skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Kreatyna - jak dawkować ten suplement diety, by maksymalnie wykorzystać jej działanie?

2020.07.23
Kreatyna - jak dawkować ten suplement diety, by maksymalnie wykorzystać jej działanie?
Kliknij, aby powiększyć.
Kreatyna - jak dawkować ten suplement diety, by maksymalnie wykorzystać jej działanie?
Chcesz wyrzeźbić swoją sylwetkę? Poćwicz! Dobrze dobrany trening z pewnością da Ci odpowiednie efekty, o ile utrzymasz motywację do jego kontynuacji. No właśnie, motywacja. Bardzo prosto zachować ją na tym samym poziomie przez tydzień. W drugim tygodniu zaczynają się schody. A przecież aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, ćwiczenia trzeba kontynuować przez dłuższy czas.
Kreatyna jako suplement diety może stanowić nieocenioną pomoc podczas podejmowania wysiłku fizycznego. Jej działanie jest odbierane jako wzrost energii niezbędnej do ćwiczeń, dzięki czemu można trenować dłużej i z większą intensywnością. Dodatkowo, jeśli jest prawidłowo stosowana, może przyspieszać osiąganie upragnionych zmian wizualnych dotyczących kształtu poszczególnych partii mięśni.

Na czym polega działanie suplementów diety zawierających kreatynę?


Głównym nośnikiem energii w komórkach ludzkiego ciała jest ATP, czyli adenozynotrójfosforan. Każda jego cząsteczka składa się z adeniny, rybozy i trzech reszt fosforanowych połączonych ze sobą wiązaniami wysokoenergetycznymi. Wiązania te mogą ulegać rozpadowi, kiedy wykonujesz ćwiczenia fizyczne. Ludzki organizm odbiera to jako zastrzyk energii.

Kreatyna występuje w ciele naturalnie, głównie w mięśniach i ścięgnach. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, nie musisz jej uzupełniać. Ponieważ kreatyna wykazuje działanie stymulujące odbudowę cząsteczek ATP, uzupełnienie diety o suplementy z kreatyną podczas treningu jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Dzięki temu możesz odczuwać mniejsze zmęczenie. Po zakończeniu ćwiczeń szybciej osiągniesz też stan gotowości do kolejnego wysiłku.

Spożywając suplementy z kreatyną warto pamiętać o piciu dużych ilości wody. Kreatyna może bowiem wpływać na jej absorpcję w komórkach mięśniowych. Dzięki procesowi zwanemu hiperhydracją, podczas suplementacji kreatyny mięśnie wyglądają na bardziej gładkie i napompowane. Co ciekawe, efekt ten jest widoczny dość szybko, co skutecznie zwiększa motywację do ćwiczeń.

Jabłczan czy monohydrat kreatyny - co wybrać?


Właśnie ze względu na absorpcję wody warto już na początku zdecydować się na odpowiedni suplement z kreatyną. Monohydrat kreatyny to po prostu molekuła wody i molekuła kreatyny połączone w jedną cząsteczkę. Monohydrat przyspiesza rozbudowę tkanki mięśniowej, zachowując przy tym wszystkie pozytywne właściwości suplementów opartych na kreatynie.

Jeśli chcesz zyskać energię, jednak nie zależy Ci na zwiększeniu masy mięśniowej, dobrym wyborem okaże się jabłczan kreatyny. Wiele osób decyduje się na suplementację kreatyny podczas utraty wagi. Mogą dzięki temu zwiększyć częstotliwość treningów, jednak nie uzyskują efektu retencji wody typowego dla monohydratu.

Jak dawkować kreatynę, by osiągnąć najlepsze efekty?


Dawkowanie kreatyny to kwestia dość indywidualna. Niegdyś zalecało się na początek "ładowanie" organizmu kreatyną poprzez spożywanie około 25 g na dobę przez 4-5 dni. Następnie przechodziło się do dawek podtrzymujących, nie przekraczających 5 g w ciągu jednego dnia.

Obecnie do suplementacji kreatyny podchodzi się jednak inaczej. Badania wskazują, że początkowe doładowanie nie ma zbyt wielkiego sensu. Kreatyna w tak dużych ilościach i tak nie zostanie wykorzystana. Jej nadmiar będzie po prostu bezproduktywnie wydalony z organizmu. Podobnie podchodzi się do pomysłu przyjmowania dawek podzielonych przed i po treningu.

Zamiast tego coraz częściej poleca się przyjmowanie do 5 g kreatyny na czczo. Dotyczy to zarówno monohydratu jak i jabłczanu kreatyny. W każdym przypadku warto się przy tym kierować wskazaniami producenta widocznymi na opakowaniu.

skionline.pl
Tagi: #akywny wypoczynek #keratyna #suplement diety

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com