Akcja "Karyntia bogata w wodę" | 2004.05.18 |
| fot. TVB Karyntia |
|
Karyntia buduje swój wizerunek "na wodzie". Pod hasłem "Kärnten wasser.reich" ("Karyntia bogata w wodę") ten najbardziej na południe wysunięty i słoneczny kraj związkowy Austrii, graniczący z Włochami i Słowenią, rozpoczyna tego lata niezwykły i zakrojony na szeroką skalę cykl imprez, których tematem jest ta życiodajna ciecz. Przez trzy kolejne lata najważniejszy z żywiołów Karyntii będzie motywem przewodnim tej obfitującej we wrażenia podróży.
Pierwszy etap stanowi "WasserGold", którego trasa wiedzie przez górną część doliny Mölltal w Wysokich Taurach. Od 29 maja do 31 października 2004 nasi goście mogą wyruszyć szlakiem osnutego legendą złota Taurów i odnaleźć prawdziwy skarb dzisiejszych czasów: wodę -"białe złoto". Ta emocjonująca podróż obejmuje siedem stacji: między innymi płukanie złota, wodne wędrówki, zabawę dla dzieci z Profesorem "HaDwaO" (H2O) i wiele innych atrakcji.
Jeśli chodzi o temat wody, Karyntia jest w swoim żywiole. 1270 jezior, wśród nich 200 kąpielowych rajów, 8000 km rzek, 60 źródeł leczniczych i termalnych: najbardziej na południe wysunięty kraj związkowy Austrii, który latem oferuje niepowtarzalną atmosferę dzieki swojemu śródziemnomorskiemu klimatowi i gościnności, jest w sympatyczny sposób "zbudowany na wodzie". Aby przybliżyć wszystkim gościom ten drogocenny żywioł w całej jego różnorodności, Karyntyjczycy wpadli na oryginalny pomysł: "Karyntia bogata.w.wodę" ("Kärnten wasser.reich") - brzmi motto z rozmachem zaplanowanej akcji promocyjnej, która przez trzy kolejne lata w różnych lokalizacjach wprowadza wodny skarb na scenę.
Preludium tej niezwykłej podróży szlakiem wody stanowi tego lata "WasserGold" ("wodne złoto"). Pod tym hasłem dolina Oberes Mölltal w Wysokich Taurach prezentuje w dniach od 29 maja do 31 października 2004 siedem niezwykłych skarbów, z których każdy wart jest odwiedzenia, podobnie jak Wieża Poboru Myta w Winklern. Zbudowana wysoko ponad małą osadą handlową o tej samej nazwie, od prawie 700 stoi na straży jej bezpieczeństwa. Kto do niej dotrze, w piwnicy wieży dowie się więcej o legendarnym smoku Taurów, przynoszącym szczęście stworze, który od wieków ma strzec ogromnego skarbu wodnego. Na wieży rozpoczyna się także szlak edukacyjny poświęcony wodzie, który wiedzie wokół Winklern i obok czterech młynów wodnych. Przy wieży obronnej w każdy weekend i święto odbywają się pokazy "HaDwaO", wesoła impreza rodzinna poświęcona wodzie. Profesor HaDwaO osobiście i na swój unikalny sposób zaznajamia dzieci i dorosłych z mokrym żywiołem - codzienie o 11.00 i 14.30.
|
fot. TVB Karyntia |
| Kto chciałby się zanurzyć w wełnie, powinien odwiedzić dom Schmutzera w Mörtschach. Podczas godzinnych warsztatów można się dowiedzieć prawie wszystkiego na temat hodowli owiec i wytwarzania wełny, od filcowania przez jej walcowanie, aż po barwienie. Dwa pobliskie pokazowe gospodarstwa wspaniale demonstrują życie na wsi. Młyny w Apriach i Mentlhof z XVII w. pozwalają gościom zobaczyć, jak chłopi w górnej części doliny Mölltal wykorzystywali siłę wody do produkcji mąki i kowalstwa.
O tym, jakie cuda potrafi czynić woda, świadczy romantyczna kaplica Bricciusa w Parku Narodowym Wysokie Taury, do której można dotrzeć po godzinnym marszu. Duński książę Briccius w roku 914 znalazł tu śmierć w drodze powrotnej z Konstantynopola, jednak miejscu temu jego los podarował szczęście w nieszczęściu: legenda głosi, że w nodze księcia znaleziono buteleczkę z Krwią Chrystusa, co skłoniło mieszkańców do natychmiastowej budowy kaplicy w tym miejscu. Obok małego Domu Bożego tryska źródło, z którego woda podobno leczy choroby oczu. Nie mniej inspirujący jest spacer do następnego celu na trasie poszukiwania skarbów - Drogi Wodnych Cudów Jungfernsprung. Masy wody spadają z wysokości 130 m. w głębię, co najlepiej można obserwować z platformy widokowej.
Motto "WasserGold" można brać dosłownie w Alter Pocher, starej osadzie poszukiwaczy złota. Gorączka złota, podobna do tej znad rzeki Yukon, którą kiedyś opisał Jack London, miała miejsce także w Karyntii, choć w mniej spektakularnej postaci. Pokazowa kopalnia i osada poszukiwaczy złota przenoszą zwiedzających w XVI wiek, kiedy górnicy wydzierali kruszec Taurom. Dzień Poszukiwacza Złota z kursem jego płukania i piknikiem zachwyca amatorów takich przygód w każdym wieku. Do wnętrza góry prowadzi Ścieżka Kozic (Gamsgrubenweg). Z punktu wyjścia na Franz-Josefs-Höhe przy Trasie wysokoalpejskiej Großglocknera można zobaczyć 5 sztolni.
Od 29 maja do 31 października trwa także wystawa "Złoto Taurów" w zamku Großkirchheim, niegdysiejszym centrum złotonośnego regionu. Prezentuje ona (prawie) wszystko, co wiąże się z wydobyciem tego cennego metalu. Do atrakcji wystawy, otwartej codziennie w godz. 10.00 -17.00, zaliczają się oryginalne młyny amalgamatowe, rekonstrukcje narzędzi tłukących rudę, jak również wystawa poświęcona tragarzom.
Pakiet EU-WELCOME: płać za 4 dni wypoczywaj 5 Dla nowych obywateli Unii Europejskiej z Polski Karyntia stworzyła specjalny "pakiet powitalny". Będzie on ważny od 1 maja do 11 lipca 2004 r.: gość z Polski za 5 dni urlopu w Karyntii zapłaci jak za 4 dni i otrzyma za darmo kartę rabatową Kärnten Card (normalna cena 32 €), która pozwoli mu zwiedzić ponad 100 atrakcji turystycznych Karyntii. Ofertę taką będzie można rezerwować już w cenie 95 € od osoby w pokoju 2-osobowym (w pensjonacie ze śniadaniem). Naturalnie pakiet taki jest dostępny także w hotelach wyższej kategorii. Więcej informacji na stronie: www.karyntia.pl
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Booking.com
|