Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Czarna Góra - czy warto?


San28

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, grimson napisał:

Była gruba gleba.

Jechałem sobie spokojnie zjazdem pod Luxtorpeda, z kierunku trasy A na dół wyciągu. Już za skrzyżowaniem z przejazdem na Efke tylko poczułem, ze lecę do tylu. Ułamek sekundy i wyrżnąłem tyłem kasku w glebę, bez szans na reakcje. Prawa narta poleciała, but nie wypiął się z narty tylko zwyczajnie wyleciał z zapiętego wiązania wtf???. Lewa na swoim miejscu. Kijek zgięty jak na focie. Głowa Ok, tylko mam stłuczone kości śródrecza w lewej dłoni plus siniaka na palcu wskazującym.

Wyglada na to, ze na coś wjechałem przy ok 40km/ godz.

Sprawdziłem zaraz wiazania w serwisie, były OK.

Ale były widoki z Luxtorpedy xD

 

Całe szczęście że cały jesteś, no i przyznać się do gleby to nie wstyd.

pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marekbtl napisał:

Całe szczęście że cały jesteś, no i przyznać się do gleby to nie wstyd.

pozdrawiam

Gleba jak gleba, ale taka jak dziś to po raz pierwszy. Z reguły zawsze jest czas na reakcję, a to bum i po wszystkim. Puszka red bulla w plecaku pokiereszowana, ale bez przecieku 😀 batonki też całe, ale w środku sam piach. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na podsumowanie dziennego nartowania.

Pierwszy zjazd Efką, czekanie jakieś 15 min do wyciągu. Potem przejazd na D i trzy zjazdy celem rozpoznania warunków. Na miejscu fajnie, bo tradycyjnie kolejki do Zmiji brak, a na D miękko-twardo, po sypał mocno śnieg. Fajne warunki na Kastle. Potem szybka decyzja - test nieczynnej trasy C. W 3/4 długości stoku postój na odsapnięcie przy lesie, stanąłem koło nieznajomego narciarza. @ZdolnyŚlązak - miło było porozmawiać i chwilę pojeździć, trafiliśmy na siebie idealnie.

Następnie przejazd na B oraz A. Tam już wyższa frekwencja, B zaczęło się degradować, A natomiast trzymała się zacnie. Pod koniec zjazdu z A była gruba gleba, opis jak wcześniej.

Z obolałą dłonią pojeździłem jeszcze na D oraz kilka zjazdów na Efce. Dziś pauza z nocnymi jazdami...

Sports Tracker wypluł w totalu 28,88km w 4 godz 8 min, V max 70km/godz.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, grimson napisał:

Sports Tracker wypluł w totalu 28,88km w 4 godz 8 min, V max 70km/godz.

W totalu 7,5km w godzinę czyli góra 4km w dół. Tragedia, aczkolwiek przyczynę widać na jednym ze zdjęć - ja takiej kolejki w CG jeszcze nie widziałem (na żywo bo na zdjęciach tak :) )

Niestety frekwencja w ferie i weekendy zabija sens jazdy w tym ośrodku. Gdybyś miał 29km w dół w tym czasie to byłoby ok. Podziwiam twój optymizm i zamiłowanie do tej miejscówki. Niech postawią więcej apartamentów to będziesz miał 2 zjazdy na godzinę.

Z drugiej strony w Szklarskiej nadal ledwo Puchatka zdołali odpalić, Karpacz nie lepszy więc w PL źle nie wyglądają tylko te tłumy i zabytkowa Żmija :(

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, izydar napisał:

W totalu 7,5km w godzinę czyli góra 4km w dół. Tragedia, aczkolwiek przyczynę widać na jednym ze zdjęć - ja takiej kolejki w CG jeszcze nie widziałem (na żywo bo na zdjęciach tak :) )

Niestety frekwencja w ferie i weekendy zabija sens jazdy w tym ośrodku. Gdybyś miał 29km w dół w tym czasie to byłoby ok. Podziwiam twój optymizm i zamiłowanie do tej miejscówki. Niech postawią więcej apartamentów to będziesz miał 2 zjazdy na godzinę.

Z drugiej strony w Szklarskiej nadal ledwo Puchatka zdołali odpalić, Karpacz nie lepszy więc w PL źle nie wyglądają tylko te tłumy i zabytkowa Żmija :(

Dzisia do Luxtorpedy po 14.00 była kolejka na 3-4 minuty stania, Żmija puściuteńka przez cały dzień i lada moment powinna ruszyć Proca, część tras przy niej jest już wyratrakowana . Śniegu świeżego jest już naprawdę spoooro🙂

IMG_20230201_100237.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grimson napisał:

Czas na podsumowanie dziennego nartowania.

Pierwszy zjazd Efką, czekanie jakieś 15 min do wyciągu. Potem przejazd na D i trzy zjazdy celem rozpoznania warunków. Na miejscu fajnie, bo tradycyjnie kolejki do Zmiji brak, a na D miękko-twardo, po sypał mocno śnieg. Fajne warunki na Kastle. Potem szybka decyzja - test nieczynnej trasy C. W 3/4 długości stoku postój na odsapnięcie przy lesie, stanąłem koło nieznajomego narciarza. @ZdolnyŚlązak - miło było porozmawiać i chwilę pojeździć, trafiliśmy na siebie idealnie.

Następnie przejazd na B oraz A. Tam już wyższa frekwencja, B zaczęło się degradować, A natomiast trzymała się zacnie. Pod koniec zjazdu z A była gruba gleba, opis jak wcześniej.

Z obolałą dłonią pojeździłem jeszcze na D oraz kilka zjazdów na Efce. Dziś pauza z nocnymi jazdami...

Sports Tracker wypluł w totalu 28,88km w 4 godz 8 min, V max 70km/godz.

Ja Cię przuważylem po wzroście i stroju 🙂  Ale fart był😁

Było zostać na pusciutkiej C to może by nie było tego glebowania 😉

Chociaż też się skusiłem na koniec koło 15 na A i warunek był tam tam naprawdę świetny🙂

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, izydar napisał:

W totalu 7,5km w godzinę czyli góra 4km w dół. Tragedia, aczkolwiek przyczynę widać na jednym ze zdjęć - ja takiej kolejki w CG jeszcze nie widziałem (na żywo bo na zdjęciach tak :) )

Niestety frekwencja w ferie i weekendy zabija sens jazdy w tym ośrodku. Gdybyś miał 29km w dół w tym czasie to byłoby ok. Podziwiam twój optymizm i zamiłowanie do tej miejscówki. Niech postawią więcej apartamentów to będziesz miał 2 zjazdy na godzinę.

Z drugiej strony w Szklarskiej nadal ledwo Puchatka zdołali odpalić, Karpacz nie lepszy więc w PL źle nie wyglądają tylko te tłumy i zabytkowa Żmija :(

Uwaga- na dziennych polowe czasu jeździłem z córka, wiec prędkości były skromne. Nocne jazdy poniedziałek-wtorek już solo, tam V średnia 15km/ godz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ZdolnyŚlązak napisał:

Ja Cię przuważylem po wzroście i stroju 🙂  Ale fart był😁

Było zostać na pusciutkiej C to może by nie było tego glebowania 😉

Chociaż też się skusiłem na koniec koło 15 na A i warunek był tam tam naprawdę świetny🙂

Fart niesamowity, dobrze ze miałeś namiary na mój strój. Fajne te SL Atomica, kuszą 😀

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, izydar napisał:

W totalu 7,5km w godzinę czyli góra 4km w dół. Tragedia, aczkolwiek przyczynę widać na jednym ze zdjęć - ja takiej kolejki w CG jeszcze nie widziałem (na żywo bo na zdjęciach tak :) )

Niestety frekwencja w ferie i weekendy zabija sens jazdy w tym ośrodku. Gdybyś miał 29km w dół w tym czasie to byłoby ok. Podziwiam twój optymizm i zamiłowanie do tej miejscówki. Niech postawią więcej apartamentów to będziesz miał 2 zjazdy na godzinę.

Z drugiej strony w Szklarskiej nadal ledwo Puchatka zdołali odpalić, Karpacz nie lepszy więc w PL źle nie wyglądają tylko te tłumy i zabytkowa Żmija :(

Też podziwiam optymizm i taką naprawdę szczerą pasję narciarską grimsona 🙂 no i nieprzemijające, pomimo różnych przeciwności, zamiłowanie do Czarnej Góry. Tym bardziej że dojazd do niej ma naprawdę spory.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, izydar napisał:

W totalu 7,5km w godzinę czyli góra 4km w dół. Tragedia, aczkolwiek przyczynę widać na jednym ze zdjęć - ja takiej kolejki w CG jeszcze nie widziałem (na żywo bo na zdjęciach tak :) )

Niestety frekwencja w ferie i weekendy zabija sens jazdy w tym ośrodku. Gdybyś miał 29km w dół w tym czasie to byłoby ok. Podziwiam twój optymizm i zamiłowanie do tej miejscówki. Niech postawią więcej apartamentów to będziesz miał 2 zjazdy na godzinę.

Z drugiej strony w Szklarskiej nadal ledwo Puchatka zdołali odpalić, Karpacz nie lepszy więc w PL źle nie wyglądają tylko te tłumy i zabytkowa Żmija :(

Na DS po naszej stronie granicy to jedyńy ośrodek z kilkoma dość długimi trasami, wiec popularność naturalna. Ja  w czasie covid polubiłem nawet Karpacz, choć wcześniej w Czechach głównie jezdzilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytując ale odpowiadając:

-po 14-tej to na A/B muldy na pół metra więc jazda po tym nie ma większego sensu - szkoda zdrowia, chyba że ktoś naprawdę ma umiejętności na wysokim poziomie, stąd brak kolejek o tej godzinie mnie nie przekonuje

-Żmija na bieżąco - i tu jak jestem w CG, a raz/2 razy w sezonie się skuszę czego później i tak żałuję - to jest jakiś wybór, z tym że ten zabytek tak się wlecze - 13-14 min na górę+2 minuty na dół, trasa 1200m więc max 5km w dół w ciągu godziny, więcej się nie wyciągnie....dla mnie to mało/nuda

-fakt w Sudetach w PL konkurencja niewielka - tu tylko Zieleniec może konkurować, do Szklarska chodzi od wielkiego dzwonu, Kopa lepiej nie mówić, dlatego jeżdżę głównie w CZ i moje dzienne przebiegi to 45-50km w dół w 5,5godz.(w sumie 6h ale 0,5 w knajpie)
W CG mój "rekord" to 35km w dół

-ja też mam daleko - Janskie 230km, CG 280km i dlatego jak jadę to chcę sie wyjeździć na maxa. Jakbym miał 0,5-1h dojazdu to może bym pojechał na 2-4h i zadowolony wrócił do domku jak niektórym forumowiczom się zdarza.

I żeby było jasne - ja nie krytykuję nikogo za to gdzie i jak jeździ - jak z kobietami ile osób tyle gustów

Chciałem tylko w myśl wątku "Czy warto.." zwrócić uwagę, że CG idealna nie jest i włodarze ośrodka poprzez taką a nie inną politykę apartamentowo/trasową tracą, a z komentarzy kilka wpisów wyżej wynika że nie jestem sam.

Główny problem brak porządnej/długiej niebieskiej trasy obsługiwanej przez przyzwoity wyciąg, przez co na B jest mnóstwo osób, których tam być nie powinno, a skutkuje nie tylko muldami ale i tłokiem na ściance płaczu co jest niebezpieczne i dla tych słabszych jak i tych lepiej radzących sobie na stoku, a potencjał na odciążenie B w postaci tras C/D przez ów zabytek zwany Żmiją nie jest - przynajmniej dla mnie - kuszącą alternatywą

Mimo że nie lubię to i tak pojadę w  ramach urozmaicenia, ale po feriach, w środku tygodnia, na pogodę.

A za tydzień kraj pizzy i makaronu.

@grimsonUdanych ferii i uważaj na siebie :)

  • Like 3
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na podsumowanie wyjazdu, bo lewa dłoń nie nadaje się do jazdy.

Pojeżdżone uczciwie na wszystkich dostępnych trasach oraz na wyłączonej C. Na dziennych kolejki głównie do Efki oraz Luxtorpedy, po 14 zaczęły znikać. Jazda na nocnych na Luxtorpedzie na bieżąco.

Z forumowiczów spotkany na stoku @RTSoraz @ZdolnyŚlązak -> pozdrowienia ode mnie.

Warunki: cały czas pochmurnie, góra ON w mleku. Opady śniegu codziennie, tylko wczoraj wieczorem/w nocy dosypało 15cm. Warun robi się gruby, czekam na odpalenie Procy, gdzie śmigają już ratraki.

GS wypuszczony ze stajni w niedzielę na nocnych i dzienne w poniedziałek, potem weszły Kastle bo miękko. 

Odkrycie: nie zawsze jazda polega na ciśnięciu na równym jak stół betonie, z córką zaczęliśmy bawić się w świeżym puchu na D, co daje całą masę frajdy. 

Przygotowanie kondycyjne: myślę że w porządku, po poniedziałku nogi bolo, we wtorek było już lepiej, wczoraj nic nie dolegało.

Negatyw:

- gleba wczoraj

- ceny. Tutaj celowo nic nie pisałem, ale warto skrobnąć parę zdań. Jedyny spożywczak w okolicy -> 5 bułek z własnego wypieku 11zł, butelczyna grzańca 38zł. Kolacja dla 3 osób w Aparthotel 150zł z napojami na gorąco. Tanio to już było. Jednak sądząc po ruchu w interesie, ilości samochodów oraz wysokiej frekwencji w Białej/Czarnej Perle oraz Apartamentach, to naród dalej ma środki finansowe

Sports Tracker wypluł w totalu 18 godzin (zaokrąglając 3x 2 godz nocne oraz 3x4 godz dzienne] jazdy oraz 165km.

  • Like 5
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grimson napisał:

Czas na podsumowanie wyjazdu, bo lewa dłoń nie nadaje się do jazdy.

Pojeżdżone uczciwie na wszystkich dostępnych trasach oraz na wyłączonej C. Na dziennych kolejki głównie do Efki oraz Luxtorpedy, po 14 zaczęły znikać. Jazda na nocnych na Luxtorpedzie na bieżąco.

Z forumowiczów spotkany na stoku @RTSoraz @ZdolnyŚlązak -> pozdrowienia ode mnie.

Warunki: cały czas pochmurnie, góra ON w mleku. Opady śniegu codziennie, tylko wczoraj wieczorem/w nocy dosypało 15cm. Warun robi się gruby, czekam na odpalenie Procy, gdzie śmigają już ratraki.

GS wypuszczony ze stajni w niedzielę na nocnych i dzienne w poniedziałek, potem weszły Kastle bo miękko. 

Odkrycie: nie zawsze jazda polega na ciśnięciu na równym jak stół betonie, z córką zaczęliśmy bawić się w świeżym puchu na D, co daje całą masę frajdy. 

Przygotowanie kondycyjne: myślę że w porządku, po poniedziałku nogi bolo, we wtorek było już lepiej, wczoraj nic nie dolegało.

Negatyw:

- gleba wczoraj

- ceny. Tutaj celowo nic nie pisałem, ale warto skrobnąć parę zdań. Jedyny spożywczak w okolicy -> 5 bułek z własnego wypieku 11zł, butelczyna grzańca 38zł. Kolacja dla 3 osób w Aparthotel 150zł z napojami na gorąco. Tanio to już było. Jednak sądząc po ruchu w interesie, ilości samochodów oraz wysokiej frekwencji w Białej/Czarnej Perle oraz Apartamentach, to naród dalej ma środki finansowe

Sports Tracker wypluł w totalu 18 godzin (zaokrąglając 3x 2 godz nocne oraz 3x4 godz dzienne] jazdy oraz 165km.

Rownież pozdrawiam🙂 

Na nieczynnej oficjalnie i pusciutkiej (ale z świetnymi warunkami😉) trasie C zatrzymuje się dwóch obcych sobie gości i... bingo: dwaj forumowicze skionline😁 

PS Twoje "odkrycie" 

 

 

Odkrycie: nie zawsze jazda polega na ciśnięciu na równym jak stół betonie, z córką zaczęliśmy bawić się w świeżym puchu

 

 

ja odkryłem już jakieś 20 lat temu🙂

i nie trzeba do tego wysokich umiejętności narciarskich, wystarczą te średnie 😉

 

PS 2 dzwoniłem właśnie do CG , jest duża szansa że na weekend ruszy Proca.

 

 

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, ZdolnyŚlązak napisał:

Rownież pozdrawiam🙂 

Na nieczynnej oficjalnie i pusciutkiej (ale z świetnymi warunkami😉) trasie C zatrzymuje się dwóch obcych sobie gości i... bingo: dwaj forumowicze skionline😁 

PS Twoje "odkrycie" 

 

 

Odkrycie: nie zawsze jazda polega na ciśnięciu na równym jak stół betonie, z córką zaczęliśmy bawić się w świeżym puchu

 

 

ja odkryłem już jakieś 20 lat temu🙂

i nie trzeba do tego wysokich umiejętności narciarskich, wystarczą te średnie 😉

 

PS 2 dzwoniłem właśnie do CG , jest duża szansa że na weekend ruszy Proca.

 

 

 

 

Człowiek cały czas się uczy. Na poważnie zabrałem się za narty od roku 2019, wcześniej to były 2-3 dni na stoku w sezonie.

Od dzisiaj jest oficjalnie czynna trasa C, jak odpala w weekend Proce to będzie otwarte wszystko. Szkoda ze dziś wracam do domu i dłoń wymaga analizy RTG.

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, grimson napisał:

Człowiek cały czas się uczy. Na poważnie zabrałem się za narty od roku 2019, wcześniej to były 2-3 dni na stoku w sezonie.

Od dzisiaj jest oficjalnie czynna trasa C, jak odpala w weekend Proce to będzie otwarte wszystko. Szkoda ze dziś wracam do domu i dłoń wymaga analizy RTG.

Ojojoj, kuruj się.

Dużo zdrowia życzę 🙂

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, grimson napisał:

- ceny. Tutaj celowo nic nie pisałem, ale warto skrobnąć parę zdań. Jedyny spożywczak w okolicy -> 5 bułek z własnego wypieku 11zł, butelczyna grzańca 38zł. Kolacja dla 3 osób w Aparthotel 150zł z napojami na gorąco. 

W niedzielę byliśmy w Spindleruv Mlyn. TMR rządzi. Papierowy kubek grzańca na stoku poj 150-200 119 CZK, piwo 80 CZK. Smażony ser 369 CZK, ludzi na trasach jak na niedzielę mało, ale karnet 1600 CZK. za to parking darmowy🙃

Edytowane przez marionen
  • Like 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, marionen napisał:

W niedzielę byliśmy w Spindleruv Mlyn. TMR rządzi. Papierowy kubek grzańca na stoku poj 150-200 119 CZK, piwo 80 CZK. Smażony ser 369 CZK, ludzi na trasach jak na niedzielę mało, ale karnet 1600 CZK. za to parking darmowy🙃

I dlatego niestety Czechy odwiedzam coraz rzadziej, a mam tam w miarę blisko. Szpindlerowy super ośrodek, jeszcze jak ludzi mało to bajka🙂 ale 1600 koron? To ponad 3 stówy??  6 dowolnych dni  z jazdą nocną w przedsprzedaży do CG czy Zieleńca wychodził ok 90 zł za dzień.

I w gratisie darmowe parkingi w obu🙂

Oczywiście Szpindlerowy dużo większy ale różnica w cenie spora. Tym bardziej że nie ma tam już karnetów godzinowych.

Ale jak ruszą ferie dolnośląskie to Czechy,  w tym  Szpindlerowy i tak odwiedzę 🙂 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marionen napisał:

W niedzielę byliśmy w Spindleruv Mlyn. TMR rządzi. Papierowy kubek grzańca na stoku poj 150-200 119 CZK, piwo 80 CZK. Smażony ser 369 CZK, ludzi na trasach jak na niedzielę mało, ale karnet 1600 CZK. za to parking darmowy🙃

Wybrałeś najdroższy możliwy sposób zakupu karnetu. Przez internet można kupić nieco taniej lub dużo taniej z dużym wyprzedzeniem. Polskie ośrodki są dużo tańsze od czeskich to prawda.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marionen napisał:

W niedzielę byliśmy w Spindleruv Mlyn. TMR rządzi. Papierowy kubek grzańca na stoku poj 150-200 119 CZK, piwo 80 CZK. Smażony ser 369 CZK, ludzi na trasach jak na niedzielę mało, ale karnet 1600 CZK. za to parking darmowy🙃

Nie wszyscy wiedzą, że można duuużo taniej.

W tym momencie na niedzielę wcale nie z tak dużym wyprzedzeniem - wystarczy kupić online.

Niby 200zł ale da się przejechać 2x więcej niż w CG więc wychodzi podobnie w przeliczaniu na przejechane kilometry.

image.thumb.png.160eb539da947afc47a98f4be6db1387.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, marionen napisał:

W niedzielę byliśmy w Spindleruv Mlyn. TMR rządzi. Papierowy kubek grzańca na stoku poj 150-200 119 CZK, piwo 80 CZK. Smażony ser 369 CZK, ludzi na trasach jak na niedzielę mało, ale karnet 1600 CZK. za to parking darmowy🙃

Patrząc na te ceny, warto chyba jednak pojechać kawałek dalej (Alpy, Bałkany, Rumunia, Bułgaria itp.), nawet na 2-3 dni. Alternatywnie jak zaproponował Zbyszek @lski@interia.pl, polecieć nawet do Gruzji. Znajomi byli w Turcji, też sobie chwalą.

p.s.

Ja na Słowacji ogarniam dzień jazdy poniżej 50 zł z basenami, do tego córka za 0 Euro. Oferta moim zdaniem chyba nie do przebicia. 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...