Odbarczanie butów narciarskich - na czym polega? | 2016.01.30 |
| Odbarczanie butów narciarskich - na czym polega? |
|
W kolejnych odcinkach naszego cyklu, w którym przedstawiamy kolejne etapy personalizacji buta narciarskiego - a więc jak najlepszego dopasowania go do potrzeb narciarza, a także dostosowania do kształtu stopy, dotarliśmy do momentu, w którym zaczynamy przedstawianie sposobów fizycznego ingerowania w kształt skorupy. Nasz ekspert, Marek Żurawiecki, prezentuje na czym polega ten proces i co możemy w ten sposób uzyskać
Do tej pory przestawialiśmy poszczególne etapy prawidłowego doboru buta narciarskiego - jego rodzaju, twardości, rozmiaru a także poprawiania komfortu stopy i stopnia kontroli nad prowadzeniem nart za pomocą specjalnie formowanych termicznie wkładek. Tak jak już wspominaliśmy w poprzednich odcinkach - każda stopa ma nieco inne parametry, kształt, czasami mówi się też o "dysfunkcjach", czyli indywidualnych cechach stopy, które odbiegają od wzorcowego jej kształtu - wysokim lub niskim wysklepieniu, rotacji kostek do wewnątrz lub na zewnątrz (więcej na ten temat można znaleźć w odcinku poświęconym wkładkom). Może się jednak zdarzyć, że but pod każdym względem nam "pasuje", są jednak miejsca, które przy nieco dłuższej jeździe sprawiają ból. Wtedy warto się zastanowić nad miejscową zmianą kształtu skorupy.
Proces wypychania niektórych miejsc skorupy buta nazywany jest przez "bootfitterów" odbarczaniem. Polega on w skrócie na miejscowym rozgrzaniu fragmentu skorupy, w którym uciska ona stopę, po czym za pomocą odpowiednich kształtek nadaniu jej pożądanego kształtu, wypychając odpowiednie miejsca za pomocą specjalnych kształtek. Następnie but pozostawia się na kilka godzin do "wystygnięcia", tak by tworzywo, z którego wykonana jest skorupa trwale "zapamiętało" nowy kształt i nie powróciło do pozycji fabrycznej.
Wielkość odbarczania uzależniona jest od indywidualnego kształtu stopy - czasami jest to zaledwie kilka milimetrów "wypchnięcia" skorupy, czasami nawet centymetr. Wbrew pozorom bywa tak, że poszerzenie skorupy w miejscu, które sprawia ból zaledwie o 2-3 milimetry, powoduje całkowite wyeliminowanie niedogodności. Miejscami, w których przeprowadza się najczęściej proces odbarczania są kostki (zewnętrzna i wewnętrzna), okolice małego palca a także rejon haluksa.
Warto podkreślić dwie niezmiernie istotne rzeczy związane z wypychaniem skorupy. Po pierwsze - do przeprowadzenia takiej operacji nadają się tylko buty wykonane z tworzywa wysokiej jakości. W grę wchodzą więc wyłącznie buty ze średniej i górnej półki cenowej. Na dodatek skorupa powinna być wykonana z jednego rodzaju tworzywa - wszelkie połączenia dwóch rodzajów plastiku są bardzo wrażliwe na rozwarstwienie i trwałe uszkodzenie skorupy. Druga istotna rzecz - polecamy dokonanie tego zabiegu tylko u sprawdzonych bootfitterów - umiejętność prawidłowego odbarczenia butów nie jest wcale łatwa do opanowania, a wprawa i doświadczenie osoby, która to wykonuje ma tu zasadnicze znaczenie. Dlatego osobom, które chcą mieć idealnie dopasowane buty zabieg ten polecamy, ale tylko w wykwalifikowanym serwisie. Znaczenie ma zarówno czas i temperatura nagrzewania skorupy, siła i sposób wypychania, nawet odległość z jakiej dokonuje się nagrzewania skorupy! Lepiej nie ryzykować samemu - zwłaszcza, że jak już wspomnieliśmy - odbarczanie przeprowadza się na butach dobrej jakości, a więc wcale nietanich… Ponieważ obraz przemawia w tym wypadku dużo lepiej do wyobraźni niż słowa - zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu, na którym Marek Żurawiecki, jednego z najlepszych polskich serwisantów sprzętu narciarskiego (Żurawiecki Sport Center w Gliwicach), na którym pokazuje dokładnie przebieg procesu odbarczania.
Partnerzy
|
Tagi: #sprzęt narciarski #buty narciarskie #odbarczanie butów #dobór butów #tuning
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Sprzęt narciarski 24/25
Porady
|