Kask bezpieczny, czyli jaki? | 2014.12.29 |
| Kask bezpieczny, czyli jaki? |
|
Kaski narciarskie jeszcze do niedawna używane były jedynie przez profesjonalnych zawodników, uprawiających narciarstwo alpejskie. Na szczęście ostatnia dekada to wzrost popularności kasków wśród narciarzy "amatorów". Co więcej, wzrost świadomości potrzeby jeżdżenia w kasku idzie w parze ze świadomością jazdy w kasku bezpiecznym.
Jak jednak spośród niezliczonej ilości modeli, skorup i rozwiązań wybrać ten najlepszy? Czy można kupić kask, nie mierząc go? Po co w kasku system 3D? I czy naprawdę warto co roku powtarzać sobie "to mój ostatni sezon bez kasku"?
Kask dobrze dobrany. Po pierwsze, rozmiar. To podstawowe założenie i często pierwsze pytanie ze strony sprzedawcy. Każda głowa różni się pod względem kształtu i wielkości. Dzięki skorupom dostępnym w trzech różnych rozmiarach kaski firmy Uvex pasują na każdą głowę. Jednakże ostateczna wielkość kasku zależy od wielkości skorupy wykonanej z tworzywa EPS oraz wnętrza/wyściółki. Książkowo, obwód głowy mierzymy na wysokości 1cm nad linią brwi. W przypadku osób dorosłych rozmiar w okolicy 56-60cm to standard.
Na rynku znajdziemy jednak także kask dla osób o większym rozmiarze głowy, obejmujący odwód do 64 cm (model Uvex Oversize).
Po drugie, dopasowanie. Systemów dopasowania kasku istnieje właściwie tyle, ilu producentów. Większość z nich opiera się na zbliżonej konstrukcji oplatającej wnętrze kasku, którego obwód regulujemy za pomocą pokrętła umieszczonego z tyłu kasku. Oprócz regulacji szerokości, najlepsi gracze na rynku oferują regulację wysokości i głębokości (np. Uvex IAS 3D).
Pionierzy idą jeszcze dalej, zapożyczając rozwiązania techniczne od znajomych z branży wyczynowego obuwia sportowego. Tym sposobem, światowej klasy system zapięć BOA, został zaaplikowany w najwyższych modelach kasków narciarskich. Trzeba przyznać, system działa genialnie. Giętkie linki poprowadzone wewnątrz kasku pozwalają na regulację co do milimetra. Dzięki tak precyzyjnemu dopasowaniu, wymówka z niewymiarową konstrukcją czaszki nie przejdzie (system BOA zastosowany w modelu Uvex P2us).
Po trzecie, komfort. I tutaj niemożliwe nie istnieje. Wentylacja kasku, a i owszem. Antyalergiczna wyściółka o właściwościach chłonnych, najlepiej wyjmowana i nadająca się do prania, proszę bardzo. Zamek podbródka, wyścielony materiałem o działaniu przeciwzapalnym, uniemożliwiający uszczypnięcie się, nie ma problemu. Membrana w zausznikach, pozwalająca słyszeć dźwięki otoczenia w sposób niezakłócony, klient nasz Pan. I wisienka na torcie. Spadająca z roku na rok waga kasku. Co sezon producenci informują o kolejnym najlżejszym na rynku modelu. W zeszłym sezonie Uvex posunął się o krok dalej, odchudzając najbezpieczniejszą, bo wykonaną w technologii hardshell, dostępną w sprzedaży skorupę o 15% (model: Uvex P1us pro, Uvex P1us).
.. i spełniający najbardziej restrykcyjne normy. Oczywistym jest, że zadaniem nadrzędnym kasku narciarskiego jest ochrona życia. Podejdźmy więc do tematu zupełnie poważnie, posiłkując się medycznymi informacjami. Kości czaszki ochraniają mózg przed obrażeniami głowy, które mogą nastąpić na skutek wypadku, jednak tylko w pewnym stopniu. Jeżeli siła uderzenia jest zbyt duża, mogą nastąpić poważne uszkodzenia głowy, które w rezultacie mogą doprowadzić do uszkodzenia mózgu. W zależności od skali obrażenia wyróżnia się wstrząśnienie mózgu, stłuczenie mózgu lub zespół ucisku mózgu. Mogą również nastąpić pęknięcia w różnych częściach czaszki (złamania czaszki). Części czaszki, które są najbardziej narażone na uszkodzenia to: kość nosowa, sklepienie czaszki, podstawa czaszki i kości twarzy.
Uszkodzenia kości nosowej należą do bardzo częstych obrażeń czaszki. O wiele rzadziej zdarzają się pęknięcia podstawy czaszki lub czaszki samej w sobie. Jednakże tego typu obrażenia są o wiele poważniejsze w skutkach. Z tego powodu ochrona, jaką stanowi kask jest tak bardzo ważna.
Zanim więc kask trafi na sklepowe półki poddawany jest szeregowi restrykcyjnych testów. Najbardziej wyspecjalizowane laboratoria, i mowa tu wyłącznie o europejskich producentach i europejskiej produkcji, chwalą się najbardziej zaawansowanymi testami. Podczas odtwarzanych symulacji wypadku na stoku badany jest każdy element kasku.
Dzisiejszy rynek sportowy umożliwia dostęp do najlepszego sprzętu narciarskiego i daje nieograniczony wybór technologii, materiałów i wzornictwa. I choć od przybytku głowa nie boli, to zakup kasku narciarskiego warto zrobić z głową, bo przecież właśnie o bezpieczną głowę w tym wszystkim chodzi.
Więcej na: www.uvex.com.pl Kask kup na: www.sportmix.pl
|
Tagi: #uvex #kaski narciarskie #gogle narciarskie
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Sprzęt narciarski 24/25
Porady
|