skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Millstätter See - wszystkie smaki aktywnego lata

2009.06.16
Podróż w dzikie zakątki jeziora
Najlepszym sposobem na dotarcie do południowych, najbardziej dzikich brzegów Millstätter See, jest wycieczka łódką. Powiosłować można samemu lub wybrać się na wycieczkę łodzią z przewodnikiem. Malownicze zatoczki ciągną się na odcinku niemal 12 km i są wspaniałym miejscem do tego, by odpocząć w ciszy. Wypożyczalnie łódek działają w Millstatt i Döbriach; rejsy z przewodnikiem odbywają się dwa razy w tygodniu.

W romantycznym klimacie
Rozgwieżdżone niebo, blask świec, plusk fal - czyż można wyobrazić sobie lepsze tło dla romantycznej kolacji we dwoje? Na tratwie, do której dopływa się łódką, czekają dwa nakrycia, a szef kuchni podaje do stołu. Czarem chwili nasycić się można do woli, bo powrót do brzegu następuje dopiero na wyraźne życzenie.




Pływająca Wyspa Ognia
Fire Island na wodach Millstätter See to znacznie więcej niż zwykły bar plażowy. Na 324 metrach kwadratowych pływającej powierzchni odbywają się koncerty rockowe i noce z salsą; jest również restauracja, gdzie kelnerzy serwują przygotowywane na oczach gości specjały kuchni śródziemnomorskiej. Trzask palącego się ognia, ciepły piasek pod stopami i zachód słońca nad wodami jeziora - oto godne zwieńczenie wakacyjnego dnia.

Moc drzemie w Mirnocku
Wznoszący się nad jeziorem od południowego wschodu szczyt Mirnocka kryje w sobie pewną tajemnicę - mistyczne "źródła mocy", do których niezmiennie wędrują turyści. Podobno dzięki drzemiącej w nich energii można tu w dobroczynny sposób podnieść zasób swojej siły życiowej i "naładować akumulatory". Od czasu do czasu, w porze nowiu i pełni księżyca, do "źródeł mocy" podążają grupy wędrowców w nocnych procesjach.

Granaty jak krew czerwone
W miejscowości Radenthein od niedawna zwiedzać można GRANATIUM - park i muzeum granatów. To miejsce, gdzie dowiedzieć się można wszystkiego na temat granatów i tradycji ich wydobycia w górach Nockberge.
Granaty już od starożytności były wysoko cenione ze względu na swoją urodę. Rozmaitością barwnych odmian przewyższają większość minerałów. Najbardziej chyba znane granaty o barwie czerwonej uznawano za kamienie miłości i uważano, że wzmacniają one siły witalne i zapewniają powodzenie.

Na terenie parku zwiedzać można skalne tunele, gdzie światło pięknie wydobywa barwę z żył kamienia. Miłośnikom mineralogii i nie tylko polecić można wspaniałą ekspozycję najpiękniejszych okazów.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić to miejsce. Choć romantyczne czasy poszukiwaczy złota odeszły już dawno w cień, coś z ducha tamtych dni odnaleźć można właśnie tutaj. W wąwozie nad potokiem Kaninger Bach stoi zrekonstruowany młyn wodny z połowy XIX w.; kto chce, może otrzymać narzędzia i samemu poszukać żył granatu, a następnie kamienie poddać obróbce.

Na poszukiwanie granatów można wybrać się także w masyw Millstatt Alpe. Prowadzi tędy szlak pieszy, który ma je nawet w swojej nazwie (Gentian-Garnet Path). Nawet jeśli nie uda się niczego znaleźć, walory widokowe zrekompensują ten zawód w pełni. Na przełomie wiosny i lata zakwita tu goryczka (łac. Gentiana). Zbocza stają się wtedy niebieskie i jest to widok, który na długo pozostaje w pamięci.



Jak na dalekim południu
Niezwykle łagodny (niemal śródziemnomorski) klimat, jaki panuje w tym regionie Austrii przez wieki oddziaływał na zwyczaje i mentalność mieszkańców. Ludzie są więc tu pogodni, gościnni i żyją bez pośpiechu.
Śródziemnomorskie wpływy widać również architekturze tych terenów, zwłaszcza w miasteczkach Millstatt (wille z przełomu XIX i XX w., XII-wieczne opactwo Benedyktynów) i Spittal an der Drau, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zarazem przykładów architektury włoskiego Renesansu poza granicami Italii - XVI-wieczny, wybudowany we włoskim stylu pałacowym zamek Porcji ze wspaniałym arkadowym dziedzińcem.

Letni koktajl kulturalny
Lato to czas wielu imprez kulturalnych w regionie. Tradycyjnie już w Seeboden odbywa się wtedy Światowy Festiwal Bodypainting (w tym roku od 13 do 19 lipca). Nie mniej znaną imprezą są Turnieje Rycerskie na zamku Sommeregg (14 - 19 sierpnia).
Przez całe lato, od maja aż do października, trwają Tygodnie Muzyki w Millstatt. Koncerty światowej klasy wykonawców przyciągają co roku wielu miłośników muzyki poważnej.
Zupełnie niepoważnie jest natomiast w tym samym czasie na zamku Porcji w Spittal an der Drau. Co roku latem (tym razem od 16 lipca do 31 sierpnia) trwa tutaj wielki festiwal komedii. Każdego wieczoru po wodach jeziora wiatr niesie głośno rozbrzmiewające śmiechy...

Z myślą o najmłodszych
Region Millstätter See szczególnie gościnnie wita rodziny z dziećmi. Wiele atrakcji przygotowano tu specjalnie z myślą o najmłodszych. Oferta jest naprawdę bogata - zajęcia plastyczne, przejażdżki na kucykach czy zjeżdżalnie wodne w Millstatt, Döbriach i Dellach. Na terenie Parku Alpejskiego w Feld am See z bliska zobaczyć można żyjące na wolności gatunki zwierząt. Są tutaj sarny, muflony, kozice i szopy.
Do rodzinnych wypraw rowerowych czy pieszych wspaniale nadaje się biegnący nad jeziorem Millstätter odcinek trasy rowerowej rzeki Drau i szlak starych młynów w Kaning.
Doskonale przystosowane do potrzeb rodzin z dziećmi jest zaplecze noclegowe; kampingi wokół jeziora odznaczają się wysokim standardem usług, a część hoteli specjalizuje się w wypoczynku rodzinnym, co rodzinom z dziećmi daje możliwość korzystania z dodatkowych udogodnień.


skionline.pl
poprzednia stronastrony: 1  2  3  następna strona

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com