skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Elan - prezentacja kolekcji 2011/2012 w Polsce

2011.09.28
fot. Rafał Babiński
Kliknij, aby powiększyć.
fot. Rafał Babiński
Zaproszenie na prezentację i testy pojawiło się niespodziewanie, lecz nie wahałem się zbyt długo. Wszak chodziło o firmę z tradycją, firmę z duszą - jedną z takich, jakie cenię i lubię najbardziej. Elan może dziś pochwalić się 66-letnią tradycją w produkcji nart, a jego historia sięga czasów, gdy firma dostarczała sprzęt dla partyzantów jugosłowiańskich w okresie II Wojny Światowej.
Chętnie więc postanowiłem wziąć udział w imprezie organizowanej przez słoweńskiego producenta, tym bardziej, że moimi pierwszymi "prawdziwymi nartami" w latach 80. były właśnie Elany. Licznie przybyłych z całego kraju gości powitał w urokliwej karczmie Litworowy Staw w Białce Tatrzańskiej właściciel firmy Folc Krzysztof Folc - oficjalny przedstawiciel Elana w Polsce. Wczesne, deszczowe popołudnie, pomału zapadający zmrok zachęcały raczej do wypicia kubka grzanego wina, niż jazdy na nartach. Tylko w oddali migoczące światła areny narciarskiej na Kotelnicy przypominały, że czeka nas jeszcze niezła narciarska przygoda. Prezentacja kolekcji nart rozpoczęła się od wystąpienia Luki Grlica (Project & Design Director, Elan), który przedstawił najnowszy koncept produkcyjny firmy Elan - technologię Amphibio. Starano się w niej połączyć dwie cechy, tak ważne dla zapewnienia najwyższego komfortu użytkownikom podczas jazdy, a więc łatwość wykonywania skrętów oraz trzymanie i stabilność podczas jazdy na krawędziach. W tym celu zaimplementowano do pary nart dwie technologie znane już z innych modeli nart - camber (po polsku tzw. hol) oraz rocker. Pierwsza z nich odpowiada za właściwe trzymanie krawędzi podczas jazdy i jest umiejscowiona po wewnętrznej stronie obu nart. Druga, czyli rocker, pozwala na łatwiejsze inicjowanie skrętów i jest umiejscowiona po zewnętrznej stronie obu nart. Narty z kolekcji Amphibio mają oznaczenie "lewa" i "prawa", tak więc pomylić się nie można i nie należy.
Młotek Elan Amphibio :)
Kliknij, aby powiększyć.
Młotek Elan Amphibio :)
Do zademonstrowania idei przyświecającej powstaniu technologii Amphibio najlepiej nadaje się zwykły młotek, ponieważ jego przekrój pokazuje dokładnie, że odchylenie go jest możliwe tylko w jedną stronę (gdzie młotek posiada zwężenie), podczas gdy druga strona młotka imituje kontakt krawędzi nart z podłożem po stronie camber / hol. Trochę to skomplikowane, ale jeśli "poćwiczycie" z młotkiem, od razu zorientujecie się, o co chodzi. Całości kolekcji Elan Amphibio dopełnia stylistycznie perfekcyjny design, który powstał przy współpracy ze studiem Porsche Design.
Narty są wyjątkowo ładne i przyciągają oko; jeden model przeznaczony jest specjalnie dla pań.

fot. Rafał Babiński
Kliknij, aby powiększyć.
fot. Rafał Babiński
Ta dość skomplikowana na pierwszy rzut oka technologia skłoniła mnie do zastanowienia, jak należy przygotowywać narty do jazdy - czy ostrzyć inaczej, stosować inny kąt dla poszczególnych stron? Zapytałem Lukę i odpowiedź była następująca - wszystkie krawędzie ostrzymy tak samo. Również nie będzie problemów przy kontakcie nart z maszynami. Ich asymetryczność nie przeszkadza w normalnym serwisowaniu. Widać, że Słoweńcy przemyśleli wszystko dokładnie. Luka Grlic przedstawił również inne narty stanowiące całość kolekcji Elan, z których najefektowniej prezentowały się specjalnie zaprojektowane dla Any Jelusic narty slalomowe SLX. Prezentacja dobiegała końca; przy ferii świateł efektownie wyglądały wszystkie narty i "zapraszały" do jazdy. Jeszcze tylko parę zdjęć, krótki poczęstunek dla gości przybyłych z odległych terenów Polski i byliśmy gotowi do testów.
W tym miejscu należą się duże słowa uznania dla zarządu spółki Kotelnica, która zabezpieczyła na potrzeby testów Elana specjalnie wydzieloną trasę (na prawo od wyciągu orczykowego, obok trasy Bystra). Trasa ta perfekcyjnie przygotowana przez sympatycznego Tomka (szef od przygotowania tras), była pozostawiona "dziewicza" aż do naszego przyjazdu. Nawet padający deszcz i wilgoć nie mogły nam popsuć przyjemności ze zjazdów i u wielu pojawiał się przysłowiowy banan na twarzy :)

