Rossignol 08/09: Sensor³ - najmocniejsze ogniwo | 2008.11.17 |
Na zimę 08/09 francuska marka Rossignol przygotowała ciekawą nowość w segmencie butów narciarskich. Powszechnie wiadomo, że to właśnie but narciarski jest ogniwem odpowiadającym za właściwy przekaz energii pomiędzy ciałem narciarza a nartą. Ogniwem, które - jak obiecuje producent - funkcjonować może w sposób idealny. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to but z systemem Sensor³.
W procesie przekazywania energii pomiędzy ciałem narciarza a nartą podstawowe znaczenie ma but narciarski. Ideałem, do którego dążą producenci sprzętu jest sytuacja, kiedy to z jednej strony - cała energia, bez jakichkolwiek strat, byłaby przekazywana z ciała (nóg) narciarza na nartę i kiedy - z drugiej strony - narciarz, mając perfekcyjne czucie narty, odbierałby pełnię bodźców przez nią przekazywanych.
Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem byłoby z pewnością trwałe zintegrowanie buta narciarskiego z nartą i całkowita rezygnacja z wiązań... Ponieważ taki pomysł raczej trudno byłoby zaakceptować, inżynierowie z Rossignola postanowili poszukać recepty gdzie indziej. Badania przeprowadzone z uwzględnieniem wiedzy na temat anatomii i receptorów czuciowych w ciele człowieka wykazały, że przekaz energii i wrażeń czuciowych koncentruje się w trzech rejonach stopy - tzw. punktach podparcia. Zlokalizowane one są na śródstopiu - pod dużym i najmniejszym palcem, oraz na pięcie.
Koncepcja Rossignola jest całkiem prosta - by zoptymalizować przekaz energii z nóg narciarza na nartę, należy zapewnić możliwie bezpośredni kontakt tych właśnie trzech punktów podparcia ze skorupą buta. W efekcie otrzymujemy - jak zapewnia producent - bardziej efektywny transfer sił, lepsze wyczucie narty i większą precyzję manewrowania.
|
Rossignol Sensor³ 120 Solar |
| System Sensor³ opiera się na zastosowaniu dwóch elementów. Pierwszym jest cienka, anatomicznie zaprojektowana wkładka, której kształt został tak opracowany, aby stopa w bucie wewnętrznym miała bezpośrednią styczność z podeszwą buta w trzech punktach podparcia. Drugi element to wstawka z poliwęglanu w strefie śródstopia, zwiększająca zdolność buta do odbierania i przekazywania bodźców, i będąca zarazem wizualizacją zastosowanego konceptu.
Opisywane rozwiązanie Rossignola sprawdziło się już w sprzęcie zawodniczym. Teraz technologia Sensor³ ma znaleźć szersze zastosowanie i pojawi się w modelach z kolekcji 08/09.
J.W./skionline.pl
| powrót
Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Sprzęt narciarski 24/25
Porady
|