Ośrodek narciarski Hirschenkogel, dobrze znany jako "Zauberberg", leży na pograniczu Dolnej Austrii i Styrii. "Czarodziejska góra" (wbrew pierwszym skojarzeniom nie ma nic wspólnego z powieścią Tomasza Manna), wznosi się w pobliżu łączącej obie krainy przełęczy Semmering i osiąga wysokość 1340 m n.p.m. Czym zaskarbiła sobie prestiżowy przydomek?
Z pewnością są tu zadbane trasy i piękne widoki, ale to przecież w Austrii nie nowina. Łącznie szlaki narciarskie liczą 14 kilometrów (po 6,5 km trasy łatwe i średnie, 1 km trasa trudna) - wystarczy, żeby nacieszyć się jazdą, ale nie są to znowuż jakieś rekordowe ilości. Oczywiście, w ośrodku działają nowoczesne wyciągi (orczyk, 4-osobowa kanapa i 8-osobowa gondola) i jest wszystko, czego potrzebują miłośnicy zimowego wypoczynku - urozmaicona oferta noclegowa (schroniska, hotele, pensjonaty, kwatery), zaplecze wellnes, wypożyczalnia sprzętu, szkółki narciarskie i instruktorzy uczący jazdy na snowboardzie... Można by powiedzieć - to, co wszędzie.
A jednak góra Hirschenkogel i jej otoczenie są czarodziejskie. Za pierwszą atrakcję trzeba uznać już samą przełęcz Semmering i spektakularne jej wykorzystanie pod potrzeby międzynarodowej komunikacji. Przy zachowaniu walorów przyrodniczych w połowie XIX wieku poprowadzono przez nią linię kolejową z licznymi tunelami. Ingerencja ducha inżynierii budowlanej w naturalne piękno nadała okolicy szczególny charakter i z pewnością przysłużyła się popularyzacji regionu. Od 1998 roku przechodzący tędy odcinek linii kolejowej został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Współcześnie przez przełęcz przebiegają też ważne połączenia drogowe. Na Semmering usadowiła się wioska o tej samej nazwie - górski kurort słynący z czystego powietrza, o rozproszonej zabudowie wzdłuż drogi wznoszącej się łukiem nad dworcem kolejowym. Tyle o najbliższej miejscowości.
Hirschenkogel, wyrastający na południe od przełęczy, nie tylko dopełnia malowniczej scenerii, ale też w jakiś magiczny sposób od lat przyciąga organizatorów imprez i inwestorów. To tu odbywają się zawody pucharu świata w biegach kobiet, tu działa też najmocniejsza w Europie instalacja świetlna, dzięki której możliwa jest aktywność na stoku nocą. Oświetlone są niemal wszystkie trasy, włącznie z terenem Split-Parku, przeznaczonym dla amatorów snowboardu i narciarstwa freestylowego, i niezwykłym torem saneczkowym - na 3-kilometrowej trasie znajdują się tu baśniowe budowle i tunele, a przejazdowi towarzyszą fantastyczne efekty świetlne i przedziwne dźwięki dochodzące z urządzeń nagłaśniających. Podczas jazdy poznaje się historię o czarowniku Siebensteinie i złym smoku noszącym groźne imię Feuerzahn (dosł. ognisty ząb). Świetnie bawią się na torze nie tylko dzieci (!), a przejazd nocą dodatkowo nasila dramaturgię opowieści.
Warunki w ośrodku pozwalają urozmaicić zimowy urlop poprzez biegi na nartach, spacery po zadbanych szlakach czy też wyprawy na rakietach śnieżnych i nartach tourowych.
Niezapomniane, codzienne après-ski obiecuje ZauberBAR u stóp Hirschenkogel - lokal ma kilka poziomów, nowoczesny i zarazem wysmakowany wystrój i zróżnicowaną ofertę muzyczną (włącznie z występami na żywo).