fot. Rafał Babiński
Kliknij, aby powiększyć.
fot. Rafał Babiński
Ale do rzeczy - na pierwszy ogień, ze względu na popołudniową porę i spodziewane trudne warunki, wybrałem Elan Amphibio Waveflex 82 XTi. Jest to propozycja dla narciarzy, którzy poszukują uniwersalnych nart na różnorodne warunki śniegowe. Najpierw, zanim dotarłem do przygotowanej dla nas trasy, postanowiłem rozgrzewkowo zmierzyć się z rozjechanym już mocno stokiem pod koleją 6-osobową. Szerokość 82 mm pod butem i taliowanie sprawiło, że od razu poczułem jakbym jechał czołgiem przez rozmokły śnieg. Myśląc jak opisać to wrażenie, jakiego słowa użyć, skonstatowałem - przecież oni to już zrobili - to prawdziwa amfibia. Narty bezproblemowo cięły nierówności, trzymały krawędzie na odkrytych spod śniegu lodowych łatach - po prostu idealne narty na takie warunki.
Następnie udałem się na przygotowaną, zamkniętą trasę i tutaj narty 82 XTi pokazały, że i w takich warunkach potrafią się nieźle zwijać. Długość, którą testowałem - 168 cm - pozwoliła na bardzo efektywną jazdę slalomową. Tutaj poczułem po raz pierwszy różnicę w skręcie na jednej i drugiej krawędzi. Pozwala to na "podkręcenie" skrętu slalomowego, do tej pory nieosiągalne na zwykłych slalomkach. Technologia dała się wyraźnie odczuć - będą mieli dużo zabawy ci narciarze, którzy lubią ostro kręcić na nartach. Skręt po skręcie chcesz dołożyć jeszcze więcej energii; to bardzo wciągająca zabawa.
W dłuższym skręcie narty zachowywały potrzebną stabilność i pozwalały osiągać całkiem spore prędkości. Ich promień skrętu przy długości 168 cm wynosi 15,1 m.

fot. Rafał Babiński
Kliknij, aby powiększyć.
fot. Rafał Babiński
Następnie zmieniłem narty na topowe w kolekcji Elan Amphibio Waveflex 14. Ekipa firmy Folc i Elan błyskawicznie i dużą fachowością zmieniała ustawienia wiązań i - do dzieła! Wszystko to działo się w namiocie ustawionym obok 6-osobowej kolei.
Długość 168 cm, radius 14m. Są to narty przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy, którzy chcą poruszać się krótkim i długim skrętem carvingowym na dużej szybkości. I takie właśnie są te narty - im więcej w nie włożysz, tym więcej energii oddadzą. Krótki śmig, długie łuki, wszystko co oczekujesz od takich nart! Trochę gorzej w kopnym, mokrym śniegu, ale ten kto potrafi je zmusić do pracy w takich warunkach, będzie je chwalił.

Powoli kończył się pierwszy dzień testów, i podkreślam, mimo niesprzyjającej pogody, był on niezwykle udany.
Wieczorem w Zakopanem w Hotelu Nosalowy Dwór nastąpiło zamykające pierwszy dzień imprezy spotkanie uczestników testów, wspólna kolacja i opowieści narciarskie. Dla chętnych zorganizowano nocną przejażdżkę dorożkami konnymi oraz bankiet.

O nowych nartach opowiada Luka Grilc - Elan Project and Design Director




skionline.pl
Tagi: #narty #elan #amphibio #slx #waveflex
poprzednia stronastrony: 1  2  następna strona

powrót

Zobacz
Elan Amphibio kolekcja 2011/2012
Elan Amphibio kolekcja 2011/2012
Elan Amphibio kolekcja 2011/2012
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 24/25
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: