skionline.plstacje przeczytaj Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Dolomiti Superski - wrota śnieżnego raju

2014.12.21
Dolomiti Superski - wrota śnieżnego raju
Kliknij, aby powiększyć.
Dolomiti Superski - wrota śnieżnego raju
Zwolenników teorii o wyższości stoków włoskich nad austriackimi i na odwrót jest mniej więcej tylu samo. W gruncie rzeczy jednak, śnieg wszędzie jest biały, stoki mniej lub bardziej nachylone, a wyciągi jeżdżą w górę. Co zatem decyduje, że na narciarskiej mapie mamy swe ulubione miejsca, w które wracamy chętniej niż w inne? Być może wyborna kuchnia serwowana w chatach tuż przy stoku? Wygodny pokoik w hotelu lub pensjonacie prowadzonym przez uprzejmych gospodarzy? A może widoki, którymi sącząc orzeźwiającego drinka delektujemy się po nartach?
Biorąc pod uwagę cały wachlarz oczekiwań i fantazji związanych z narciarską kanikułą, zachęcam do odwiedzenia położonego w północno - wschodniej części Włoch regionu Dolomiti Superski.
Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Dolomity, ponad 1200 km tras, 450 wyciągów, słoneczna pogoda przez osiem dni z dziesięciu i kuchnia łącząca smaki wywodzące się z tyrolskiej, trydenckiej, ladyńskiej i śródziemnomorskiej tradycji. Brzmi dobrze?

"Najpiękniejsza konstrukcja architektoniczna na świecie", "Bezcenna perła osadzona w alpejskiej scenerii", "Nie najwyższe, lecz najpiękniejsze góry świata" - tak Dolomity określali słynni miłośnicy gór - architekt Le Corbusier oraz alpiniści Emil Zsigmondy i Reinhold Messner. Jeżeli więc, prócz radości czerpanej z jazdy, chcecie również delektować się bajkowymi widokami - strzelistymi, sięgającymi 3342 m n.p.m. szczytami i wyborną, serwowaną w tzw. "malghe" (tradycyjnych górskich chatach) kuchnią - rozważcie Dolomiti Superski.

Historia Dolomitów sięga 250 milionów lat, kiedy to słynne szczyty - Marmolada, Sassolungo, Civetta, Pale di San Martino, Rosengarten, Sciliar, Tofane oraz Lavaredo - były zatopionymi w morzu atolami. Skład i charakter wapiennych skał zgłębił w 1789 roku geolog Déodat de Dolomieu, od nazwiska którego Dolomity wzięły swoją nazwę. Można więc rzec, że dziś, przemykając wytyczonymi u podnóża "Bladych Gór" trasami, podziwiamy rafę koralową. Rafę przybierającą o wschodzie i zachodzie słońca niezwykłe, ciepłe barwy ognia - od żółci, przez pomarańcze i czerwienie, aż po odcienie fioletu. Spotykane wyłącznie w Dolomitach zjawisko Enrosadira, najlepiej obserwować przy ładnej pogodzie na ścianach masywów Rosengarten, Croda Rossa, Sella, Fanes i Tofany.


Tradycja uprawiania narciarstwa w Dolomitach liczy ponad 100 lat. Pierwsi narciarze pojawili się na stokach w Val Gardena i Cortina d’Ampezzo już w 1895 roku; w 1912 młody pasjonat gór z Merano, Peter Böttl spędził dwa dni przemierzając szlak wokół masywu Sella, wyznaczając tak sławną dziś skiroutę - Sellaronda. Pierwszy slalom gigant odbył się na Marmoladzie w 1935 roku, jednak wówczas zawodnicy na szczyt Królowej Dolomitów (3342 m n.p.m.) musieli dostać się pieszo. Światowy rozgłos region zyskał dzięki organizowanym w 1956 roku w Cortina D’Ampezzo Igrzyskom Olimpijskim. Tradycja sportowej rywalizacji we wspomnianych zakątkach kultywowana jest do dziś; fani Alpejskiego Pucharu Świata doskonale znają stoki Alta Badia, Val Gardena i Cortina d’Ampezzo, na których co rok ścigają się najlepsi alpejczycy i alpejki.


Równie barwna jest historia mieszkańców regionu Dolomiti Superski. Pierwsze informacje dotyczące ludności i zakładanych tu osad sięgają epoki Brązu. Na przestrzeni kolejnych wieków obserwujemy rozwój trzech kultur, których ślady i obecność w dolinach i miasteczkach regionu jest wciąż niezwykle żywa - ladyńskiej, włoskiej i germańskiej. Najdłuższą, liczącą niemal 2 tys. lat historią mogą pochwalić się Ladynowie; dziś, wciąż ok. 25 tys. mieszkańców Dolomitów mówi po ladyńsku, języku wywodzącym się z łaciny.
Biorąc więc pod uwagę bogactwo przyrody, dorobek kulturalny, różnorodność kuchni i - co dla miłośników jednej lub dwóch desek równie ważne - setki malowniczo położonych tras i nowoczesne wyciągi, to jedyny w sowim rodzaju region na świecie.


Przemierzając Dolomity Superski na nartach, nuda Was nie dopadnie, a tygodniowy urlop nie starczy by poznać wszystkie zakątki regionu, nie sposób bowiem zwiedzić 12 stacji narciarskich, pokonać 1200 km tras i skorzystać z 450 wyciągów. Wspomniane ośrodki rozsiane są w 45 miasteczkach i wioskach między którymi poruszamy się korzystając z jednego skipassu - Dolomiti Superskipass, uprawniającego do korzystania ze wszystkich kolejek górskich oraz lokalnych skibusów.

