Elan zaskakuje innowacjami - co nowego w sezonie 17/18 | 2017.03.02 |
| Elan zaskakuje innowacjami - co nowego w sezonie 17/18 |
|
Elan, ostatnio niezbyt aktywny na polskim rynku, nadal utrzymuje się w światowej czołówce producentów nart najwyższej jakości. Dowodem mogą być choćby ostatnie targi ISPO w Monachium, gdzie słoweńska firma, jako jedyny przedstawiciel branży dostał aż dwie nagrody ISPO Award. W nadchodzącym roku, znana z innowacyjności firma, współtwórca "rewolucji carvingowej", która odmieniła oblicze współczesnego narciarstwa, praktycznie całkowicie zmienia swoja kolekcję. Przyjrzeliśmy się bliżej i przedstawiamy najciekawsze modele i wybrane linie nart, a także innowacyjne technologie.
Warto przeczytać: Zobacz także: Zmiany w kolekcji na sezon 17/18, a także zupełnie inne podejście od strony budowania wizerunku marki i marketingu zapowiada już fakt podzielenie kolekcji na dwa osobne katalogi (nie bierzemy tutaj w ogóle pod uwagę nart przeznaczonych do wypożyczalni). Przygotowano katalog dla sprzętu stricte Race (dla zawodników i osób startujących w zawodach), oraz osobny z kolekcją narty na rynek konsumencki, choć i tu znajdziemy deski o charakterze sportowym. W naszym krótkim przeglądzie skupimy się na najciekawszych propozycjach Elana właśnie w tej kategorii.
Kolekcję otwierają narty grupy All Mountain podzielone na dwie linie - Amphibio i Explore, dalej znajdziemy nową linię nart Precision, dedykowaną na przygotowane stoki, dla zaawansowanych narciarzy, z innowacyjną technologią Arrow. Dalej możemy się zapoznać z grupą nart freeride’owych, w której wyróżnia się całkowicie nowa linia Adventure, lekkich i wysoce zaawansowanych technologicznie, służących zarówno do skituringu, jak i do jazdy w trudnym, dziewiczym terenie. Oczywiście znalazło się też miejsce dla nart przygotowanych specjalnie dla pań, które reprezentuje linia W Studio, oraz nart juniorskich i dziecięcych. W sumie Elan na przyszły sezon przygotował aż 13 całkowicie nowych modeli, a pozostałe przeszły gruntowną modernizację i zmianę stylizacji. Nie jest to może rewolucja, ale wielka przebudowa - na pewno!
Zacznijmy od linii Precision, która składa się z trzech modeli - GSX Fusion, SLX Fusion i SL Fusion. Słoweński producent zastosował nową technologię Arrow. Jest to konstrukcja wykorzystująca warstwy titanalu i włókna karbonowe. Specjalnie zaprojektowane i ukształtowane warstwy titanalu (w kształcie strzały - stąd nazwa technologii) zapewniają równomierne rozłożenie sił, a co za tym idzie precyzję, idealne trzymanie krawędzi i szybszy przekaz energii w kierunku dziobów nart. Z kolei włókna karbonowe zostały ułożone na wierzchu narty i ukształtowane łukowato, generując energię w początkowej fazie skrętu, którą później oddają, wzmacniając odbicie i zapewniając znakomitą dynamikę w końcowej fazy skrętu.
|
Elan 17/18 - nagroda na technologię Arrow |
|
Linie reprezentują trzy modele. Dwa o charakterystyce slalomowej (121/68/104, promień skrętu 14/12 m przy długości 165 cm), jeden o charakterystyce gigantowej (110/69/94, promień skrętu 19 m przy długości 175 cm). Model SLX Fusion odróżnia od modelu SL Fusion zastosowanie dwóch warstw titanalu, przy praktycznie identycznej geometrii, co czyni ją bardziej dynamiczną i stabilniejszą, przeznaczoną dla narciarzy na poziomie eksperckim, podczas gdy niższy model będzie nie co łatwiejszy w prowadzeniu. To model SLX Fusion otrzymał w tym roku nagrodę ISPO Award w kategorii "Ski on Piste". Jury doceniło przede wszystkim "niezwykłą zwrotność, stabilność i bezpieczeństwo, zapewniające znakomitą skrętność."
Przejdźmy teraz do flagowej linii nart Elana - Amphibio. Nie jest to nowa technologia na rynku, ale jej bardzo dobre przyjęcie przez narciarzy na całym świecie, spowodowało, że jest cały czas doskonalona. Przypomnijmy w skrócie - Amphibio 4D to autorska geometria nart, która łączy w sobie dwa profile Camber i Rocker. Wewnętrzne krawędzie mają pełny kontakt ze śniegiem na całej długości oferując doskonałe przeniesienie energii, trzymanie na lodzie i stabilność przy dużych prędkościach. Zewnętrzne krawędzie każdej pary mają rocker, który skraca ich efektywność długości, czyniąc narty bardziej zwrotnymi i poprawiając bezpieczeństwo. W każdej parze nart z technologią Amphibio, jest zadedykowa narta prawa i lewa. Oprócz tego wierzchnie części posiadają wypukły kształt (convex) w przedniej części, co zapewnia stabilność i precyzję przy inicjowaniu skrętu, natomiast w części tylnej mają kształt (concave) wklęsły zapewniający dobre odbicie.
|
Narty Elan Amphibio 17/18 |
|
Linia Amphibio została mocno odnowiona, w jej skład wchodzi 6 modeli nart, przeznaczonych zarówno bardziej na przygotowane stoki, jak i do jazdy w zróżnicowanych warunkach i poza trasami. Na wyróżnienie zasługują dwa najwyższe modele w linii - Amphibio 16 Ti2 Fusion, niezwykle szybka i stabilna narta na twardy stok, z podwójną warstwą titanalu, a także nieco niższy model 14 Ti Fusion (jak łatwo się domyśleć - z jedną warstwą titanalu). Oba modele wyposażone są w ślizgi, przy budowie których wykorzystano nanotechnologię, o doskonałych właściwościach jezdnych i dłuższej żywotności.
