jest tu już bardziej mokry, ale nie uprzykrza to za bardzo jazdy. Zjeżdżamy w prawo, wąskim trawersem w stronę Eisjochferner - tutaj już dominuje ciężki, mokry śnieg, ale prawdziwie trudne warunki napotykamy w dolnej części tegoż lodowca. Jeździ się tu praktycznie po lodzie, wiatr, słońce i wysoka jak na tę porę roku temperatura pozbawiła tu lodowiec całego śniegu. Mimo, że górna część lodowca wygląda lepiej, to w całości panują tu najtrudniejsze warunki jakie napotkaliśmy dotychczas w czasie naszego wyjazdu.

Lodowiec Daunferner fot. skionline.pl
Lodowiec Daunferner fot. skionline.pl

W tym miejscu warto zaznaczyć, że trudne warunki w jakich dziś jeździliśmy to pewnego rodzaju wyjątek. Na lodowcu spotkaliśmy Zbigniewa Dendysa ze szkoły narciarskiej Carving Sport, który jest tutaj od dwóch tygodni - w rozmowie stwierdził, że to pierwszy taki dzień od początku jego pobytu, a jeszcze dwa dni wcześniej warunki na stoku ocenił jako bardzo dobre. Widocznie dzisiaj nie mieliśmy takiego szczęścia jak w poprzednich dniach.

Odpocząć i posilić się można w restauracji Eisgrat, której atrakcją jest najwyżej położona w Europie wytwórnia makaronu. Można tu zamiast fast foodu skosztować produkowanych na miejscu różnych rodzajów pasty - od penne po spaghetti. A wszystko to przygotowywane na naszych oczach, bez "mrożonkowych" oszustw, co czyni Eisgrat miejscem wyjątkowym na kulinarnej mapie Alp. Więcej o tym ciekawym miejscu możecie przeczytać w naszym artykule "Pasta na śniegu".

Wytwórnia pasty fot. skionline.pl
Wytwórnia pasty fot. skionline.pl

Inną atrakcją, otwartą w lecie tego roku, którą warto zobaczyć jest Eisgrotte - jaskinia wykuta w lodowcu w pobliżu restauracji Eigrat. Wydrążono ją miejscami nawet 30 metrów pod stokiem narciarskim. Grota ma lodowe ściany o niebieskim zabarwieniu, efektownie podświetlone, sekretne przejścia a także 14 przystanków edukacyjnych, wyjaśniające fenomen alpejskich lodowców. Dorośli za wstęp zapłacą 5 euro, młodzież do lat 18 - 2,5 euro, natomiast dzieci poniżej 10 lat wejdą za darmo. Grota będzie udostępniona do zwiedzania od 10 października (czyli od piątku), ale dzięki naszym przyjaciołom ze Stubaiu mogliśmy ją zwiedzić - zdjęcia możecie zobaczyć w naszej galerii.

Eisgrotte lodowa jaskinia fot. skionline.pl
Eisgrotte lodowa jaskinia fot. skionline.pl

Wiatr zaczął wiać już tak mocno, że unieruchomił gondolę Schaufeljoch. Pora więc wracać w doliny. Z informacji praktycznych warto pamiętać, że wyciągi pracują (przy dobrej pogodzie) od 8.30 do 16.30. Pierwszy gondola na Eisgrat z dolnej stacji Muttenberg startuje o 8.00, natomiast ostatni zjazd w dolinę z Eisgrat jest o 16.15. Od 11 października 2014 do 2 maja 2015 obowiązuje jednolity cennik - dorośli za 6-dniowy karnet zapłacą 203 euro, dzieci (10-14 lat) - 101,50 euro, młodzież (15-18 lat) - 132 euro, a seniorzy (ponad 65 lat) - 162,40 euro - wszystkie ceny obowiązują dla narciarzy posiadających Stubai GuestCard (bez karty - ceny są o 10% wyższe). Dzieci poniżej 10 lat w towarzystwie jednego z rodziców posiadającego skipass - jeżdżą gratis. Szczegółowy cennik możecie znaleźć w naszym portalu.

Europabrücke fot. skionline.pl
Europabrücke fot. skionline.pl

My natomiast ruszamy w kierunku ostatniego na naszej drodze lodowca - do Hintertux. Przy okazji - mała podpowiedź dla narciarzy dojeżdżających na Stubai swoimi samochodami. Odcinek autostrady A12 między Innsbruckiem a zjazdem do doliny jest dodatkowo płatny (8 euro). Można natomiast ominąć go jadąc starą drogą (nr 182) - podróż potrwa ok. 15 minut dłużej, ale za to będziecie mieć możliwość zobaczenia w całej okazałości wiaduktu Europabrücke - do 2004 roku najwyższego na naszym kontynencie. Najwyższy filar mierzy 146 metrów, a wysokość ponad dnem doliny - prawie 200 metrów!

Nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko zaprosić na jutro na kolejną część relacji - tym razem z lodowca Hintertux.

Przydatne informacje:


Aktualne warunki narciarskie i prognoza pogody na lodowcu Stubai
Ceny skipassów w sezonie 2014/15

Więcej informacji na temat Doliny Stubai
Więcej informacji o tyrolskich lodowcach na stronie: www.gletscher.tirol.at

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #austria #tyrol #lodowce #pitztal #soelden #stubai #hintertux #kaunertal

powrót

Zobacz
Stubai - narty na lodowcu (październik 2014)
Stubai - narty na lodowcu (październik 2014)
Stubai - narty na lodowcu (październik 2014)
Stubai Eisgrotte - jaskinia lodowa
Stubai Eisgrotte - jaskinia lodowa
Stubai Eisgrotte - jaskinia lodowa
Stubai pasta na śniegu
Stubai pasta na śniegu
Stubai pasta na śniegu
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com