skionline.plsprzęt przeczytaj Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

TEST - męska kurtka Killtec, model Elmono z serii Performance

2014.01.02
Test - męska kurtka Killtec, model Elmono
Kliknij, aby powiększyć.
Test - męska kurtka Killtec, model Elmono
Tym razem spośród rzeczy czekających w kartonie z napisem "do testów" wyciągam kurtkę marki Killtec, model Elmono z serii Performance. Ostatni raz produkt Killteca braliśmy pod lupę dziewięć lat temu, z tym większą więc ciekawością podszedłem do "badania" kurtki z tegorocznej kolekcji, zastanawiając się jak na przestrzeni ostatnich lat niemiecki producent udoskonalił technologie, krój i rozwiązania stosowane w odzieży narciarskiej.
Niewątpliwą zaletą kurtki jest materiał, z którego została wykonana. Miękki poliestrowy Softshell nie tylko dobrze się układa, ale również chroni przed wiatrem i wilgocią oraz skutecznie odprowadza nadmiar pary wodnej na zewnątrz. Jak parametry podane na metce sprawdzają się "w praniu" przekonałem się jeżdżąc w kurtce w bardzo różnych warunkach - od mroźnych alpejskich lodowców, po słoneczne Pireneje.

Test - męska kurtka Killtec, model Elmono
Test - męska kurtka Killtec, model Elmono

Model ten z pewnością można polecić osobom poszukującym jednej uniwersalnej kurtki narciarskiej - niezbyt grubej i niezbyt cienkiej. Przy bardzo niskich temperaturach można założyć pod nią drugą warstwę ocieplającą; gdy temperatury oscylują natomiast w okolicach zera, wystarczy założyć solidną bieliznę termiczną i samą kurtkę. Nawet przy mocnych podmuchach nie odczułem, by ją "przewiewało", mogę więc potwierdzić, że membrana faktycznie stanowi właściwą barierę chroniącą przed wiatrem (20 000 / 20 000). Co więcej, gdy jeździłem w padającym śniegu z deszczem, kurtka nie namokła i nie przepuściła wilgoci do wewnątrz, co jest zasługą membrany i klejonych szwów.

Tkanina Softshell o parametrach 20 000 / 20 000
Tkanina Softshell o parametrach 20 000 / 20 000

Przechodząc do szczegółów i wykończenia - mówiąc w skrócie - Elmono posiada prawie wszystkie cechy, które odzież na narty posiadać powinna, a zarazem pozbawiona jest "ozdobników" i mało funkcjonalnych bajerów. Piszę "prawie", ponieważ brak mi trochę zamków wentylacyjnych pod pachami i dwukierunkowego głównego zamka.

Kieszenie


Kurtka ma dwie zewnętrzne kieszenie boczne oraz jedną kieszeń na klatce piersiowej. Kolejne dwie - umieszczone na wysokości przedramienia i ramienia - kieszonki znajdziemy na lewym rękawie. To praktycznie rozwiązanie, które docenimy korzystając z różnych bramek dostępowych ("wyłapujących" skipass wyżej lub niżej). Wszystkie kieszenie zapinane są na laminowane, wodoszczelne zamki z praktycznymi pullersami.

Kieszonka na skipass
Kieszonka na skipass

Kieszonka na skipass
Kieszonka na skipass

Kieszeń na klatce piersiowej
Kieszeń na klatce piersiowej

Po wewnętrznej stronie znajduje się bezpieczna kieszeń na dokumenty (posiada wyprowadzenie na słuchawki) oraz dwie kieszenie, z prawej i z lewej strony, w których schować można gogle lub okulary.

Kieszeń na gogle
Kieszeń na gogle

Kieszeń na gogle
Kieszeń na gogle

Kieszeń wewnętrzna
Kieszeń wewnętrzna

Regulacja i dopasowanie


Dobrze wyprofilowany kaptur dopinany jest na zamek, rzepy i zatrzaski. Regulować można również jego wielkość i obwód. Niestety, nie jest na tyle duży, by można go było nałożyć na kask.
Fajnie wykończone są brzegi rękawów - prócz bardzo praktycznych, sprawdzających się w chłodne dni elastycznych mankietów z otworem na kciuk, znajdziemy tu również rzep i pasek umożliwiające regulację obwodu.

Regulowany kaptur
Regulowany kaptur

Rzep i pasek umożliwiające regulację obwodu
Rzep i pasek umożliwiające regulację obwodu

Elastyczny mankiet z otworem na kciuk
Elastyczny mankiet z otworem na kciuk

Na dole kurtki wszyta jest gumka z zaciskami. W dolnej części kurtki znajduje się również odpinany fartuch śnieżny (mocowany na zamek i zatrzaski). Nad i pod fartuchem naniesione są cienkie warstwy silikonu, więc - obojętne, czy fartuch jest przypięty, czy odpięty - kurtka nie "podjeżdża" w górę.

Odpinany fartuch śnieżny
Odpinany fartuch śnieżny

Podsumowując…


Elmono to funkcjonalny i uniwersalny model kurtki narciarskiej. Wygodny, dobrze zaprojektowany krój nie ogranicza i nie krępuje ruchów podczas jazdy. Materiały, z których jest wykonany zapewniają dobrą izolację cieplną, skutecznie chronią przed wiatrem i wilgocią. Atutem jest również dobór kolorów - ładny niebieski materiał bardzo dobrze komponuje się z kontrastowymi żółtymi zamkami, żółtym wykończeniem wewnętrznej strony kaptura i dyskretnym napisem na klapce umieszczonego na ramieniu zamka. Na plus zaliczyłbym również wykończenie wokół szyi - zastosowany tu microfleece (cienki polar) jest przyjemny w dotyku i nie pilinguje się.

Plecy kurtki
Plecy kurtki

Mocowanie kaptura
Mocowanie kaptura

Dodatkowo, kurtka wyposażona jest w reflektor Recco - ważny z punktu bezpieczeństwa detal.
Choć trochę zabrakło mi wywietrzników pod pachami, dwukierunkowego zamka i możliwości nałożenia kaptura na kask, kurtka Killteca z pewnością warta jest swej ceny - kosztuje 1199 zł.
Jeżeli na odzież nie chcecie wydać za dużo, a nabyć produkt dobrej jakości - polecam. Odzież marki Killtec można nabyć m.in w sieci salonów firmowych oraz w internecie pod adresem Sportmix.

jc/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #odzież narciarska #kurtka narciarska #killtec #elmono

powrót

Zobacz
TEST - Killtec Elmono - kurtka narciarska
TEST - Killtec Elmono - kurtka narciarska
TEST - Killtec Elmono - kurtka narciarska
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 24/25
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: