Złote Kierpce 2010. Szczyrk - Skrzyczne | 2010.07.26 | Ciekawostki z okolic trasy:
- Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego należy do Korony Gór Polski.
- Nazwa szczytu ma pochodzić od skrzeczenia żab, które w wielkiej ilości zamieszkiwały staw, kiedyś istniejący podobno w kotle (rzekomo polodowcowym) między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.
- Na szczycie Skrzycznego znajduje się schronisko PTTK, basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko. Można tam wjechać dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku. Na zboczach góry znajdują się trasy narciarskie o różnym stopniu trudności (m.in. trasa FIS) i łącznej długości 14 km. Przez Skrzyczne przechodzi też wiele szlaków turystycznych (np. na Baranią Górę) - pieszych i rowerowych. Ponadto szczyt Skrzycznego ze strony wschodniej (od Jeziora Żywieckiego) jest znakomitym startowiskiem dla miłośników paralotni.
- Na szczycie Skrzycznego króluje charakterystyczny 87-metrowy maszt nadajnika RTV. W usytuowanym obok budynku mieści się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy
- "Skalite" (start biegu) to kompleks skoczni narciarskich zlokalizowany na stoku góry Skalite. Pierwsze zawody na Skalitem odbyły się 14 lutego 1937 roku. W tym roku skocznia została całkowicie pokryta igielitem, zainstalowano też wyciąg krzesełkowy. 24 lipca odbędą się tu Mistrzostwa Polski. U jej podnóża znajduje się amfiteatr (biuro zawodów, dekoracje i występ zespołu folklorystycznego).
Podyskutuj o tym na forum
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
|