skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Gdzie na narty we wschodniej części Sudetów?

2018.03.01
Gdzie na narty we wschodniej części Sudetów?
Kliknij, aby powiększyć.
Gdzie na narty we wschodniej części Sudetów?
Ziemia Kłodzka, której centralną część otaczają ze wszystkich stron góry to tradycyjnie drugi najważniejszy po Karkonoszach, region narciarski w naszych Sudetach. Historycznie drugi - jednak pod względem infrastruktury i jakości usług zdecydowanie wyprzedził słynny Karpacz czy Szklarską Porębę. Takie stacje narciarskie jak Zieleniec czy Czarna Góra to ścisła krajowa czołówka, a w okolicy można pojeździć jeszcze w kilku innych, mniejszych stacjach. Mimo, że ferie dobiegły końca - zima trwa nadal, a warunki do jazdy są całkiem niezłe!
Niedawno przedstawiliśmy nasze wrażenia z odwiedzin i jazdy w kilku stacjach Zachodnich Sudetów (szczegóły można doczytać w artykule). Dzisiaj przyszła pora na przedstawienie kilku uwag dotyczących warunków panujących w górach otaczających Kotlinę Kłodzką. Odwiedziliśmy tamtejsze stacje kilka dni temu, ale mróz opady śniegu w ostatnich dniach z pewnością sprawią, że nasze wrażenie pozostaną aktualne jeszcze przez następny tydzień. Ewentualnie - poprawia się!

Na początek - Zieleniec. Na chwile obecną jest tu najwięcej śniegu w polskich górach (poza Tatrami i Bieszczadami), działa też wyciągów i tras w polskich Sudetach. Właściwie wszystko, co Zieleniec oferuje narciarzom - jest w tej chwili otwarte i dostępne, a warunki na trasach - bardzo dobre.


Naszą wizytę rozpoczęliśmy w północnej części kurortu - przy kolei Mieszko położonej obok zabytkowego kościoła. Działają tu wszystkie wyciągi, a pokrywa śnieżna na trasach jest stabilna i przekracza 70 cm. W tygodniu to najbardziej "oblegane" miejsce w Zieleńcu obecnie - trudno się dziwić, jest to bowiem najlepszy teren dla początkujących w całym ośrodku. Czas oczekiwania do krzesła wynosi około 3-5 minut, podobnie jest i przy wyciągach talerzykowych.

Zieleniec Ski Arena
Zieleniec Ski Arena

Duża ilość ściegu skutkuje swobodnym przejazdem pomiędzy wszystkimi terenami w ośrodku - nie ma więc problemu by szybko przedostać się do sąsiedniego krzesła (W5) biegnącego w pobliżu starego schroniska "Orlica" i pensjonatu "Szarotka". Stok w górnej części jest bardzo twardy, miejscami wiatr wywiał luźny śnieg i wychodzi beton, ale warunki do jazdy - bardzo dobre. Warto przejechać trawersem do orczyka W6, gdzie tradycyjnie panują najlepsze warunki, a kolejek do orczyka praktycznie brak. Nie ukrywamy, że jest to nasze ulubione miejsce w Zieleńcu - idealne do dynamicznej jazdy trasami po obu stronach wyciągu.

Zieleniec Ski Arena
Zieleniec Ski Arena

Zieleniec Ski Arena
Zieleniec Ski Arena

Bardzo dobre warunki panują też przy "pomarańczowej" kanapie W3 na Winterpolu - tutaj także twardo i równo, praktycznie przez cały dzień (mówimy o jeździe w tygodniu, w weekendy ruch może być większy, a co za tym idzie - stan stoku po południu nieco gorszy…), ruch, jak na tę część Zieleńca - bardzo przyzwoity - do kanapy praktycznie nie ma kolejek. Warto pamiętać, o przerwie w działaniu kolei W5 od 16-tej do 18-tej - z powodu ratrakowania stoku przed wieczorną jazdą. Pozostałe wyciągi działają bez przerw. Przy sporym mrozie (na przyszły tydzień zapowiadana jest cały czas temperatura w granicach -10 stopni C lub mniej) daje to znakomity efekt przed wieczorną jazdą!



Warto jeszcze wspomnieć o warunkach na Nartoramie - bardzo dobrych obecnie. Możemy to powiedzieć bez wahania - jeszcze nigdy nie jeździło nam się tak dobrze w tej części Zieleńca. W końcu trasy są bardzo dobre przygotowane, równe i bez kamieni - jest bardzo twardo co prawda i miejscami wychodzi beton, ale cóż - wystarczą dobrze zaostrzone krawędzie i odrobina wyobraźni, by jeździło się szybko, dynamicznie i… bezpieczne. Dopiero teraz widać, jak wieli potencjał drzemie w tej części ośrodka!

Zieleniec Ski Arena
Zieleniec Ski Arena

Zieleniec Ski Arena
Zieleniec Ski Arena

Przenosimy się teraz na drugą stronę regionu - w Masyw Śnieżnika. Największą stacją jest tu Czarna Góra w Siennej. Obecnie działają wszystkie wyciągi - nieczynny jest tylko położony najbardziej w głębi gór orczyk Proca z trasą FIS-owską. Jeśli chodzi o trasy - czynna jest większość zjazdów oprócz tras przy Procy (trasy E i F) - w sumie ponad 7 km tras. Warunki na trasach - bardzo dobre, pokrywa śnieżna przekracza wszędzie 50 cm jest twardo, ale bez muld i odsypów. Tylko miejscami w górnej części trasy wychodzi na wierzch beton. W połączeniu z faktem, że trasy na Czarnej Górze są chyba najlepiej zaprojektowanymi i wytyczonymi trasami w naszych Sudetach, przy sprzyjającej pogodzie można tu naprawdę dobrze pojeździć.


Czarna Góra
Czarna Góra

Czarna Góra
Czarna Góra

Także tutaj trzeba się liczyć z przerwą na ratrakowanie - jest ona krótsza niż w Zieleńcu - od 16.00 do 16.45. Polecamy oświetloną trasę czerwoną przy kanapie Luxtorpeda - bodaj najlepszą tego typu w Polsce!

Oprócz tego pojeździć można w Kamienicy - czynny jest zarówno orczyk od strony Kamienicy, jak i kanapa od strony Bolesławowic. Ruch na stoku niewielki, warunki - bardzo dobre! Także w Lądku-Zdrój działają wszystkie wyciągi - trasy są twarde, ale bezpieczne i równe. Oprócz tego czynny jest także wyciąg w Bielicach.

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #polska #zieleniec #czarna góra #narty #warunki narciarskie #pogoda

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com