Narty Blizzard Quattro 16/17 - lepiej być kierowcą niż pasażerem | 2016.03.10 |
| Blizzard Quattro - lepiej być kierowcą niż pasażerem |
|
Nie każdego sezonu zdarza się, by producenci sprzętu wprowadzali całą nową linię nart. W pewnym sensie jest to raczej zawsze rok pewnego przełomu, choć o tym w końcowym rozliczeniu decydują przede wszystkim sami narciarze. Przedstawiając Wam nowe produkty Blizzarda, które tworzą sztandarową linię nart tej firmy w sezonie 2016-17, można przypuszczać, że ich wprowadzenie to pewien przełom nie tylko w historii samej marki Blizzard, ale i całego rynku.
Czytelnicy interesujący się nowinkami sprzętowymi zorientowali się zapewne, że będziemy tutaj mówić przede wszystkim o nowej linii nart Blizzard Quattro, którą firma zaprezentowała na tegorocznych targach ISPO w Monachium. Jako że jesteśmy świeżo po pierwszej oficjalnej prezentacji nart w Polsce, postaramy się przybliżyć nieco nowy produkt.
Na ISPO narty Blizzard Quattro zostały nagrodzone w kategorii "Ski on Piste", doceniając technologię i właściwości samej narty, a także możliwość ich dopasowania i doboru przez użytkownika. Sam producent reklamuje swój nowy produkt dość stanowczo: "The Quattro is a collection of men’s and women’s skis that are specifically designed for groomed snow. They are the most thoroughly designed and technologically advanced skis ever built." (Quattro to kolekcja męskich i damskich nart, przygotowanych specjalnie na przygotowane trasy. Są to najstaranniej zaprojektowane i zaawansowane technologicznie narty jakie kiedykolwiek zrobiono.) Oczywiście w takim stwierdzeniu jest dużo marketingu, ale po zapoznaniu się z nimi trzeba przyznać, że nowa linia robi naprawdę świetne wrażenie.
Blizzard Quattro oznacza dosłownie "cztery" i jak łatwo zgadnąć odwołuje się do czterech fundamentalnych cech, którymi powinna się charakteryzować narta idealna: stabilności precyzji, kontroli i zwinności. Blizzard ideał ten chce realizować za pomocą połączenia (w różnych kombinacjach) czterech elementów inżynierii narciarskiej wypracowanej przez siebie - Systemu IQ, Geometrii, Rockera i Konstrukcji. Całą filozofię linii Blizzard Quattro najlepiej przedstawia charakterystyczny schemat pokazujący stylizowaną literę Q w otoczeniu dwóch kręgów - pożądanych cech narty i odpowiadających im działów inżynierii. Przyjrzyjmy się więc tym rozwiązaniom nieco bliżej.
Za dobrą kontrolę i stabilność odpowiada przede wszystkim konstrukcja samej narty. Wszystkie modele tej linii posiadają drewniany rdzeń Sandwich Sidewall IQ, w zależności od pożądanej sztywności i wytrzymałości desek uzupełnione o warstwę karbonową, która gwarantuje stabilność i dobre odbicie na najwyższym poziomie, tytanową - dającą stabilność przy każdej prędkości, czy też w końcu warstwę z włókna szklanego, która zapewnia dużą stabilność narty, która jednak potrafi wybaczyć błędy mniej zaawansowanemu narciarzowi. Dobierając indywidualnie w każdym modelu konstrukcję narty w połączeniu z pozostałymi elementami (kształt, rocker) otrzymano możliwość odpowiedniego doboru właściwości narty w zależności od poziomu umiejętności narciarza.
Drugim podstawowym elementem technologii Quattro jest IQ System - zintegrowany z nartą interfejs wiązania, wymyślony i rozwijany przez Blizzarda. Odpowiada on za precyzję i stabilność. System IQ znany był już z wcześniejszych kolekcji firmy, jednak dla linii Quattro został on całkowicie przekonstruowany, "odchudzony", a przy jego nowej konstrukcji wykorzystano doświadczenia technologii Suspension odpowiedzialnej za tłumienie drgań (z charakterystycznym tłoczkiem). Zapewnia on maksymalne możliwe (bo praktycznie bezpośrednie) przeniesienie siły na nartę. Inną unikatową cechą jest zachowanie naturalnej elastyczności deski na całej jej długość, a więc i pod wiązaniem, co zapewnia równomierny docisk krawędzi. W efekcie to, o co chodzi najbardziej - precyzję i stabilność. Cały system dostępny jest w trzech konfiguracjach odpowiednio dobranych do poszczególnych modeli nart.
