skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Gordini - pomysł na zziębnięte dłonie

2004.12.29
fot. Gordini
fot. Gordini
Jak "gubimy" ciepło?
Z nastaniem pierwszych chłodów, gdy letnie ubrania idą do lamusa, zaczynamy znów myśleć o ochronie przed zimnem. Niezliczona ilość technologii, oraz nowe źródła energii pozwalają ogrzać nasze domy; istnie pewnie jeszcze wiele nieznanych sposobów, które sprawią, że kiedyś nam samym będzie łatwiej chronić się przed zimowymi mrozami.
Jeżeli już zmarzniemy, istnieje właściwie tylko jeden sposób, by zagrzać się na powrót: ruch. Ale pojawia się kolejny problem... jak zatrzymać i przechować zgromadzone ciepło? Aby wymyślić efektywny sposób gromadzenia i przechowywania energii, zastanówmy się najpierw w jaki sposób dochodzi do jej utraty na przykładzie dłoni i rękawiczek.

Parowanie
Strata ciepła jest konsekwencją procesu chłodzenia spowodowanego poceniem się dłoni. Należy również pamiętać, że nawet, gdy nie jesteśmy w ruchu skóra jest pokryta naturalną, cienką warstwą wilgoci, co powoduje efekt chłodzenia. Gdy dłonie nie są chronione, w niskich temperaturach warstwa wilgoci działa jak "klimatyzacja", co może spowodować przechłodzenie, lub, w ekstremalnych warunkach, odmrożenie rąk. Aby zapobiec parowaniu i utracie ciepła w rękawiczkach stosuje się specjalne warstwy z włókniny. Im bardziej suche, tym cieplejsze dłonie.

Przepływ ciepła
Naturalny przepływ ciepła następuje w momencie zetknięcia "czegoś ciepłego z czymś zimnym". Najlepszy przykład, gdy jadąc wyciągiem zdejmiemy rękawiczki i narazimy je na działanie niskiej temperatury.

Oddawanie ciepła
Dłonie oddają ciepło, gdy zimne powietrze "krąży" wokół nich nie napotykając na warstwę ochronną. Dlatego rękawiczki przede wszystkim mają zapobiec przepływowi i oddawaniu ciepła. Producenci dobrych rękawic stosują warstwy ocieplin, które mają za zadanie "złapać" i przechować ciepło. Taki system budowy "rękawiczki w rękawiczce" sprawia, że dłonie pozostają ciepłe i suche.

Promieniowanie
Promieniowanie to proces zachodzący w momencie, gdy przedmiot o wyższej temperaturze otaczają niższe temperatury. Stosowanie wodoodpornych, oddychających izolatorów w rękawicach skutecznie przeciwdziała promieniowaniu, a tym samym stratom ciepła.

Dzięki opracowanej unikalnej konstrukcji amerykański producent rękawic Gordini doskonale radzi sobie z problemem zimnych dłoni. Stosowane technologie, takie jak AQUABLOC®, naturaloft™ (puch wszyty w rękawice), system izolacyjny HEATRAP, oraz lavawool™ (system zarządzania wilgocią) sprawiają, że przy zachowaniu dobrej proporcji jakości do ceny Gordini dostarcza swoim klientom doskonałych produktów zgodnie z zasadą "po prostu najcieplej".


Wiecej informacji: active sports group - sylvia.berger@gs-trading.com
Centrum obsługi klienta -
www.gordini-gloves.com

skionline.pl

powrót

Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 24/25
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: