Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Kamień po ostrzeniu ?


mysiauek

Rekomendowane odpowiedzi

Bobic, ja laik jestem :)

Czyli przed ostrzeniem diament, a po ostrzeniu kamień ?

Przed ostrzeniem stosuje się specjalny kamień do rozhartowania krawędzi,szczególnie tych miejsc gdzie stal na krawędziach została uszkodzona przez kamień(co z śniegu wystawał) i w tym miejscu krawędz jest zahartowana co wyczujemy pilnikiem bo niechce "brać", więc trzeba użyć kamienia do rozhartowania krawędzi.

A zupełnie inny kamień stosujemy do wykańczania krawędzi po ostrzeniu lub wspomniamego djamentu przez Bobica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopie poczytaj troche, poszukaj.

Jest o ostrzeniu i na skionline i na stronie innego dystrybutora sprzetu do ostrzenia.

najpierw tak jak pisze SB rozhartowujesz krawedzie jednym kamieniem.

Potem robisz wszystko z krawedziami co potrzebujesz.

Ja osobiscie uzywam maszynki Kombi-Carv 3000:

http://www.improsport.pl/kunzmann/sks.htm

Potem diamentem wykonczasz krawedzie, bo po pilniku zostaja mikroskopijne zadry. A na koniec znow innym kamieniem hartujesz krawedz.

I to tyle :)

Aaaa i najwazniejsze.

JAK NIE UMIESZ, TO ODDAJ NARTY DO SERWISU - ot taka kolezenska rada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z tym hartowaniem i rozhartowywaniem to jest różnie . Hartowanie to jest zabieg cieplny ... zresztą może lepiej zacytuję "Hartowanie – jest zabiegiem cieplnym, któremu poddawana jest stal, składającym się z dwóch bezpośrednio po sobie następujących faz. Pierwsza faza to nagrzewanie do temperatury powyżej przemiany austenitycznej (dla stali węglowej 723°C) (zwykle 30°C do 50°C powyżej temperatury przemiany austenitycznej) i wygrzewanie, tak długo jak to potrzebne, by nastąpiła ona w całej objętości hartowanego obiektu. Drugą fazą jest szybkie schładzanie. Szybkość schładzania musi być taka, by z austenitu nie zdążył wydzielić się cementyt i jego struktura została zachowana do temperatury przemiany martenzytycznej, w której to austenit przemienia się w fazę zwaną martenzytem. Stal posiadająca strukturę martenzytyczną nazywana jest stalą martenzytyczna lub hartowaną. Hartowanie przeprowadza się, by podnieść twardość i wytrzymałość stali.

A nas interesuje najbardziej powierzchniowe , przytoczę znów formułę- "Hartowanie powierzchniowe

metoda, w której, nie nagrzewa się całego przedmiotu (hartowanie na wskroś) lecz tylko powierzchnie przedmiotu. W związku z tym tylko warstwa powierzchniowa podlega hartowaniu. Stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane jest utwardzenie tylko fragmentów powierzchni przedmiotu. Istnieje kilka metod hartowania powierzchniowego.

Hartowanie płomieniowe - Powierzchnia przedmiotu lub jej fragment nagrzewana jest płomieniem palnika, a następnie schładzana silnym strumieniem wody.

Hartowanie indukcyjne - Przedmiot przeciągany jest przez cewkę, otaczającą go (możliwie najciaśniej). Prądy wirowe, powstałe w przedmiocie, powodują efekt powierzchniowy, w którym, wskutek oporności materiału, zamieniają się na ciepło. Mimo konieczności budowy skomplikowanych stanowisk hartowniczych, metoda ta zyskuje na popularności, ze względu na możliwość kontrolowania temperatury oraz głębokości nagrzewania.

I tak oto dochodzimy do wniosku że hartowanie naszymi kamykami ,pilnikami ,diamentami itd to w sumie nie jest HARTOWANIE!

Być może jest to jakaś forma powierzchniowego utwardzania ale napewno nie

hartowanie. Sorry za przydługi trochę post ale jak robiłem spawacza to trochę miałem formułek i chciałem wyjaśnić.

Pozdrawiam hartujących i hartowanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SB. Skubany skromny jest ale jak nartki naostrzy to nie ma przebacz jest....ostra jazda!

Witusu: idz już może spać, ty dzisiaj zmęczony chyba jesteś... w pracy byłeś i 2 razy z słowackim kodeksem drogowym w konflikt popadłeś:eek: : to musiał się w psychice odcisnąć:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Używałem kiedyś tej ostrzałki tylko z pilnikiem tungsenowym, całkiem fajna, wygodnie leży w ręce, po kilkunastomiesięcznym użytkowaniu trzeba uważać podczas ostrzenia na pokrętło zmiany kąta samoczynnie sie przekręca na inny kąt (to jest jedyna wada jak dla mnie). Jeżeli chodzi o zalety to mozliwość ostrzenia nart wysokotaliowanych, niskie opory tarcia, możliwość pracy wieloma narzędziami wkłady 20x30 mm (pilnik gruby tzw. raszpla, pilnik średni, pilniki diamentowe polerskie, pilniki diamentowe, kamienie Alu-Oxyd i ceramiczny, pilnik tungsenowy), ostrzenie dwóch płaszczyzn krawędzi. Jeżeli chodzi o mnie POLECAM !!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...