Konkurencje PFO 2004 | 2004.02.17 |
BIG AIR - STRAIGHT JUMP Konkurencja ta polega na stylowym wykonaniu w powietrzu dowolnych tricków newschool´owych takich jak:
-GRABS (chwyty) - o grabie mówimy, gdy narciarz po odbiciu się z progu skoczni, chwyta ręką dowolną część narty (od tego którą ręką wykona chwyt i jaką część narty złapie zależy trudność tricku i jego nazwa).
Równocześnie z przytrzymaniem narty przyjmuje on w locie specyficzną pozycję ciała (charakterystyczną dla danego graba) i stara się utrzymać ją jak najdłużej - najlepiej aż do momentu tuż przed lądowaniem. O poprawności i stylu wykonania danego graba świadczą: długość i wysokość lotu, stabilność sylwetki w locie, czas "przytrzymania" narty, zakres wygięcia ciała podczas utrzymania charakterystycznej dla danego graba pozycji ciała w locie oraz bezpieczne lądowanie. UWAGA: wbrew powszechnym opiniom, chwyt za nogę lub buta nie jest uważany za graba.
-SPINS (obroty) - po odbiciu ze skoczni, narciarz obraca swoje ciało wokół osi pionowej. Lądowanie może nastąpić po każdych 180 stopniach (jeśli narciarz posiada Twin Tipy - narty podgięte z obu końców), lub po każdym pełnym obrocie (360 stopni) - wówczas ląduje on zawsze przodem. Od liczby obrotów wykonanych podczas lotu, a mierzonych w stopniach, biorą się nazwy większości tricków (np.: 180, 360, 540 czy 1080). W związku z pojawieniem się Twin Tipów powstało wiele nowych możliwości wykonywania obrotów, ponieważ każdy skok można rozpocząć jadąc zarówno normalnie, czyli przodem, jak i jadąc tyłem czyli FAKIE. Ponadto zawodnicy szukając nowych wyzwań wprowadzili wiele modyfikacji do istniejących już tricków. Każdy skok można obecnie wykonać na SWITCH, czyli obracając się w drugą stronę niż zwykle, można również skoczyć LATE (opóźnienie), czyli zatrzymać rotację na chwilę, a następnie dokończyć ją w późniejszej fazie lotu. Wraz z pojawieniem się większych skoczni zawodnicy zaczęli wykonywać obroty nie tylko wokół osi pionowej, ale również wokół osi pochylonych, Tak powstały BIO - obroty wykonywane wokół osi pochylonej pomiędzy pionową (vertical) a poziomą (horizontal) oraz
CORK - pomiędzy osią poziomą a odwróconą (inverted), czyli pomiędzy pozycją "leżącą" a staniem na głowie.
-FLIPS (salta) - po odbiciu ze skoczni narciarz wykonuje salto w tył - BACKFLIP, lub w przód - FRONTFLIP. Bardziej złożone akrobacje to RODEO, MISTY czy D-SPIN (połączenie salt z obrotami).Można wykonać również salta podwójne - DOUBLE. W konkurencji tej oceniane są: trudność wykonanych ewolucji, długość i wysokość lotu oraz poprawne lądowanie.
RAIL SESSION Konkurencja zwana też GRINDING lub JIBBING. Polega ona na stylowym "ślizganiu" się na nartach po różnego rodzaju poręczach - HANDRAILACH, skrzyniach (BOXACH), czy w bardziej naturalnym wydaniu - zwalonych pniach drzew, a także wszystkich innych dostępnych rzeczach i urządzeniach. Zawody odbędą się na różnych rodzajach poręczy: prostych, kink rails (łamanych), C-rail´ach (w kształcie litery "C") i rainbows (w kształcie tęczy) oraz na boxach. Oceniane będą: płynność i prędkość przejazdu oraz tricki wykonane podczas naskoku i zeskoku z poręczy. Przewidziane są też pokazowe sesje na CORNERACH i QUATERPIPE.
NIGHT SESSION Dodatkową atrakcją będzie rozegrana wieczorem NIGHT SESSION, podczas której odbędzie się pokazowa sesja skoków - MOON KICKER oraz bardzo widowiskowe FIRE RAILS, czyli przejazdy na nartach po płonących poręczach. Wszystko odbędzie się przy gorących rytmach granej na żywo przez DJ-a muzyki, której towarzyszyć będzie iście koncertowa oprawa "świetlna".
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Relacja
|