|
Blizzard Quattro RX |
|
Długości: 167-174-181 cm Taliowanie: 129-84-113 mm (174) Promienie: 14,5; 16; 17,5 m Wiązania: XCELL14 DEMO Technologie: Sandwich Compound Sidewall IQ; Wood, Titanium, Carbon
Przejdźmy teraz do kształtu, geometrii nowych nart, odpowiadającego za precyzję i zwinność. Tutaj ciekawym rozwiązaniem jest niespotykane wcześniej zróżnicowanie geometrii desek - praktycznie każda narta ma indywidualnie dobrane podstawowe parametry - długość, szerokość i taliowanie. Aby to usystematyzować producent kierował się dwoma głównymi zasadami. Po pierwsze - każdy konstrukcyjny model narty jest dostępny w dwóch szerokościach - z wąską (69-74 mm) lub szeroką (80-84 mm) talią. Węższa narta gwarantuje szybkie przejście z krawędzi na krawędź i bardzo dobre trzymanie nawet na bardzo twardych, oblodzonych stokach. Szersza narta daje dużą stabilność w każdych warunkach śniegowych i możliwość jazdy z większym kątem nachylenia.
|
Blizzard Quattro RS |
|
Długości: 153-160-167-174-181 cm Taliowanie: 116-69-100 mm (174) Promienie: 10; 10,5; 12; 16; 17,5 m Wiązania: XCELL14 DEMO Technologie: Sandwich Compound Sidewall IQ; Wood, Titanium, Carbon
Drugą charakterystyczną cechą geometrii linii Blizzard Quattro jest zmienność promienia skrętu. Krótsze narty (poniżej 170 cm) mają radius w granicach 10-13 m, dając typową nartę o profilu slalomowym. Natomiast powyżej długość 170 cm promień skrętu dość radykalnie się zwiększa dając w efekcie nartę bardziej zbliżoną do profilu gigantowego. Różnice widać dobrze na przykładzie nagrodzonej narty Blizzard Quattro RS. Przy długościach narto 153-160-167-174-181 cm odpowiadają im promienie 10-10,5-12-16-17,5 m. Widać wyraźny przeskok pomiędzy nartą 167 a 174 cm (radius z 12 na 16 m).
|
Blizzard Quattro W 8.0 CA |
|
Długości: 144-150-156-162-168 cm Taliowanie: 124-80-107 mm (162) Promienie: 10,5; 11,5; 12,5; 13,5; 14,5 m Wiązania: TCX12 DEMO W Technologie: Sandwich Compound Sidewall IQ; Wood, Titanium
Ostatnim ogniwem koncepcji nart Quattro jest Rocker, mający ogromne znaczenie dla kontroli i zwinności współczesnej narty carvingowej. Jego rola zwłaszcza przy inicjowaniu skrętu to temat na osobny artykuł. W nowej linii nart, Blizzard zdecydował się na 3 różne konfiguracje rockera - od 0 do 4 mm. Przy czym - im "większy" rocker, tym łatwiejsza inicjacja skręt.
Tyle o właściwościach i filozofii całej linii. Warto jeszcze dodać, że narty mają bardzo nowoczesny, "techniczny" design i co bardzo charakterystyczne (taki jest obecny trend na rynku) - przy zachowanych dobrych właściwościach jezdnych są dość lekkie. Bez wątpienia są to narty przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy, którzy "wiedzą czego chcą". Jak to ładnie sformułowano w materiałach promocyjnych Blizzarda "wolą być kierowcą niż pasażerem". Mają wszelką podstawę, by stać się w przyszłym sezonie hitem sprzedażowym, choć należą do nart z górnej półki cenowej. O ewentualnym sukcesie więc jak zwykle zadecydują sami narciarze. I bardzo dobrze!
pk/skionline.pl
|
Tagi: #sprzęt narciarski #testy sprzętu #narty #blizzard #quattro #dobór nart
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Sprzęt narciarski 24/25
Porady
|