Ceny skipassów Dolomiti Superski w sezonie 2014/15

Co ważne, na terenie Dolomiti Superski stoki odpowiednie dla siebie znajdą osoby o różnym stopniu zaawansowania; wśród najsłynniejszych nartostrad wymieniane są zazwyczaj mająca początek na szczycie Marmolady Bellunese, Lagazuoi, Tognola Uno, Saslong, Gran Risa, Olimpia na Tofanie, Silvester i Trametsch. Zważywszy na rozległość obszaru, poruszając się na terenie tylko jednej stacji, narciarze codziennie korzystają z jednego wyciągu zazwyczaj tylko dwa razy. Zresztą, w okolicach masywów Sella, Latemar, Civetta, czy Schlern ciężko gnać od wyciągu do wyciągu, pozbawiając się chwili odpoczynku i "zawieszeniu" oka na górskich krajobrazach.


Trasy biegną na dużej wysokości, od 1550 m do 3342 m n.p.m., więc - pomimo bardzo słonecznej aury - w sezonie nie brak tu śniegu. Na wypadek skąpej w opady zimy, aż 1100 km tras objętych jest systemem sztucznego naśnieżania.

Dolomity są także właściwym miejscem dla smakoszy. Kolacja przyrządzona z najlepszych, lokalnych składników w górskich chacie lub miejskiej restauracji jest niezwykle miłym i zasłużonym ukoronowaniem narciarskiego dnia. Jeżeli lubicie "łechtać" podniebienie, w szczególności polecamy okolice Alta Badia, Kronplatzu, Cortiny d’Ampezzo i Val di Fassa, gdzie ilość restauracji wyróżniona gwiazdkami Michelina przewyższa nie jedno europejskie miasto. Niemniej jednak, w poszukiwaniu wybornej kuchni, nie trzeba odpinać nart i zjeżdżać do dolin. Wystarczy bacznie się rozejrzeć, by tuż przy stoku znaleźć przytulne, górskie chaty bogate w kulinarną tradycję specjalizują się zarówno w prostych, preferowanych przez lokalną ludność potrawach jak i wyszukanych daniach kuchni śródziemnomorskiej (np. Rifugi Emilio Comici w Val Gardena).


Czego warto spróbować? Na pewno miejscowego specku, serów - od Parmy, po Pecorino - i knedli, których absolutnie nie należy traktować nożem, bowiem zgodnie z tutejszym zwyczajem, krojąc "Knödel" tnie się serce gospodyni, która je wykonała. Region słynie również z wyśmienitych makaronów - spaghetti, lasagne lub ladyńskie Schlutzkrapfen przypominające nieco nasze pierogi smakują na stoku wybornie. Kończąc posiłek odrobiną Prosecco lub kieliszkiem grappy i zagryzając lekkim tiramisu tudzież słodkim strudlem, poczuć można prawdziwy smak narciarskiego urlopu w Dolomiti Superski.


Dopełnieniem odprężających, pełnych relaksu i dobrej energii wakacji będą zabiegi odnowy biologicznej, które oferuje większość 3- i 4-gwiazdkowych hoteli w regionie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Austrian Moderate Altitude Study, połączenie ruchu na świeżym powietrzu, na wysokości między 1400 a 2000 m n.p.m. w połączeniu z zabiegami SPA ma wyjątkowo dobroczynny wpływ na organizm. Czy jeszcze wahacie się, gdzie spędzić najbliższy zimowy urlop?



Dolomiti Superski w liczbach


1 zbliżeniowy skipass
12 stacji narciarskich
23 oświetlone stoki przystosowane do jazdy po zmroku
24 snowparki
100 bezpłatne punkty Wi - Fi
324 ratraki
400 górskie chaty
450 wyciągi
1,200 km wyznaczonych w bajkowej scenerii tras o różnym stopniu trudności
1,100 km tras objętych systemem sztucznego naśnieżania
3,000 km² - całkowita powierzchnia regionu Dolomiti Superski

12 stacji narciarskich


01 Cortina d’Ampezzo, 140 km tras
02 Kronplatz-Plan de Corones, 116 km tras
03 Alta Badia, 130 km tras, z których przedostaniemy się na szlaki Sellaronda i "World War Tour"
04 Val Gardena/Alpe di Siusi, 175 km tras połączonych z Sellarondą
05 Val di Fassa /Carezza, 120 km tras połączonych z Sellarondą
06 Arabba/Marmolada, 62 km tras połączonych z Sellarondą i szlakiem"World War Tour"
07 Sextner Dolomiten/Alta Pusteria, 77 km tras
08 Val di Fiemme/Obereggen, 100 km tras
09 San Martino di Castrozza/Passo Rolle Pass, 60 km tras
10 Valle Isarco, 85 km tras
11 Trevalli, 100 km tras
12 Civetta, 80 km tras

skionline.pl / Dolomiti Superski

skionline.pl
Tagi: #włochy #trentino #południowy tyrol #dolomity #dolomiti superski

powrót

Zobacz
San Pellegrino - Falcade, Włochy
San Pellegrino - Falcade, Włochy
San Pellegrino - Falcade, Włochy
Vigo di Fassa - Ciampedie, Włochy
Vigo di Fassa - Ciampedie, Włochy
Vigo di Fassa - Ciampedie, Włochy
Val di Fassa - Ciampac - Buffare, Włochy
Val di Fassa - Ciampac - Buffare, Włochy
Val di Fassa - Ciampac - Buffare, Włochy
Sellaronda, Włochy cz. II
Sellaronda, Włochy cz. II
Sellaronda, Włochy cz. II
Sellaronda, Włochy cz. I
Sellaronda, Włochy cz. I
Sellaronda, Włochy cz. I
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com