HEAD - historia | 2010.10.07 |
W 1914 roku w Filadelfii urodził się Howard Head. Nie był cudownym chłopcem, który zamiast bawić się w piaskownicy przywiązywał deski do nóg i zjeżdżał z górki. Chciał być pisarzem. Jednak po pierwszych pisarskich próbach i kilku niepowodzeniach, Howard zdecydował się poddać testowi mającemu ocenić jego talent.
Uzyskał najniższy, możliwy do uzyskania wynik, co utwierdziło go w przekonaniu, że ścieżka kariery do której dążył jest daleko od niego. Head wykonał drugi test z dziedziny wyobraźni przestrzennej i zdolności myślenia. Wynik był wysoki, a branża inżynierska otwierała przed nim mosiężne drzwi.
Mając 32 lata, Howard pierwszy raz spróbował jazdy na nartach na wycieczce w Stowe. Nie miał talentu, lecz miał serce do jazdy i pokochał ten sport. Jednak każde swe niepowodzenie tłumaczył kiepskimi nartami - i nie chodziło tutaj o rodzaj, lecz o ich wykonanie. Mając wyjątkową wiedzę z zakresu inżynierii, w wolnych chwilach, konstruował narty na pile taśmowej zakupionej za 250 dolarów. W 1947 Head wprowadza na rynek pierwszy projekt nart "Honeycomb" (plaster miodu). Nazwa pochodzi od technologii w niej zawartej, zaczerpniętej z konstrukcji samolotów produkowanych podczas II wojny światowej, gdzie chemicy opracowali elastyczne, wodoodporne kleje do łączenia aluminium ze sklejką. Head połączył plastikowy rdzeń sklejką z dwoma warstwami aluminium.
Od tego momentu Head wiedział, że narty to jego hobby, miłość i sposób na życie. W 1948 roku zrezygnował z pracy i założył Head Ski Company. Pracował dzień i noc nad nowymi technologiami, aby narty stały się lżejsze, szybsze i bardziej wytrzymałe. Po roku pracy, nadszedł czas na pierwsze testy które wykonali instruktorzy z Green Mountain. W ciągu godziny z nart zostały jedynie drzazgi, niemniej jednak jeden z testujących - Neil Robinson przekonał Heada, by dalej projektował, a on będzie testować każdy nowy projekt.
Howard przez 3 kolejne lata starał się znaleźć technologię, która będzie bardziej wytrzymała, elastyczniejsza i sterowniejsza. Po kilku technologicznych klęskach, Head wypuszcza pierwsze narty "standard" które kosztowały trzy razy więcej on innych. I choć były zdecydowanie lepsze od konkurencyjnych, firma nie podbiła rynku - wręcz przeciwnie - Howard został zmuszony do sprzedania 40% udziałów za 60 tys. dolarów.
Następne dziesięć lat, minęły pod znakiem promocji nowych technologii i wielu testów, aż w 1960 roku na olimpiadzie w Grenoble, team Heada zdobywa złote medale we wszystkich konkurencjach. Od tego momentu Howard wykorzystując opatentowaną technologią metalowych nart został liderem wśród producentów sprzętu narciarskiego.
źródło: Head
| powrót
Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Sprzęt narciarski 24/25
Porady
|