Druga linia All Mountain to odświeżone narty Explorer, składająca się z sześciu modeli. W trzech najwyższych wykorzystano znaną już od wielu lat technologię Waveflex, która dzięki pofalowanej powierzchni zewnętrznej zapewnia równomierny rozkład elastyczności wzdłużnej oraz bardzo pożądaną na twardym podłożu elastyczność poprzeczną. Do tego dorzucono technologię Parabolic Rocker, która ułatwia inicjowanie skrętu przy niewielkim kącie zakrawędziowania. W efekcie uzyskano bardzo przyjazne narty dla mniej zaawansowanych narciarzy, chociaż trzeba to podkreślić - z wyższych modeli można na stoku naprawdę dużo "wycisnąć".
|
Narty Elan Explore 17/18 |
|
Ze stoku przenosimy się w teren - który reprezentują dwie linie. Klasyczne freeride’owe narty Ripstick znane są narciarzom już z ubiegłych lat. W tym miejscu chcielibyśmy się więc bardziej skupić na drugiej, całkowicie nowej linii nart Adventure. Znajdziemy tu pięć modeli nart, przeznaczonych dla, jak sam to producent określa, "wszystkich, którzy celowo nie korzystają z wyciągów i kolejek, lecz uważają, że najlepszym napędem jest siła ludzkich mięśni". Nie trudno się domyśleć, że chodzi tutaj o narty do skialpinizmu - lekkie i wytrzymałe. Zresztą - kto jak kto, ale Słoweńcy w końcu takie narty musieli stworzyć, w kraju Davo Karničara to musiało się stać!
We wszystkich pięciu modelach Ibex zastosowano technologię Bridge w połączeniu z lekką konstrukcją drewnianego rdzenia Tubelite Woodcore (tylko najniższy model - Ibex 84 wykonany jest z laminatów). Specjalnie zaprojektowany kształt rdzenia, ze wzmocnieniami zapewniającymi bardzo pewny montaż wiązań, do którego dodawana jest wkładka Vapor Tip Inserts, zapewniająca prawidłowe przenoszenie sił. Wszystko łączone jest z powłoką karbonową - ekstremalnie lekką i wytrzymałą, zapewniającą stabilność i wytrzymałość. W efekcie Elan proponuje miłośnikom mocnych wrażeń w sercu gór, nartę bardzo lekką i o dobrych właściwościach jezdnych - czyli przyjazna zarówno w czasie poruszania się w górę, jak i w dół.
Narty zaprojektowano w dwóch szerokościach: 94 i 84 mm, konkretne modele różnią się zastosowaniem wspomnianej karbonowej powłoki Carbon Power Shell, w tańszych modelach jest ona zastąpiona powłoką z włókien szklanych. Narta Ibex 84 Carbon XLT otrzymała nagrodę ISPO Award 2017 Gold Winner w kategorii "Skitour Equipment" za "ultralekką konstrukcję (przy długości 163 cm narta waży około 1000 g) przeznaczoną dla skiturowców nie stroniących od długich wędrówek w wysokogórskim terenie. W odróżnieniu od wielu ultralekkich nart, które najczęściej poznaczone są do podchodzenia, Ibex znakomicie sprawdza się także przy trudnych zjazdach w różnych warunkach śniegowych".
|
Narty Elan 17/18 linia dla kobiet |
|
Na koniec jeszcze kilka słów o linii nart W Studio - specjalnie projektowanych dla pań. Od lat projektanci Elana przy pracach nad kolejnymi modelami nart damskich opierają się na opiniach wielu znakomitych narciarek, dzięki którym poszczególne modele nart są idealnie dopasowane do wymagań kobiet. Efektem doświadczeń ostatnich dziesiątek lat jest stworzenie pojęcia Lightskiing, a przy okazji - jednych z najlżejszych damskich nart na świecie.
Linia W-Studio obejmuje 10 modeli nart All Mountain, a także trzy modele specjalnych damskich nart freeride’wych Ripstick W. Jest to cała gama nart, wśród których odpowiedni model może wybrać dla siebie każda kobieta, na różnym poziomie zaawansowania. Warto wyróżnić tutaj nowy model Speed Magic Power Shift przeznaczony dla zaawansowanych, lubiących duże prędkości i precyzyjne skręty kobiet, w których zastosowano technologię Arrow, identyczną z linią Precision. Z kolei jeśli któraś z pań uwielbia na stoku nie tylko jazdę, ale i elegancję i oryginalność, z pewnością wpadnie jej w oko model Delight Black Edition z kryształami od firmy Swarovski…
Jak widać kolekcja nart Elan prezentuje się znakomicie. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli przetestować dla Was wybrane, najciekawsze modele. Komunikat jest prosty - inżynierowie z Elana dbają, by jazda na nartach była coraz przyjemniejsza i bardziej ekscytująca. Miejmy nadzieję, że będzie taką również dla polskich narciarzy - od tego sezonu zmienił się w Polsce dystrybutor nart Elan, który zapowiada, że zrobi wszystko by przywrócić blask tej bodaj najbardziej innowacyjnej marce narciarskiej także i na naszym podwórku. Życzymy powodzenia!
pk/skionline.pl
|
Tagi: #sprzęt narciarski #narty #elan #ispo #nagrody #amphibio #explore #all mountain
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Sprzęt narciarski 24/25
Porady
|