skionline.plsprzęt serwis sprzętu narciarskiego Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Wkładki w butach narciarskich - omawia Marek Żurawiecki

2017.11.13
Wkładki w butach narciarskich
Kliknij, aby powiększyć.
Wkładki w butach narciarskich
W naszym krótkim poradniku dotyczącym personalizowania butów narciarskich, dochodzimy już do zagadnień, o istnieniu i znaczeniu których wiedza już tylko nieliczni narciarze. Jednym z najbardziej niedocenianych aspektów "bootfittingu" jest zastosowanie i odpowiedni dobór specjalnych wkładek do butów, które odgrywają duże znaczenie nie tylko w przypadku wygody i minimalizacji skutków zmęczenia stopy, ale także są niezwykle istotne przy prawidłowym prowadzeniu nart. Naszym ekspertem będzie -tradycyjnie już - znany naszym czytelnikom z licznych porad sprzętowych, Marek Żurawiecki.
Kwestia wyboru i zastosowania specjalnej wkładki do butów jest znana tylko nielicznym narciarzom. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką różnicę, zarówno pod względem komfortu dla stopy, jak możliwości manewrowania nartami daje używanie specjalnie wyprofilowanej wkładki - stąd być może pojawia się kwestia niedoceniania jej roli. Oczywiście istnieje całe grono narciarzy, którzy na stoku przebywają krótko, kilka dni w sezonie, traktując narciarstwo jako rodzaj relaksu, często o charakterze towarzyskim, którzy nie poczują nawet różnicy w czasie jazdy, no może oprócz tego, że faktycznie po narciarskim dniu stopa jest mniej zmęczona. Ale jeżeli ktoś chce pojeździć trochę ambitniej, szlifując styl i umiejętności, powinien poważnie zastanowić się nad zastąpieniem wkładek standardowych - tymi specjalnie wyprofilowanymi.

Na początek trzeba się zastanowić, jaką rolę powinna odgrywać wkładka narciarska?


Głównym zadaniem jest przede wszystkim stabilizacja stopy, czyli takie jej odpowiednie wysklepienie, które minimalizuje, czy wręcz uniemożliwia przesuwanie się jej w płaszczyźnie poziomej w bucie, co prowadzi nie tylko do jej zmęczenia, a czasami otarć, ale też uniemożliwia pełną kontrolę nad nartami. Ponadto dobrze wykonana i dobrana wkładka podnosi nieco położenie pięty w botku, co oprócz samej stabilizacji, poprawia także samą sylwetkę narciarza, korygując pewne wady postawy i zapobiegając efektom ubocznym jazdy w złej pozycji - bólom stawów, miednicy czy w końcu także kręgosłupa. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie wkładki używane są do korygowania wad postawy. Łatwo więc sobie wyobrazić, jak dobry wpływ nie tylko na samą jazdę, ale i na nasze zdrowie, może mieć odpowiednio dobrana wkładka.

Wkładki w butach narciarskich
Wkładki w butach narciarskich

Oczywiście każdy but dostępny na półkach sklepowych jest wyposażony w standardową wkładkę, która z czasem dopasowuje się do indywidualnych parametrów stopy, ale tylko w niewielkim zakresie. Cały problem polega bowiem na tym, że wkładka jest - co już zauważyliśmy - "standardowa", a każda stopa - inna! Trzeba sobie zdawać sprawę, że nasze stopy to niezmiernie skomplikowany układ kostno-mięśniowy, w skład którego wchodzą kości, stawy, mięśnie, wiązadła, ścięgna - w sumie grubo ponad setka różnorakich połączeń, które w końcowym efekcie zapewniają stabilność, ale i elastyczność naszego ruchu. Na dodatek - praktycznie każdy człowiek ma inne stopy - ich kształt, wysklepienie, a także dysfunkcje - jedni mają tendencję do rotacji kostki na zewnątrz (supinacji), inni z kolei do jej skręcania do wewnątrz (pronacji). Zdarza się, że jedna osoba ma stopy nierównej długość… Krótko mówiąc - nasza stopa jest tak zindywidualizowana, że standardowe rozwiązania nie wchodzą w grę, jeśli oczywiście zależy nam na dobrym dopasowaniu buta.

Dochodzimy więc do sedna sprawy - jeśli chcemy zadbać o komfort i pełną kontrolę ad nartami, zachodzi wręcz konieczność indywidualnego dobrania i uformowania wkładki. Służą do tego specjalne urządzenia, w których formuje się je termicznie, tak że stanowią praktycznie negatyw stopy. Oczywiście nie obędzie się tu bez wizyty u specjalisty. Jednak dzięki takiemu zabiegowi, stopy będą odpowiednio wysklepione, rozkład ich nacisku na wkładkę będzie równomierny, co z jednej strony zmniejsza jej zmęczenie, a z drugiej - poprawia ukrwienie, tym samym przyczyniając się do tego, że jest nam dużo cieplej w stopy. A wiadomo, że kiedy w stopy zimno - mamy uczucie przemarznięcia całego organizmu.

Specjalne wkładki do butów, które można formować termicznie są wykonywane z materiałów o różnej sztywności, w zależności od preferencji narciarza i sposobów i rodzaju uprawiania tego sportu. Sytuacja jest tu trochę podobna jak w przypadku doboru flexu butów - jeśli nie jesteśmy profesjonalistami nastawionymi na wyczyn, nie należy przesadzić ze sztywnością wkładki. Generalnie każdy dobry "bootfitter" powinien po kilku pytaniach umieć dobrze dobrać także wkładki do butów.



Na koniec tylko jeszcze chcielibyśmy zaznaczyć, że proces doboru i formowania odpowiednich wkładek najlepiej połączyć z innymi czynnościami połączonymi z odpowiednim doborem buta narciarskiego. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale warto pamiętać, że akurat we wkładki warto zainwestować - dobrze uformowane wkładki możemy używać w różnych butach narciarskich, ich żywotność jest więc bardzo długa!

pk/skionline.pl


Partnerzy



www.fischersports.com

www.zurawiecki.eu

skionline.pl
Tagi: #buty narciarskie #wkładki w butach #boot fitting #marek żurawiecki

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 24/25
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: