Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Lodowce - pogoda i warunki narciarskie


Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając kamerki z lodowców można się załamać. Szary lód (tam gdzie jeszcze jest) praktycznie na większości narciarskich lodowców w Alpach.

Wpadł mi taki krótki artykuł / informacja o Marmoladzie:
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-kryzys-klimatyczny/news-pogodowa-anomalia-w-masywie-marmolada-w-dolomitach,nId,7764570#crp_state=1

"Od ponad 50 dni w najwyższym masywie górskim Dolomitów o nazwie Marmolada temperatura wynosi powyżej 0 stopnia. Eksperci, którzy odnotowali tę anomalię, wyjaśniają, że jest ona szczególnie groźna dla lodowca znajdującego się na północnej flance szczytu.
Ostatnio ujemną temperaturę, minus 0,9 stopnia Celsjusza, zanotowano na wysokości 3343 metrów nad poziomem morza 5 lipca."

Z innej strony:
"Północna część masywu ma charakter stromego zbocza, pokrytego rozległym, z dala widocznym lodowcem Ghiacciaio della Marmolada. Stanowi on jedyny duży lodowiec w Dolomitach. W ciągu ostatniego wieku stracił on 90 proc. objętości i może zniknąć w ciągu 15 lat."

Foto z kamery z wczoraj...

Zrzutekranu(20830).thumb.png.076e697fe66a286c063a1f7f607b6b79.png

Porównanie 1910 & 2021
confronto-min-1024x617.png.309a193c4cfa09e226fa92ec31548dee.png

2020-Marmolada-Mauro.jpg.a075a229ab629bd3e6dcfc7852a27a7d.jpg

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech warunki na lodowcach kurczą się z roku na rok.

Miałem być teraz na Passo Stelvio ale doszliśmy do wniosku że szkoda czasużyey lód i średnia przyjemność jazdy.

Na dzień dzisiejszy pierwsza połowa lipca to ostateczny czas żeby jeszcze coś podziłać potem to już tylko początkiem listopada oczywiście jak zaś się to nie przesunie

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WojtekM napisał:

Już teraz nie ma sensu inwestowanie poniżej 1500mnpm w cokolwiek nowego.

mniej więcej to samo chciałem napisać.

Przykładowo latem w hali Neuss a nie na lodowcu trenują slalom kadry młodzieżowe z różnych miejscowości Południuowego Tyrolu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hintertux 2 tydzień zamknięty dla narciarzy. Ostatni raz ujemna temperatura (w nocy) na Gefrorene Wand była krótko na początku sierpnia. Później ciepło + słońce + ulewy na przemian. Do końcówki lipca było nie najgorzej... z roku na rok warunki narciarskie latem coraz słabsze.

  • Sad 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jeeb napisał:

mniej więcej to samo chciałem napisać.

Przykładowo latem w hali Neuss a nie na lodowcu trenują slalom kadry młodzieżowe z różnych miejscowości Południuowego Tyrolu

Na Litwie tez sporo Austriaków, Polaków, Czechów, Słowaków, Słoweńców; rok temu byli Amerykanie oraz goście z Andory. Pojawia sie tam często gęsto Vlhova; trenowała w pare sezonów temu Linsberger. 
 

Natomiast hala to niestety tylko taka namiastka narciarstwa, które mnie kojarzy sie z przestrzeniami, widokami po horyzont, a tu niestety takich wrażeń nie ma… latem moze być jako pewna atrakcja; dla klubów jako trening OK, ale prawdziwych stoków i gor to taka hala nie zastąpi…

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Cosworth240 napisał:

Natomiast hala to niestety tylko taka namiastka narciarstwa, które mnie kojarzy sie z przestrzeniami, widokami po horyzont, a tu niestety takich wrażeń nie ma… latem moze być jako pewna atrakcja; dla klubów jako trening OK, ale prawdziwych stoków i gor to taka hala nie zastąpi…

faktycznie to taka mała ośla łączka pod dachem, po kilku zjazdach robi się nudno, zupełnie początkujący mogą zrobić pierwsze kroki ale do poprawy techniki na większych prędkościach raczej nie ma szans, jedynie można się bawić w zbijanie tyczek slalomowych

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Cosworth240 napisał:

Natomiast hala to niestety tylko taka namiastka narciarstwa, które mnie kojarzy sie z przestrzeniami, widokami po horyzont, a tu niestety takich wrażeń nie ma… latem moze być jako pewna atrakcja; dla klubów jako trening OK, ale prawdziwych stoków i gor to taka hala nie zastąpi…

Cześć 

Pelna zgoda !

Nic nie zastąpi przestrzeni ale co kiedy na tej przestrzeni nie będzie po czym jechać ? Potrafię sobie już wyobrazić że ceny wystrzelą kosmicznie jeżeli śnieg będzie tylko wysoko w Alpach- kogo będzie stać ? Tylko tych z grubym portfelem .
Jeżeli Arab na pustyni potrafi zbudować halę to miejsca w PL jest masa na taką inwestycje żeby stworzyć np km trzy trasy pod sufitem a są tacy co już nie wiedzą w co inwestować . Zerknij na dyskusje  polska-nowe inwestycje 🤷‍♂️ jeden chce to drugi już widzi inaczej trzeci by zostawił jak jest itd tylko co kiedy opadów śniegu nie będzie co jeżeli temp na zewnątrz będzie dodatnia ? Wszystko będzie stało !  A hala to biznes pewniak, fakt namiastka narciarstwa ale jednak . Sam korzystam z niej i gdzieś w środku mnie się buzuje bo brakuje urozmaicenia tarasowego ale jednak mogę jeździć,mogę trenować i w jakimś malutkim % podnosić własne umiejętności kiedy tylko mam na to ochotę i czas.

Dziś stawiając w PL np 4 hale na dzień dobry w odległościach od siebie co 300/400 km tak żeby z każdego miejsca było powiedzmy max 200 km do jednej z nich będą pękały z nadmiaru chętnych. 
 

Pozdro

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Victor napisał:

Dziś stawiając w PL np 4 hale na dzień dobry w odległościach od siebie co 300/400 km tak że

nie wiem czy znajdziesz tylu chętnych aby opłacało się budować, większość  hal w Niemczech stoi na skraju bankructwa, jedynie Neuss jako tako wiąże koniec z końcem a największe dochody mają z imprez nie narciarskich.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jeeb napisał:

nie wiem czy znajdziesz tylu chętnych aby opłacało się budować, większość  hal w Niemczech stoi na skraju bankructwa, jedynie Neuss jako tako wiąże koniec z końcem a największe dochody mają z imprez nie narciarskich.

najpierw to musi być pierwsza hala z dobrym dojazdem i stosunkowo blisko lotnisk. Beskid Śląski lub Podhale to najlepsze opcje ze względu na lotniska w KTW, KRK i eski pozwalające do nich dojechać. Stosunkowo dużo narciarzy tekże przy tych dwóch metropoliach mieszka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Victor napisał:

Cześć 

Pelna zgoda !

Nic nie zastąpi przestrzeni ale co kiedy na tej przestrzeni nie będzie po czym jechać ? Potrafię sobie już wyobrazić że ceny wystrzelą kosmicznie jeżeli śnieg będzie tylko wysoko w Alpach- kogo będzie stać ? Tylko tych z grubym portfelem .
Jeżeli Arab na pustyni potrafi zbudować halę to miejsca w PL jest masa na taką inwestycje żeby stworzyć np km trzy trasy pod sufitem a są tacy co już nie wiedzą w co inwestować . Zerknij na dyskusje  polska-nowe inwestycje 🤷‍♂️ jeden chce to drugi już widzi inaczej trzeci by zostawił jak jest itd tylko co kiedy opadów śniegu nie będzie co jeżeli temp na zewnątrz będzie dodatnia ? Wszystko będzie stało !  A hala to biznes pewniak, fakt namiastka narciarstwa ale jednak . Sam korzystam z niej i gdzieś w środku mnie się buzuje bo brakuje urozmaicenia tarasowego ale jednak mogę jeździć,mogę trenować i w jakimś malutkim % podnosić własne umiejętności kiedy tylko mam na to ochotę i czas.

Dziś stawiając w PL np 4 hale na dzień dobry w odległościach od siebie co 300/400 km tak żeby z każdego miejsca było powiedzmy max 200 km do jednej z nich będą pękały z nadmiaru chętnych. 
 

Pozdro

To już mogłeś bardziej tematycznie.. ;)

 

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, pawelb91 napisał:

Dobry pomysł bo zimą i tak w ogóle nie działa. 

U nas to nie przejdzie - im mniejsza inwestycja tym mniej można "przyttulić" na boku... np. : najpierw buduje sie most a potem kopie sie rzekę pod nim...

Więc górę trzeba usypać ..najlepiej w jakimś dołku.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że wreszcie do Was dociera przyszłość narciarstwa jako sportu halowego,co jeszcze niedawno wyśmiewaliście.Ale dalej nie doceniacie,jak można na szczerym lodzie, który nie wybacza żadnych błędów, doskonalić technikę ciętą.Choć ta śniegowa część hali,to rzeczywiście atrakcja na 2 godziny,to po treningu na lodzie żadne warunki naturalne Was nie przestraszą...

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lski@interia.pl napisał:

Widzę,że wreszcie do Was dociera przyszłość narciarstwa jako sportu halowego,co jeszcze niedawno wyśmiewaliście.Ale dalej nie doceniacie,jak można na szczerym lodzie, który nie wybacza żadnych błędów, doskonalić technikę ciętą.Choć ta śniegowa część hali,to rzeczywiście atrakcja na 2 godziny,to po treningu na lodzie żadne warunki naturalne Was nie przestraszą...

święte słowa, pierwszy raz w hali jeździłem w 2001 roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lski@interia.pl napisał:

Ale dalej nie doceniacie,jak można na szczerym lodzie, który nie wybacza żadnych błędów, doskonalić technikę ciętą.

Pełen szacun dla wszystkich którzy jeżdżą na tym szczerym lodzie bo ostatnio miałem przyjemność spróbować właśnie na hali jak to jest ii nie jest to prosta sprawa . Wszystkie braki techniczne już na starcie wychodzą 😉 Szkoda jedynie,ze ta część trasy jest zamknięta dla amatorów ale jest to zrozumiale . 

Pozdrawiam serdecznie 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lski@interia.pl napisał:

Widzę,że wreszcie do Was dociera przyszłość narciarstwa jako sportu halowego,co jeszcze niedawno wyśmiewaliście.Ale dalej nie doceniacie,jak można na szczerym lodzie, który nie wybacza żadnych błędów, doskonalić technikę ciętą.Choć ta śniegowa część hali,to rzeczywiście atrakcja na 2 godziny,to po treningu na lodzie żadne warunki naturalne Was nie przestraszą...

Wolę narty powiesić na ścianie jak jeździć w jakiejś hali.... To już zupełnie nie to. Tak więc będę preferował zimowe warunki, które jeszcze pewnie do końca życia będę mógł zaznac. Na siłę nie będę się pchał, bo to żadna przyjemność. Ale jak ktoś lubi....

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Victor napisał:

Pełen szacun dla wszystkich którzy jeżdżą na tym szczerym lodzie bo ostatnio miałem przyjemność spróbować właśnie na hali jak to jest ii nie jest to prosta sprawa . Wszystkie braki techniczne już na starcie wychodzą 😉 Szkoda jedynie,ze ta część trasy jest zamknięta dla amatorów ale jest to zrozumiale . 

Pozdrawiam serdecznie 

Na Litwie jest napis,że jeśli akurat jest przerwa w stawianiu slalomów i czują się na siłach,amatorzy mogą spróbować swych sił na lodzie...

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lski@interia.pl napisał:

Widzę,że wreszcie do Was dociera przyszłość narciarstwa jako sportu halowego,co jeszcze niedawno wyśmiewaliście.Ale dalej nie doceniacie,jak można na szczerym lodzie, który nie wybacza żadnych błędów, doskonalić technikę ciętą.Choć ta śniegowa część hali,to rzeczywiście atrakcja na 2 godziny,to po treningu na lodzie żadne warunki naturalne Was nie przestraszą...

Komórki ułatwiają jazdę po lodzie. Trzymają znacznie lepiej niż te sklepowe.

Na lód komórki w zasadzie są niezbędne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...